Біологічно активні добавки — шкода або користь?

загрузка...

Біологічно активні добавки — це препарати, які містять різні біологічно активні речовини — вітаміни, мінерали, і так далі. Вони не призначені для того, щоб заміняти собою здорове харчування, так як добавки не можуть повністю замінити дію, який чинять на організм фрукти, овочі, та інші продукти.

У звичайних продуктів харчування є три основні переваги над біологічно активними добавками:

 • Поживна цінність. Їжа являє собою цілий комплекс різних корисних речовин, які в певному природою поєднанні засвоюються краще, ніж при прийомі створених людиною добавок.
 • Клітковина є необхідною складовою здорової дієти; вона допомагає запобігти розвитку таких порушень, як діабет другого типу та серцево-судинні захворювання. Деякі біологічно активні добавки містять клітковину, однак з них вона засвоюється гірше, ніж, наприклад, з бобових, фруктів і овочів.
 • Захисні речовини. В овочах і фруктах містяться фітохімікати — речовини, які можуть захистити від раку, хвороб серця, діабету, гіпертонії, та інших захворювання. Багато фрукти та овочі є багатими джерелами антиоксидантів, що запобігають клітини тканин від руйнування.
 • Кому потрібні біологічно активні добавки

  Якщо ви в цілому здорові і в достатній кількості їжте фрукти, овочі, цільнозернові, бобові, молочні продукти, рибу і м’ясо, ймовірно, біологічно активні добавки вам не потрібні. Як правило, їх рекомендують:

 • Жінкам, які планують завагітніти найближчим часом. Їм необхідно приймати 400 мкг фолієвої кислоти — такий кількість цієї речовини важко отримати зі звичайної їжі;
 • Вагітним жінкам призначають прийом пренатальних вітамінів, в яких містяться оптимальні дози речовин, необхідних майбутній матері та дитині;
 • Людям у віці старше 50 років рекомендується приймати добавки з вітаміном В12, або вживати в їжу продукти, збагачені цим вітаміном;
 • Людям, які споживають менше 1600 ккал на день;
 • Суворим вегетаріанцям (тим, хто відмовляється не тільки від м’яса, але й від молочних продуктів);
 • Жінкам, у яких спостерігаються дуже інтенсивні кровотечі під час місячних;
 • Людям із захворюваннями, такими, що порушують абсорбцію поживних речовин — серед них хронічна діарея, харчові алергії, харчові непереносимості, захворювання печінки, жовчного міхура, кишечника і / або підшлункової залози;
 • Пацієнтам, які перенесли хірургічну операцію на органах травного тракту, в результаті чого переробка поживних речовин виявилася тимчасово порушеною.
 • Вибір

  Щоб вибрати відповідну саме вам біологічно активну добавку, бажано порадитися з лікарем. Якщо ж ви вибираєте самостійно, в першу чергу зверніть увагу на склад. Рекомендується купувати добавки, що містять 100% або менше рекомендованої добової норми різних поживних речовин. Уникайте добавок, в яких міститься, наприклад, 200% добової норми заліза і 500% вітаміну D. Це звучить вражаюче, але насправді не приносить користі.

  Безпека

  Як і лікарські препарати, біологічно активні добавки можуть викликати побічні ефекти та алергічні реакції. Зазвичай вони не вказані на упаковці, але якщо ви помітите, що після прийому добавок ваше самопочуття погіршується, зверніться до лікаря.

  Купуючи біологічно активні добавки, зверніть увагу на те, що вона проходять не настільки ретельну сертифікацію, як ліки. Рекомендується купувати добавки найбільш відомих виробників, так як їх продукти, швидше за все, будуть найбільш безпечними і ефективними.

  Нарешті, пам’ятайте, що довгострокові ефекти біологічно активних добавок, не вважаю звичайних вітамінів, поки не вивчені і можуть виявитися непередбачуваними.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.