Білок в сечі у дитини: коли бити тривогу?

загрузка...

Нирки виконують дві важливих функції: захоплюють продукти розпаду з крові, що залишають організм з сечею, і здійснюють зворотне захоплення тих речовин, в яких організм як і раніше потребує. Деякі речовини, що потрапляють з крові в нирки, не можуть проникнути звозили гломерулярні фільтри нирок в силу своїх великих розмірів — до прикладу, червоні і білі кров’яні клітини або білки.

Білки — великі молекули, будівельна одиниця м’язових і інших тканин. У вкрай невеликій кількості білок у сечі у дитини присутня постійно — в залежності від методу аналізу нормальними показниками вважаються до тридцяти-шістдесяти міліграмів білка в добовому об’ємі сечі або до ста міліграмів білка в добу. Більшість видів білка відрізняється занадто великими розмірами, не дозволяють їм проникати крізь фільтри нирок. Таким чином, білок в сечі у дитини — безсумнівна ознака того, що функція фільтрів нирок — так званих судинних клубочків — порушена.

Проникнення білка в сечу може бути викликано різними по природі захворюваннями — інфекціями, хворобами, що вражають тільки мікроскопічні фільтри нирок або захворюваннями, які ушкоджують орган цілком. Тим не менше, існують і такі випадки, коли білок в сечі у дитини супроводжується нормальним артеріальним тиском і хорошим станом здоров’я — такий стан називають прихованою ортостатичної, або циклічної, протеїнурією. Фактично це означає, що білок у сечі у дитини з’являється тільки тоді, коли дитина залишається активним, підлягає знаходиться у вертикальному положенні, і зникає вночі, під час сну, коли тіло приймає горизонтальне положення.

Протеїнурія (присутність білка в сечі) зазвичай не супроводжується виразними або хворобливими симптомами, але при попаданні в сечу великої кількості білка рівень білка в крові може знизитися — що призведе до набряків і підвищення артеріального тиску. Найчастіше білок у сечі у дитини — перша ознака якогось захворювання, що дозволяє діагностувати хворобу на ранній стадії. Саме тому аналіз сечі дуже важливий для дітей молодшого віку.

Ортостатична протеїнурія

Ортостатична протеїнурія — стан, що часто зустрічається у підлітків і дітей старшого віку. Прихована циклічна, або ортостатична, протеїнурія викликає поява білка в сечі тільки під час активності дитини: з якихось невідомих причин, без всяких пошкоджень нирок, білок проникає в сечу протягом дня. Вночі, коли дитина спить, нирки не пропускають білок. Для діагностики такого стану зазвичай застосовується двоступінчастий аналіз сечі — аналіз першій порції сечі, зібраної вранці, відразу ж після того, як дитина прокидається, і другої порції, зібраної протягом дня. Зразки зберігаються в різних ємностях. Якщо у дитини — ортостатична протеїнурія, білок виявиться в другій порції, проте в ранковій сечі буде відсутній. Ортостатична протеїнурія — стан абсолютно нормальне і нешкідливе. Не варто обмежувати активність дитини — фізичні навантаження не зашкодять ниркам, хоча і можуть спровокувати тимчасове збільшення кількості білка в сечі у дитини.

Білок в сечі у дитини: коли необхідне лікування?

І при ортостатичної протеїнурії, і при появі невеликої кількості білка в сечі у дитини лікування звичайно не потрібно. У якихось випадках лікар може порекомендувати повторний аналіз сечі дитини через кілька місяців, щоб визначити зміни кількості білка в сечі. Якщо ж білок у сечі у дитини присутня як і раніше, можуть знадобитися додаткові аналізи для перевірки функції нирок та визначення причини протеїнурії.

Якою б не була причина, що викликала поява білка в сечі, найчастіше її досить легко усунути. У деяких випадках єдиний спосіб знизити білок у сечі у дитини — без солі дієта, відмова від вживання в їжу солі. В інших випадках призначається медикаментозне лікування — спеціальні лікарські препарати, перша доза яких зазвичай більша, а з часом зменшується. У деяких ситуаціях препарати в малих дозах рекомендується приймати протягом декількох місяців. При цьому дуже важливо строго слідувати інструкціям лікаря.

Тетяна Смирнова

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.