Білкова їжа — скільки білків нам потрібно для життя?

загрузка...

Що означають білки для людського організму? Без жодного перебільшення можна відповісти, що все. Дійсно, білок — це будівельна основа для зростання і відновлення всіх без винятку біологічних тканин. Без білка неможлива жодна ферментативна діяльність, оскільки всі ферменти складаються з білкових компонентів. Якщо провести аналіз будь-якого окремо взятого гормону, то він виявиться білком. Фактори гуморального (плазмового) імунітету представляють собою складні білкові комплекси. Скорочення всіх без винятку м’язів, у тому числі дихальної мускулатури, відбувається лише завдяки специфічному взаємодії двох білків: актину і міозину.

Нарешті, всім відомий гемоглобін, який у складі еритроцитів переносить життєво необхідний кисень — це теж білок зі складною четвертинної структурою. Цього невеликого переліку цілком достатньо, щоб усвідомити неможливість життєдіяльності організму за відсутності білків.

Кожен день людський організм витрачає на свої потреби певну кількість білків, тому для відновлення необхідного білкового запасу щодня потрібно поповнення цього органічного матеріалу. Основний шлях надходження білка — це харчові продукти. Однак білок — це дуже складний високомолекулярний компонент, який для засвоєння спочатку повинен бути розщеплений на більш дрібні фрагменти. Цими складовими елементами є амінокислоти — структурні одиниці білка. В даний час відомо майже сотня амінокислот, проте у метаболізмі людського організму активну участь приймає лише близько двадцяти. Деякі з них при недостатньому надходженні ззовні здатні синтезуватися в організмі самостійно, інші такою здатністю не володіють, тому амінокислоти класифікують на замінні і незамінні. Відповідно, незамінні амінокислоти повинні надходити виключно з їжею.

Скільки ж білка необхідно вживати для нормальної життєдіяльності всіх систем організму? Пошук відповіді на це питання тривав не одне десятиліття. Причому в дев’ятнадцятому — двадцятому століттях добова потреба білка коливалася від 26 до 136 грам. Настільки величезна розбіжність думок пояснювалася як реакційними поглядами деяких вчених, що діяли за вказівкою уряду, так і недостатнім урахуванням усіх можливих причин, здатних змінити добову білкову потреба в ту або іншу сторону. В даний час достатнім вважається 100 — 120 грам білка в добу. Більш точно це кількість відображається пропорційним співвідношенням білка до маси тіла, тому можна визначити «свою» потребу в білках, виходячи з того, що на 1 кг ваги тіла має припадати 1,3 — 1,5 г білків. Однак, як вже було згадано трохи вище, необхідну кількість білка в добу може змінюватися. Так, при фізичному або розумовому навантаженні потреба в білках збільшується, тому велику роль відіграє спосіб життя кожної конкретної людини і його професія. Приблизно на десять відсотків необхідно збільшити білковий раціон для вагітних жінок і на двадцять — для годуючих матерів.

Нестача білка в організмі призводить до цілого ряду патологічних станів, пов’язаних з недостатністю ферментативних систем, гормональним дисбалансом і рядом інших факторів. У людини швидко розвивається аліментарна (тобто харчова) дистрофія, порушення мозкової діяльності, погіршується робота кровотворних органів, печінки і багатьох інших систем. Особливо несприятливо дефіцит білка позначається на дитячому організмі: дитина відстає у рості, фізичному і розумовому розвитку. При білковому дефіциті, крім того, що дитині не вистачає білків, розвивається недостатність специфічних клітин в гипофизарном відділі головного мозку. Функція цих клітин полягає у виробленні соматотропного гормону, відповідального за зростання дитячого організму. При важкої білкової недостатності можлива смерть від дистрофії.

Однак переїдати білковою їжею теж не слід. Оскільки при цьому посилюються гнильні процеси в кишечнику, що призводить до утворення та всмоктування в кров токсичних елементів розпаду.

Найбільш багаті білками бобові та молочні продукти, яйця, м’ясо і риба. Найменше білків в ягодах і фруктах. Крім того, що в продуктах тваринного походження в середньому міститься більше білків, вони ще мають правильно збалансований амінокислотний склад, що дуже важливо для нормального травлення і засвоєння білкових компонентів.

Жигулі Андрій

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.