Біль в попереку: хребет сигналізує

За статистикою, з болем у попереку стикається більше 80 % населення, причому у 50% біль виникає частіше одного разу або має хронічний характер. Біль у попереку — це не конкретне захворювання, а лише симптом безлічі різних процесів в організмі. У 85% людей, що скаржаться на болі в попереку, не вдається визначити конкретні причини болю, незважаючи на ретельне медичне обстеження.

Відчувши біль у попереку, не займайтеся самолікуванням, а якомога швидше зверніться до лікаря, щоб діагностувати захворювання, яким вона може бути викликана і розробити індивідуальний план лікування.

 • Біль у попереку займає друге місце після застуди в рейтингу найбільш поширених причин лікарняних.
 • У 90% людей, навіть при запаленні нервових корінців, біль у попереку зменшується протягом двох місяців незалежно від застосовуваного лікування або без нього.
 • Біль в попереку прийнято вважати гострою, якщо вона зберігається менше місяця, і хронічної, якщо вона зберігається протягом більш тривалого періоду часу.
 • Причини болю в попереку

  Біль в попереку — це симптом. Найчастіше причиною болю в попереку є захворювання або пошкодження м’язів, кісток та нервів хребта. Болі, викликані аномаліями органів черевної порожнини, тазу і грудей, також можуть віддавати в спину. Це так звана «відображена біль». Багато захворювань і патології органів черевної порожнини, такі як апендицит, аневризми, захворювання нирок, ниркова інфекція, інфекції сечового міхура, інфекції органів малого таза, яєчників, можуть викликати біль у попереку. Вагітність, навіть при ідеальному протіканні, може викликати болі в спині та попереку внаслідок розтягнення зв’язок в області таза, подразнення нервів і напруги нижній частині спини.

  Корінцеві синдроми — це больові стани, що виникають при безпосередньому подразненні нервових корінців, наприклад, під тиском протрузії (невеликого випинання частини дисків) або грижі дисків, остеофітів (кісткових розростань), огрубіння міжхребцевих зв’язок або рубців м’яких тканин хребетно-дискового простору. До корінцевим синдромам відносять ішіас. Біль при обмеженні нервових корінців, як правило, гостра, специфічна і викликає оніміння ділянки ноги, пов’язаного з ущемленим нервом.

 • міжхребцевої грижі виникає, коли міжхребетні диски витираються і стають тонше. Драглиста центральна частина диска випирає з центральної порожнини (протрузія) і тисне на нервовий корінець. Дегенерація міжхребцевих дисків починається після тридцяти років. Грижу міжхребцевого диска діагностують в однієї третини дорослого населення старше 20 років. Однак тільки у 3% з них спостерігаються симптоми подразнення нервових корінців.
 • Спондильоз виникає, коли міжхребетні диски з віком втрачають вологу і обсяг, що призводить до зменшення їх висоти. У таких умовах навіть незначна травма може викликати запалення і подразнення нервових корінців.
 • Дегенерація спинного диска в поєднанні з захворюваннями суглобів нижньої частини спини може призвести до звуження спинного каналу (стеноз хребтового каналу). Ці зміни диска і суглобів і викликають болі в попереку, їх можна побачити на рентгені. Хворий зі стенозом хребтового каналу може відчувати біль в обох ногах, якщо довгий час стоїть або пересувається пішки, навіть на короткі відстані.
 • Синдром кінського хвоста — стан прямого утиску хребта, яке потребує невідкладної медичної допомоги. Речовина хребетного диска проникає в спинномозковий канал, внаслідок чого відбувається утиск нервів. Людина відчуває гострий біль, можлива втрата чутливості, а також дисфункція кишечнику або сечового міхура (нездатність контролювати сечовипускання — нетримання сечі або неможливість почати сечовипускання).
 • Кістково-м’язові больові синдроми, що викликають болі в попереку, — це міофасціальние больові синдроми і фіброміалгія.

 • Міофасциальний болю характеризуються болем і чутливістю в специфічних областях (тригерних точках), втратою рухливості уражених груп м’язів і іррадіює болем, яка обмежується периферичним нервом. Полегшення болю часто настає при розтягуванні м’язів ураженої групи.
 • Фіброміалгия призводить до болю і підвищеній чутливості всього тіла, які супроводжуються втомою і м’язовими болями.
 • Інфекції кісток (остеомієліт) хребта — рідкісна, але можлива причина болю в попереку.

  неінфекційного запалення хребта (спондиліт) може викликати скутість та біль у хребті, яка посилюється по ранках. Хвороба Бехтерева зазвичай починається в підлітковому або юнацькому віці.

  Причиною болю в попереку можуть бути пухлини, можливо, злоякісні.

  Запалення нервів хребта може відбутися в результаті їх зараження вірусом оперізуючого герпесу, який викликає оперізуючий лишай. Хоча вірус вражає нерви в грудному відділі хребта, болі виникають як у верхній частині спини, так і в попереку.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.