Біль у грудях при вдиху — причини можуть бути різними

Біль у грудях при вдиху може бути пов’язана як з якимось захворюванням органів дихання, так і з різними захворюваннями і травмами грудної клітки, наприклад, з переломами ребер або грудини. Іноді болі бувають досить сильними і без обстеження важко встановити їх походження.

При ударі грудної клітки

Травми грудної клітини можуть привести до переломів ребер та грудини, а також до порушення цілісності плеври і потрапляння в порожнину плеври повітря — пневмотораксу. Всі ці стани мають різні ознаки, але об’єднує їх те, що болі в грудях посилюються при глибокому вдиху.

Найчастіше травми грудної клітини являють собою прості удари або переломи ребер. Забиті місця грудей можуть обмежуватися пошкодженням тільки м’яких тканин (м’язів, підшкірної клітковини, шкіри). Проявляється такий забій болями і припухлістю. Болі посилюються при русі, у тому числі при глибокому вдиху. Перед проведенням лікування зазвичай проводиться обстеження хворого з метою виключення переломів кісток і внутрішньогрудних пошкоджень.

Для лікування ударів в перший день призначається холод, у наступні — тепло на місце забитого, а також знеболюючі засоби.

При переломі ребер і грудини

Переломи ребер викликають порушення дихання, особливо якщо вони множинні. За сильного болю потерпілий не може зробити глибокого вдиху. Іноді переломи бувають подвійними (на одній половині грудної клітини) або двосторонніми (по обидва боки грудної клітки). Так як при цьому втрачається каркасні грудної клітини, можуть наступити важкі розлади дихання. Особливо характерні такі множинні переломи ребер для літніх людей.

Болі при переломі ребер носять характер тупих постійних у спокої і гострих, пронизливих при глибокому вдиху, кашлі і якому напруженні. На стороні пошкодження видно відставання рухів грудної клітки при диханні.

Лікування переломів ребер полягає в призначенні ліжкового режиму на чотири-п’ять днів, знеболюючих засобів. У подальшому призначають спеціальну лікувальну дихальну гімнастику. Перелом зростається приблизно через місяць.

Ізольовані переломи грудини зустрічаються досить рідко. Вони розвиваються при прямому ударі чи тиску на грудину в передньо-задньому напрямку. Перелом частіше відбувається в місці з’єднання тіла і рукоятки грудини, при цьому тіло грудини зміщується дозаду і викликає крововилив в клітковину середостіння. Це супроводжується різким болем, що підсилюється при вдиху і промацуванні місця перелому. Можуть з’явитися різка задишка і порушення дихання.

Лікування переломів грудини зазвичай консервативне. Хворого укладають на спину на ліжко зі щитом зі спеціальним валиком під лопатками — таким чином відламки поступово (протягом півтора-двох тижнів) займають правильне положення. Якщо вправити відламки таким способом не вдається, то їх вправляють за допомогою операції.

При пневмотораксі

Легкі покриті тонкою серозною оболонкою, яка має два листки. Внутрішній листок покриває безпосередньо легені, а зовнішній — стінки грудної порожнини. Між цими двома листками плеври розташована плевральна порожнина. Пневмоторакс — це скупчення повітря в порожнині плеври. Виникає пневмоторакс при пошкодженні грудної клітки або при ушкодженні легенів. Іноді повітря може потрапити в плевральну порожнину при пошкодженні органів шлунково-кишкового тракту і діафрагми. Розрізняють травматичний, операційний (виникає при операціях на органах грудної порожнини), спонтанний (виникає самостійно при різних захворюваннях легенів) і штучний (лікувальний) пневмоторакс.

Якщо отвір, через який повітря надходить у плевральну порожнину, залишається відкритим (повітря вільно надходить туди при вдиху і виходить при видиху), то такий пневмоторакс називається відкритим, якщо ж отвір закрилося шляхом зміщення тканин, то пневмоторакс називається закритим.

Ознаками пневмотораксу є раптова поява сильного болю в грудях, що підсилюється при глибокому вдиху, внаслідок чого хворий дихає поверхово, наростає задишка, що викликає порушення з боку серцево-судинної системи у вигляді посиленого серцебиття (тахікардії) і синюшності (ціанозу). Пневмоторакс може протікати по-різному, в залежності від викликали його причин. Так, травматичний пневмоторакс часто протікає важко, тоді як спонтанний може протікати важко, а може непомітно для самого хворого і бути випадковою знахідкою при обстеженні.

Лікування пневмотораксу залежить від того, який відсоток плевральної порожнини займає повітря. Консервативне лікування (спокій, знеболюючі та серцеві засоби) призначається, якщо повітря займає не більше чверті об’єму плевральної порожнини. У деяких випадках повітря з плевральної порожнини видаляють шляхом плевральної пункції (проколу). При травматичному відкритому пневмотораксі проводиться оперативне лікування.

Біль у грудях при вдиху часто є ознакою важких травм або захворювань.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.