Біль у грудях при вагітності: гормональні зміни

Під час вагітності груди жінки змінюється під дією гормонів. Це фізіологічний процес — організм готується до годівлі майбутньої дитини. Всі ці зміни часто проявляються у вигляді болю в грудях, які з’являються вже з перших тижнів вагітності.

Що відбувається з грудними залозами під час вагітності

У молочних залозах жінки під впливом гормонів відбувається зростання залізистої тканини і сполучнотканинних проток. В результаті змінюється консистенція молочних залоз і їх чутливість. Ріст і розвиток молочних залоз відбувається під впливом жіночих статевих гормонів (естрогенів і прогестерону), які виробляються спочатку в яєчниках, а починаючи з другого триместру вагітності, в плаценті. Секреція молока відбувається під впливом лактогенного (лютеотропного) гормону гіпофіза. До молочним залозам приливає більше крові, збільшується і кількість кровоносних судин, особливо дрібних, що постачають кров’ю невеликі ділянки залозистої тканини.

Під час вагітності відбувається також затримка і накопичення в організмі різних мінеральних речовин, які впливають на водний обмін. Під час вагітності в організмі відбувається затримка води. Все це призводить до набухання і так збільшених у розмірі молочних залоз. При цьому ще й підвищується чутливість молочних залоз, все це призводить до їх деякої хворобливості.

Відбувається також набухання, потемніння і різке збільшення чутливості в області сосків, часто з них вже в останньому триместрі вагітності починає виділятися молозиво. Соски стають дуже хворобливими і чутливими навіть до незначного травмування (наприклад, до синтетичних тканин бюстгальтера). Все це входить в поняття фізіологічної норми — організм готується до вигодовування дитини. Ці зміни в молочних залозах є одночасно і профілактикою злоякісних пухлин — вагітність і годування дитини грудьми попереджають розвиток раку молочної залози.

Зміни в молочних залозах при вагітності у відчуттях жінок

Хворобливі відчуття в молочних залозах особливо характерні для першого триместру вагітності, тобто для перших дванадцяти тижнів. У кожної жінки болючість може бути різного ступеня: у когось незначною, а у окремих жінок, що відрізняються підвищеною чутливістю, можуть виникати і значні болі. Це можуть бути поколювання і почуття розпирання в молочних залозах, які турбують постійно або тільки при доторкається до грудей. Іноді болі стають дуже сильними, часто це пов’язано з появою загальних набряків. У деяких випадках молочні залози стають особливо чутливими до холоду.

Особливою чутливістю відрізняються соски, але і це має індивідуальні особливості. Деякі жінки взагалі не помічають особливих змін в області грудей, тоді як для інших ці зміни стають джерелом постійних болів і переживань.

До початку другого триместру вагітності неприємні відчуття в області молочних залоз зменшуються. Другий триместр вагітності взагалі є найспокійнішим часом, під час якого жінка розквітає і починає по-новому відчувати свою вагітність.

Як зменшити болі і неприємні відчуття

Всі зміни в молочних залозах є підготовкою до годівлі дитини. Тому занадто оберігати соски від будь-яких впливів не варто, навпаки, під час вагітності слід носити бюстгальтери їх бавовняної тканини, які будуть злегка масажувати соски і готувати їх до годівлі дитини. Адже дитина буде захоплювати сосок разом з околососковие гуртком і активно смоктати молоко. Якщо шкіра в області сосків буде дуже ніжною, то в перші дні годування це призведе до появи на сосках саден і тріщин.

Тим не менш, від бюстгальтера багато в чому залежить чутливість молочних залоз. Якщо він підібраний правильно, за розміром, не містить кісточок і грубих швів, зроблений з натуральної тканини з широкими лямками, то це може значно знизити чутливість молочних залоз. Такий бюстгальтер можна не знімати і під час нічного сну — це також сприятиме зменшенню чутливості молочних залоз, так як поліпшить кровообіг в цій області. Ідеальним варіантом є спеціальні бюстгальтери для вагітних, але при збільшенні молочних залоз розмір бюстгальтера слід міняти.

Потрібно ретельно стежити за чистотою молочних залоз, так як під час вагітності знижується імунітет і в них може проникнути інфекція. Для цього слід щодня приймати душ і злегка (дуже ніжно) розтирати соски спеціальної рукавичкою з грубої бавовняної тканини. Робити це потрібно обережно, не травмуючи самі молочні залози. З милом молочні залози потрібно мити не частіше двох разів на тиждень.

Якщо з грудей з’являються прозорі виділення, то можна підкладати в бюстгальтер спеціальні подушечки, які продаються для цих цілей в аптеці.

У жіночій консультації жінці покажуть вправи для зміцнення м’язів і зв’язок грудної клітини, при регулярному виконанні цих вправ покращиться стан зв’язок, що підтримують груди, їх кровопостачання, відтік венозної крові і лімфи, а значить, зменшиться набряклість. Все це призведе до зменшення болю і неприємних відчуттів в області молочних залоз.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.