Біль у грудях при кашлі — може бути симптомом тяжкого захворювання

Біль у грудях при кашлі часто є ознакою важкого запалення легенів із залученням у процес плеври. Або самостійного запального процесу в області плеври. Іноді біль у грудях при кашлі виникає при трахеобронхіт, коли відкашлюється трудноотделяемая мокрота.

При запаленні легенів

Причиною болю в грудях при кашлі може бути важке запалення легенів з ураженням сегмента або частки легені — крупозна пневмонія. Це захворювання викликається пневмококами і починається раптово з підвищення температури до 39-40?, Ознобу, болю в боці на стороні поразки, яка посилюється при глибокому вдиху і кашлю. Кашель при цьому сухий, поверхневий, не нав’язливий, але в міру розвитку захворювання він може посилюватися. З перших же днів з’являється задишка.

На обличчі хворого з’являються червоні плями з одного боку, яка відповідає стороні поразки у легких. Губи при цьому злегка синіють (ціаноз), ніздрі роздуваються через задишку. Через кілька днів починає відкашлюватися в’язка прозора мокрота з прожилками крові, яких стає все більше, поступово мокрота набуває іржавий колір. Через наростаючої задишки в процес втягується серце і кровоносна система: з’являється сильне серцебиття, порушується серцевий ритм.

Болі при кашлі і диханні викликані залученням в запальний процес плеври — серозної оболонки, що покриває легені. У самих легких нервових закінчень не багато, а в плеврі їх достатньо, звідси і болю.

Симптоми крупозного запалення легенів наростають протягом двох тижнів і більше, а потім поступово або критично (різко знижується температура) стан поліпшується. Крупозна пневмонія — це дуже важке захворювання і до появи антибіотиків воно часто закінчувалося загибеллю хворих.

При запаленні плеври

Плевра — це тонка серозна оболонка, яка одним своїм листком покриває легені, а іншим — внутрішню поверхню грудної клітки. Порожнина між двома листками називається плевральної порожниною. Запалення плеври називається плевритом. Плеврит може бути сухим і ексудативним, в останньому випадку в порожнині плеври накопичується рідина. При плевриті кашель є непродуктивним і дуже болючий, тому що в плеврі багато нервових закінчень. Якщо плеврит ексудативний, то з’являється наростаюча задишка, так як рідина в плевральній порожнині може здавлювати легені та серце. Болі при диханні та кашлі чаші всього виникають в лівому або у правому боці, вони можуть мати тупий давить або гострий, колючий або ріжучий характер.

Якщо плеврит сухий, то болі можуть зменшуватися, коли хворий лежить на боці на стороні поразки — так кілька обмежується подих на цій стороні, від чого біль стає менше. Температура при сухому плевриті рідко піднімається до високих цифр, турбує сильна слабкість, загальне нездужання, задишка, пітливість, особливо, вночі. Задишка посилюється, якщо плеврит стає ексудативним, а при гнійному отделяемом різко підвищується температура.

Сухий плеврит лікують призначенням антибактеріальної терапії, при ексудативному, з наростаючою задишкою цього часто буває мало і хворим віддаляється ексудат шляхом проколу грудної клітки — плевральної пункції.

При запаленні перикарда

Іноді причиною болю в грудях при кашлі є запалення перикарда — зовнішньої серозної оболонки, що покриває серце — серцевої сумки, в якій, так само, як і в плеврі, багато нервових закінчень. Перикардит також може бути сухим або ексудативним, зі скупченням в серцевій сумці відокремлюваного. Сухий перикардит характеризується посиленням болю при глибокому вдиху і кашлю, а також при різких рухах і невеликим підвищенням температури.

Ексудативний перикардит крім болів при будь-якому русі в грудній клітці характеризується наростаючою задишкою, тахікардією та порушеннями серцевого ритму через те, що серце не може скорочуватися в повній мірі внаслідок здавлювання його рідиною. У результаті серцевий м’яз для того, щоб компенсувати недостатнє постачання кров’ю тканин, починає скорочуватися занадто часто.

Перикардит — це важке захворювання, яке лікується в стаціонарі, лікування при цьому підбирається індивідуально, на підставі обстеження.

При запаленні трахеї

Трахеїт завжди є ускладненням поразки глотки і гортані при вірусних або бактеріальних інфекціях верхніх дихальних шляхів. При цьому на тлі респіраторних інфекцій з’являється спочатку сухий, а потім вологий кашель. Кашель супроводжується відчуттям дряпає болі за грудиною. Особливо відчувається така біль при відкашлювання трудноотделяемой гнійної мокроти. Трахеїт частіше протікає на тлі нормальної температури, але може ускладнитися бронхітом або запаленням легенів. Часто ознакою такого ускладнення є підйом температури.

При своєчасному лікуванні трахеїт швидко проходить.

Біль у грудях при кашлі вимагає звернення до лікаря.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.