Біль у грудях при годуванні — вимагає прийняття негайних заходів

Під час годування дитини грудьми часто з’являються болі в молочних залозах. У більшості випадків такі болі пов’язані із застоєм молока (лактостазом) або із запальними процесами в молочній залозі (маститами). В тому і в іншому випадку жінці потрібно допомога лікаря.

Болі в грудях при лактостаз

лактостаз називається застій молока в молочній залозі. Зазвичай лактостаз розвивається через кілька днів після пологів, коли в грудях різко прибуває молоко. Це трапляється, коли дитина хвора, ослаблений або з якоїсь причини не був прикладений в черговий раз до грудей.

Молочні залози при лактостаз стають щільними, блискучими, дуже хворобливими, а соски уплощаются, що ускладнює їх загарбання дитиною під час годування. Так як відбувається переповнювання молочних залоз молоком і набряк тканин, то виникає здавлювання кровоносних судин і молочних проток, порушення кровообігу, що в свою чергу викликає зменшення кількості молока при різко переповнених молочних залозах.

Робота молочних залоз здійснюється за принципом: чим більше дитина висмокче молока, тим більше його прибуде. Якщо молока було висмоктане мало, то і прибуде його мало. Таким чином, лактостаз веде до зниження кількості молока.

Ускладнюється лактостаз найчастіше маститом — запаленням молочної залози. Може виникати і нагноєння молочної залози — абсцес.

Профілактика і лікування лактостазу

Для профілактики лактостазу жінці, яка годує дитину груддю, не можна носити тісні бюстгальтери — це приводить до здавлювання молочних залоз, порушення в них кровообігу і вільного пересування молока по протоках. Бюстгальтери із синтетичних тканин перекривають доступ повітря до молочних залоз, що також сприяє виникненню лактостазу.

Має значення і правильний догляд за грудьми: її миють теплою водою до і після годування, з милом — не частіше двох разів на тиждень (інакше виникає сухість сосків і на них з’являються тріщини — ворота для входження інфекції). Загартовування грудей знижує ризик розвитку маститів. Для цього рекомендується кілька разів в день робити повітряні ванни — тримати груди розкритою по п’ятнадцять-тридцять хвилин.

Якщо лактостаз з’явився, то молоко потрібно зціджувати, краще це робити двома руками під теплим душем. При лактостаз буває важко зціджувати молоко через те, що соски стають плоскими. У такому разі рекомендують взяти високу кухоль, наповнити її наполовину помірно гарячою водою (але не окропом, щоб випадково не обпектися) і опустити туди груди так, щоб сосок не торкався води, а груди повністю закривала верх гуртки. У цьому випадку в гуртку з’являється негативний тиск (вакуум), яке витягує з грудей молоко.

Містить

Містить найчастіше виникає на тлі лактостазу. При цьому в набряклу, з порушеним кровообігом молочну залозу через невеликі садна і тріщини в сосках проникають збудники інфекції і починається запальний процес.

Відрізнити лактостаз від починається маститу легко. Якщо при лактостаз молочні залози збільшені рівномірно і колір їх не змінено, то при маститі з’являється почервоніння і набряклість в якійсь певній області молочної залози, в цій же області з’являється і різка хворобливість. При маститі також обов’язково піднімається температура.

Містить протікає у дві стадії. Спочатку місце запалення набрякає і в ньому починає промацуватися дуже болючий інфільтрат. Шкіра над інфільтратом набрякла і почервоніла. Друга стадія маститу — формування гнійника. У середині інфільтрату розплавляються тканини, туди спрямовується велика кількість лейкоцитів (вони знищують збудників інфекції) і утворюється гній. При цьому температура може підніматися ще вище, порушується загальний стан жінки, а при промацуванні грудей можна виявити зибленіе (флюктуацию) в місці формування гнійника, яка говорить про те, що всередині м’яких тканин є рідина (гній).

Як лікується мастит

Містить потрібно лікувати тільки в кабінеті хірурга. Самостійно його лікувати не можна, так як це може мати тяжкі наслідки. Гнійний мастит може ускладнитися абсцесом, а також по кровоносних і лімфатичних судинах поширитися на багато органів і тканини.

Лікування маститу залежить від стадії. У стадії утворення інфільтрату проводиться консервативне лікування. Призначаються антибіотики, зігріваючі процедури, фізіотерапевтичне лікування. У стадії формування гнійника допомогти може тільки оперативне лікування — розкриття гнійника. Особливо небезпечно в цей період проводити будь зігріваючі процедури.

Профілактикою маститу є своєчасне лікування лактостазу і правильний догляд за молочними залозами.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.