Біль у грудях при диханні: потрібно звернення до лікаря

Біль у грудях при диханні може свідчити про захворювання легень, плеври, серця, грудної клітки і деяких інших захворюваннях. Іноді хворого турбує тільки така біль і більше нічого. Щоб розібратися, що і чому болить, доводиться проводити повне обстеження.

Зв’язок із захворюваннями органів дихання

Біль у грудях при диханні часто супроводжує такі захворювання, як важка (крупозна) пневмонія і плеврит (запалення плеври — серозної оболонки, що покриває легені). Це тяжкі захворювання, які вимагають стаціонарного лікування.

При крупозній пневмонії уражається велика частина легені — сегмент або частка, але болю при диханні виникають від того, що в запальний процес завжди втягується плевра — в ній багато нервових закінчень. Крупозна пневмонія відрізняється гострим початком, високою температурою, сухим кашлем, який переходить в кашель з откашливанием кров’янистої мокроти, важким перебігом.

Плеврит може бути і самостійним захворюванням, протікати у вигляді сухого або ексудативного плевриту. При сухому плевриті з’являється невелика температура, кашель, біль у грудній клітці при глибокому диханні, слабкість, нічні поти. Сухий плеврит може протікати непомітно, але може і важко, з переростанням в ексудативний.

При ексудативному плевриті крім болю в грудній клітці при диханні з’являється наростаюча задишка, а якщо ексудат стає гнійним — висока температура. Допомогти такому хворому зазвичай можна тільки видаливши з порожнини плеври гнійний вміст за допомогою плевральної пункції.

Біль у грудях при диханні, пов’язана із захворюваннями серцево-судинної системи

Болі при диханні можуть бути пов’язані і з захворюваннями серця, в тому випадку, коли в запальний процес втягується серцева сумка — перикард, що покриває серце зовні. Між двома серозними листками перикарда знаходиться порожнина перикарда. Запальний процес може бути гострим і хронічним, сухим і ексудативним (зі скупченням запальної рідини в порожнині перикарда).

Але для будь-якого виду перикардиту характерні болі в серці, що підсилюються при диханні. При цьому якщо процес гострий, то і болі виникають досить сильні, іноді їх можна сплутати навіть з нападами стенокардії. Відрізняються болю при перикардиті від болю при стенокардії більшою тривалістю, відсутністю ефекту при прийомі нітрогліцерину, посиленням болю при глибокому диханні і зміні положення тіла задишкою. Задишка при сухому перикардиті виникає тому, що хворому боляче глибоко дихати і його дихання стає частим і поверхневим. Часто сухий перикардит переходить в ексудативний.

При ексудативному перикардиті задишка наростає і вона вже залежить не тільки від больового фактора, але і від здавлювання серця ексудатом в серцевій сумці. Здавлюється не тільки серце, але і інші органи, розташовані поруч (трахея, стравохід). Здавлювання трахеї приводить до появи дзвінкого сухого кашлю, на тлі якого болю в серці посилюються. Здавлювання стравоходу викликає порушення ковтання, здавлювання нервів, іннервують гортань — до порушень вимови звуків і навіть повній відсутності голосу.

Хронічний перикардит починається повільно, супроводжується задишкою і болями в серці, що посилюються від глибоких дихальних рухів. Всі симптоми захворювання повільно наростають.

Після одужання від перикардиту часто виявляється, що в порожнині перикарда утворилися спайки, що заважають серцевої діяльності, у тому числі викликають болю при глибокому диханні. Результатом може бути і звапніння тканини перикарда.

Міжреберна невралгія

Міжреберна невралгія може розвиватися від різних причин. Часто вона виникає при різних захворюваннях грудного відділу хребта, коли утискаються корінці відходять від спинного мозку нервів. Але вона може мати і запальне походження, наприклад, при переохолодженні, при ураженні міжреберних нервів вірусом оперізуючого лишаю, при деяких захворюваннях внутрішніх органів.

Ознакою міжреберної невралгії є болі постійного характеру по ходу ребер, що посилюються при різних рухах, в тому числі при диханні. При цьому в місцях виходу міжреберних нервів на поверхню можна визначити точки підвищеної чутливості.

Лікування міжреберної невралгії залежить від її причини. У будь-якому випадку для зменшення болю призначаються нестероїдні протизапальні лікарські препарати як всередину, так і зовнішньо (якщо на шкірі немає висипань) — диклофенак, вольтарен, найз і так далі.

Болі в грудях при диханні залежать від різних причин, розібратися в яких може тільки лікар.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.