Біль у грудях перед місячними: нагрубання молочних залоз

Перед місячними під дією гормонів з’являється набряк і набухання молочних залоз. При цьому часто з’являються болі в молочних залозах. В одних жінок болі незначні і вони не звертають на них уваги, в інших же дуже сильні.

Як змінюються молочні залози під час нормального менструального циклу

Молочні залози починають формуватися під впливом жіночих статевих гормонів естрогенів. Спочатку вони можуть розвиватися асиметрично, але вже після десяти років обидві молочні залози стають однаковими. Повністю молочні залози формуються в 14-16 років.

Ріст і розвиток молочних залоз безпосередньо пов’язаний з менструальним циклом. Менструальний цикл жінки регулюється гормонами системи гіпоталамус — гіпофіз — яєчники. Беруть участь у цьому і гормони надниркових залоз. Менструальний цикл жінки має дві фази. У першу фазу головними гормонами є естрогени, що виділяються яєчниками і фоллікулстімулірующій гормон гіпофіза. Жіночі статеві гормони естрогени сприяють розростанню сполучної і жирової тканини в області молочних залоз. Під впливом цих гормонів протоки молочних залоз збільшуються в довжину і мають вигляд трубочок.

Під час другої фази менструального циклу в яєчниках виробляється жіночий статевий гормон прогестерон, а в гіпофізі — лютеїнізуючий гормон. Під дією цих гормонів розростається залозиста тканина молочної залози: кінцеві відділи проток молочних залоз (ацинуси) розвиваються і стають гіллястими. У цей час з’являються нагрубают, затвердіння і болючість в області молочних залоз. Відбувається це приблизно за тиждень до менструації. У більшості випадків здорові жінки не відчувають виражених болів в цій області, але у деяких жінок з підвищеною чутливістю до болю в області молочних залоз можуть бути досить значними навіть при нормальному гормональному фоні. Таким чином організм готується до вагітності, але якщо вона не наступає, то розрісся епітелій відмирає. Під час наступного менструального циклу все повторюється знову.

Сильні болі в молочних залозах перед місячними

Сильні болі в молочних залозах перед місячними говорять про якісь неполадки в організмі жінки. Це можуть бути гормональні розлади, запальні процеси, гормонозалежні пухлини і так далі. Для того щоб встановити причину болів, потрібно звернутися до лікаря. Спочатку варто відвідати гінеколога, а потім мамолога та провести повне обстеження, яке включає в себе: дослідження крові на гормони, на онкологічні маркери (їх наявність говорить про можливе онкологічному захворюванні), ультразвукове дослідження (УЗД) органів малого тазу на сьомий день менструального циклу, УЗД молочних залоз у другій половині менструального циклу. Якщо виявляється якась патологія молочної залози, то проводиться рентгенологічне дослідження молочної залози і пункція її (прокол) із взяттям біологічного матеріалу на дослідження.

При порушенні співвідношення гормонів гіпоталамуса, гіпофіза, яєчників і надниркових може виникнути таке захворювання, як мастопатія. При цьому порушується правильне співвідношення розростання і відмирання епітелію проток і залозистої тканини молочних залоз, що призводить до розростання проток молочних залоз, просто сполучної тканини і утворенню на кінцях проток дрібних кіст. Коли цей процес зачіпає обидві молочні залози рівномірно, говорять про дифузної мастопатії.

Дифузна мастопатія тісно пов’язана з менструальним циклом жінки. Різке нагрубання молочних залоз перед місячними викликає сильні болі. Після початку менструації болі зазвичай зменшуються або проходять зовсім. З часом біль у молочних залозах все менше зв’язуються з менструальним циклом і можуть пройти зовсім. Найчастіше це є ознакою переходу дифузної мастопатії у вузлову, коли в молочній залозі розвивається один або кілька безболісних вузлів.

Дифузна мастопатія лікується консервативно, поводится лікування основного захворювання, яке призвело до розвитку мастопатії — гормонального порушення, запального процесу і так далі. Для зняття болю в молочних залозах призначаються фізіотерапевтичні процедури (наприклад, електрофорез з новокаїном). Вузлова форма мастопатії лікується тільки оперативно.

При вродженому недорозвиненні гіпоталамуса або при якихось придбаних розладах у цій області може статися розбалансування в системі гіпоталамус — гіпофіз — яєчники — наднирники і тоді виникає передменструальний синдром (ПМС) — ряд симптомів, які розвиваються в другій фазі менструального циклу і проявляються нервово-психічними, вегетативно-судинними і обмінно-ендокринними порушеннями, у тому числі вираженим нагрубанием і хворобливістю в області молочних залоз. Лікування ПМС — це в першу чергу впливає на центральну нервову систему з метою регулювання системи гіпоталамус — гіпофіз — яєчники — наднирники.

Сильні болі в молочних залозах перед місячними вимагають обстеження.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.