Біль у грудях перед місячними — кілька факторів ризику

загрузка...

За даними статистики, близько 60 % жінок відчувають біль в грудях перед місячними. Інтенсивність болю варіює, дуже виражені неприємні відчуття в молочних залозах відзначають 10% жінок. Відомо, що молочні залози є гормоно-залежними органами, а на їх тканини впливають гормони яєчників, пролактину і плаценти. Болі в грудях виникають, перед менструацією можуть свідчити про розвиток якихось патологічних процесах (пухлина, мастопатія, кіста). Але, як правило, біль у молочних залозах, що з’являються напередодні місячних говорять про мастодинії, яка може бути одним із симптомів передменструального синдрому.

Що таке мастодинія?

мастодинія — це захворювання молочних залоз, яке супроводжується їх болючістю. Найчастіше вона розвивається у молодих, що не родили жінок і пов’язана з гормональними змінами, що відбуваються під час менструального циклу. У першу, фолікулярну фазу в крові зростає рівень естрогену, які відповідають за ріст і розвиток проток сполучної тканини молочних залоз. У лютеїнову фазу відбувається підвищення прогестерону і розростання залозистої тканини грудей. Посилюється кровообіг у молочних залозах, внаслідок чого вони набрякають і збільшуються в розмірах. Цим пояснюється поява нагрубання і болючість грудей. Зазвичай дані симптоми починають проявлятися за три-чотири дні до менструації. Розростання залізистої тканини молочної залози обумовлено підготовкою їх до майбутньої вагітності та лактації. У разі якщо вагітність не наступає, розрослася залозиста тканина атрофується, а всі явища мастодинії зникають. Якщо больові відчуття виражені незначно, то їх виникнення відносять до меж норми.

Сприятливі фактори розвитку

 • Найчастіше біль у грудях перед місячними виникає в наступних випадках:
 • гормональний дисбаланс в організмі (у тому числі ендокринні захворювання);
 • прийом деяких ліків (антидепресанти, гормони);
 • стреси і нервове перенапруження;
 • захворювання печінки та органів шлунково-кишкового тракту;
 • аборти (штучне переривання вагітності порушує гормональну регуляцію).
 • Клінічні прояви

  Виділяють дві форми мастодинії: ациклічні та циклічну. Ациклічні мастодинія не пов’язана з менструальним циклом і обумовлена запаленням та пухлинами у грудях. При циклічної мастодинії пацієнтка за кілька днів до початку менструації відзначає нагрубання і болючість в грудях, до молочних залоз неможливо доторкнутися. Деякі жінки скаржаться на важкість у молочних залозах. Характерною ознакою циклічної мастодинії вважається виникнення симптомів в обох грудних залозах. Після закінчення менструації болі в грудях самостійно зникають.

  Діагностика

  При виникненні болю в грудях слід пройти наступне обстеження:

 • консультація гінеколога;
 • консультація мамолога;
 • мамографія;
 • УЗД молочних залоз (для виключення новоутворень).
 • Лікування

  Лікування болів в грудях перед місячними починається з усунення зовнішніх чинників, що спровокували їх виникнення. Слід відмовитися від стягуючих бюстгальтерів, особливо на «кісточках». Призначаються нестероїдні протизапальні засоби, що пригнічують синтез простагландинів (є джерелом болю). До таких засобів належать: індометацин, ібупрофен, кетонал. Нерідко в боротьбі з мастодинія застосовують гомеопатичні кошти, які надають виражений позитивний ефект (мастодинон, Циклодинон). У харчуванні варто відмовитися від кофеїну (кави) шоколаду і обмежити прийом рідини. Іноді, у важких випадках призначається препарат, що пригнічує утворення пролактину (Бромкриптин) і оральні комбіновані контрацептиви. Позитивним ефектом при лікуванні мастопатії володіють психотерапія і заняття деякими видами спорту (плавання, фізичні вправи, танці). Якщо болі в грудях викликали медикаментозні препарати, необхідно відмовитися від їх прийому або знизити дозу.

  Ганна Созінова

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.