Біль і сідничний нерв: всьому виною невралгія

Сідничний нерв має в своєму складі як чутливі , таки рухові гілочки, тому його поразки майже завжди супроводжуються сильними болями. Як довго триватимуть болю, залежить від ступеня і характеру ураження нервових волокон сідничного нерва.

Що таке невралгія сідничного нерва

При невралгії сідничного нерва патологічний процес вражає періневральном оболонку нерва, не торкаючись самого нерва. Тому головною ознакою такого ураження бувають болі. Це можуть бути ниючі, що рвуть, колючі або пекучі болі, які локалізуються спочатку на задній поверхні стегна, а потім віддають в гомілку і стопу по ходу великогомілкової і загального малогомілкового нервів, на які ділиться сідничний нерв в області підколінної ямки.

Якщо сідничний нерв уражений високо, вище сідничної складки, то болі починаються з сідниці, а потім поширюються на поперек, стегно, гомілку і стопу. Зазвичай починаються болі поступово, рідше — гостро, посилюючись (у вигляді прострілів) при різких поворотах тулуба, при підйомі важких предметів і так далі. Такі болі можуть супроводжуватися порушеннями чутливості у вигляді повзання мурашок по тілу або оніміння частини тіла, припливу до цієї області крові і відчуття жару або, навпаки, холоду. Болі стають сильнішими під час ходьби, просто у вертикальному положенні і при сидінні на жорсткому стільці. При цьому хворий інстинктивно займає вимушене положення, що сприяє зменшенню болю, наприклад, в положенні стоячи він злегка підгинає хвору ногу, роблячи упор на здорову. При сильних болях може навіть розвинутися викривлення хребта в здорову сторону.

Неврологічні ознаки невралгії

З’являються хворобливі точки, розташовані між останнім поперековим і першим крижовим хребцями, на середині сідниці, в підколінній ямці, над головкою малогомілкової кістки і в області середини внутрішньої поверхні підошви. При згинанні стопи з’являється біль по ходу малогомілкового нерва (симптом Сикарії), при сильному згинанні великого пальця виникає біль в литкового м’яза (симптом Туріну).

З’являється також ряд тонічних больових рефлексів: напруга м’язів живота при піднятті розігнутою ноги при положенні хворого лежачи (симптом Венгерова), мимовільне згинання хворої ноги в коліні під час переходу з положення лежачи в положення сидячи, згинання хворої ноги при нахилі голови.

Хода хворого з невралгією сідничного нерва також відрізняється своєрідністю: через сильні болі він ходить, зігнувшись і спираючись рукою на коліно здорової ноги або спираючись обома руками на ціпок. При цьому хвора нога перебуває в напівзігнутому положенні і стосується статі тільки носком, а все тіло хворого відхилено в здорову сторону.

У хворих може з’являтися порушення чутливості шкіри в ділянці ураження у вигляді її посилення або зниження. Іноді з’являються хворобливі спазми м’язів задньої поверхні стегна. Шкіра в області стоп і пальців ніг може бути почервонілою або, навпаки, занадто блідою, в області стоп з’являється також підвищена пітливість.

У легких випадках невралгія сідничного нерва поступово проходить під впливом лікування. Але іноді вона є початковою фазою невриту, при якому уражається не тільки оболонка, але і самі нервові волокна. Тоді до болів і інших ознаках подразнення сідничного нерва приєднуються рухові і чутливі розлади.

Лікування невралгії сідничного нерва

У гострому періоді захворювання хворий повинен дотримуватися постільного режиму. До області попереку і крижів прикладають грілки, гірчичники, сухе тепло (теплий пісок, сіль), проводять зігріваючі фізіотерапевтичні процедури. Призначають також знеболюючі засоби, наприклад, нестероїдні протизапальні препарати (диклофенак, найз, вольтарен і так далі) у вигляді таблеток для прийому всередину, ректальних свічок, ін’єкцій або мазей. Проводяться також різного виду новокаїнові блокади.

Для зняття болю застосовуються і фізіотерапевтичні процедури: електрофорез з новокаїном, ультрафіолетове опромінення в ерітемних (до почервоніння) дозах, УВЧ, парафін і озокерит на уражені області і так далі.

Якщо болі пов’язані з остеохондрозом хребта, то хворим призначають носіння спеціального пояса, який підтримує хребет, а також проводять витягання хребта.

При хронічних формах невралгій і невритів показано санаторно-курортне лікування в стані поза загостренням, наприклад, в П’ятигорську, Сочі і так далі. В умовах курорту проводиться водолікування (сірководневі, сірчані, радонові ванни), грязелікування, парафінові й озокеритові аплікації.

При своєчасно розпочатому і правильно проведеному лікуванні невралгія сідничного нерва може пройти зовсім, але не виключено, що можуть бути рецидиви захворювання.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.