Бетадин при вагітності — до якого терміну його можна застосовувати?

Бетадин є антисептиком широкого спектру дії. До впливу бетадіна чутливі будь-які збудники інфекції. При цьому він не чинить токсичного впливу на організм людини, в тому числі на організм плода. Єдиним винятком є щитовидна залоза.

Вагітність і інфекції зовнішніх статевих органів

Під час вагітності під впливом гормонів знижується імунітет. Це абсолютно нормально, так як допомагає жінці виношувати дитину, інакше її організм може відторгнути чужорідні клітини плоду. Але одночасно зниження імунітету викликає загострення всіх інфекційно-запальних захворювань. Особливо часто серед вагітних жінок зустрічаються різні інфекції піхви. Це можуть бути запальні процеси викликані бактеріями, вірусами, грибками, найпростішими.

Але найчастіше з’являється просто збільшення обсягу умовно-патогенної мікрофлори, готової в будь-який момент викликати інфекційно-запальні процеси у вагітної жінки. Такий стан називається бактеріальним вагінозом, воно може бути причиною розвитку тяжких інфекційно-запальних захворювань жіночих статевих органів, що ускладнюють перебіг вагітності і пологів: звичного невиношування вагітності, післяпологового ендометриту (запалення стінок матки), передчасних пологів, народження дітей з низькою масою тіла, гнійно- септичних ускладнень у матері і дитини в післяпологовому періоді і так далі. А так як все це відбувається на тлі зниженого імунітету, наслідки можуть бути самими непередбачуваними.

Тому так важливо вилікувати всі запальні та інфекційні процеси до початку вагітності. Але практика акушерів-гінекологів жіночих консультацій показує, що мало не половина жінок до початку вагітності має якісь інфекційно-запальні процеси в піхві або бактеріальний вагіноз. Всі вони підлягають лікуванню, але більшість лікарських препаратів дозволено до застосування тільки з другого триместру вагітності, коли вже частково сформувалася плацента, що захищає плід від лікарських впливів. Крім того, у першому триместрі вагітності (у перші дванадцять тижнів) йде закладка тканин і органів плоду і практично будь-який лікарський вплив у цей період небажано.

Єдиним винятком з цього правила є бетадин, який дозволено застосовувати саме в першому триместрі вагітності.

Механізм дії бетадіна на організм вагітної жінки

Бетадин (активна діюча речовина — повідон-йод) — це лікарський препарат, дія якого на інфекційних збудників пов’язано з виділенням активного йоду. Бетадин являє собою депо йоду, з якого постійно виділяється активний йод, який з’єднується з білками збудників інфекції і знищує їх. Бетадин активний відносно будь-яких збудників інфекції, які можуть знаходитися на поверхні шкіри або слизових оболонок людини — всіх видів бактерій, вірусів, найпростіших і грибів.

Препарат випускається угорської фармацевтичної компанією Егіс у вигляді різних лікарських форм для зовнішнього застосування. Для лікування вагітних жінок використовується зазвичай лікарська форма у вигляді вагінальних свічок.

Встановлено, що протягом перших дванадцяти тижнів вагітності бетадин не чинить тератогенної (не викликає аномалій розвитку) і токсичної дії на плід, тому цілком може застосовуватися для лікування різних інфекцій піхви. Про це є вказівка в інструкції до препарату, існують і досвід застосування БЕТАДИН у жінок в перші дванадцять тижнів вагітності.

У другому і третьому триместрах вагітності, тобто до самих пологів, застосування цього препарату протипоказано, оскільки незначна частина його все ж всмоктується в кров, може проходити через плаценту, потрапляти до плоду і чинити негативний вплив на його щитовидну залозу.

Як застосовувати

Бетадин під час вагітності можна застосовувати тільки за призначенням лікаря. При цьому у жінки не повинно бути виявлено протипоказань для його застосування. Протипоказаннями для застосування БЕТАДИН в свічках є будь-які порушення функції щитовидної залози (особливо її підвищена функція), період після застосування радіоактивного йоду, герпетиформний дерматит Дюринга (хронічне захворювання шкіри з самими різними висипаннями) та індивідуальна непереносимість компонентів препарату.

Для лікування жінок в першому триместрі вагітності бетадин застосовується по одній свічці на ніч протягом тижня. З побічних ефектів цього препарату (при правильному його призначення з урахуванням усіх показань і протипоказань) відомі тільки алергічні реакції, які трапляються досить часто.

Бетадин — це ефективний лікарський препарат, який може призначатися вагітним жінкам тільки лікарем в перші дванадцять тижнів вагітності.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.