Бериліоз — ризик певних професій

Бериліоз — придбане, так зване професійне захворювання легенів, викликане впливом берилію. Бериліоз розвивається, як правило, при вдиханні пилу або пари берилію. За клінічним проявом це захворювання легенів схоже на інші гранульоматозне хвороби легенів — наприклад, саркоїдоз (доброякісний гранулематоз).

Велика частина берилію, що потрапляє в організм, виводиться з сечею, хоча щодо нерозчинні хімічні форми берилію можуть зберігатися в організмі людини протягом тривалого періоду часу. Потрапляючи в легені, частки берилію провокують запальний процес, що супроводжується формуванням гранульом — запальних вузликових утворень. Запальний процес може призвести до змін проникності легких і спровокувати вироблення прозапальних цитокінів — пептидних молекул, що стимулюють утворення гранульом. З розвитком бериліозу утворюються гранульоми формують невеликі фіброзні вузли, в результаті чого прогресує порушення функції легень.

Симптоми бериллиоза

Бериліоз, будучи хронічним набутим захворюванням, зазвичай розвивається поступово, протягом декількох років (розвиток хвороби і збільшення ступеня ураження легень залежать від частоти і тривалості контактів з берилієм). Найпоширенішим симптомом бериллиоза вважається диспное — задишка, утруднене дихання, яке може спостерігатися вже на ранній стадії розвитку захворювання. До іншим симптомам бериллиоза відносяться:

 • Кашель
 • Біль у грудях
 • Артралгія (біль у суглобах)
 • Підвищена стомлюваність
 • Чи не зрозуміла іншими причинами втрата ваги
 • Оскільки бериліоз носить хронічний характер, всі симптоми розвиваються і поглиблюються поступово, з розростанням патологічних утворень (гранульом) в легенях.

  На пізніх стадіях розвитку бериллиоза захворювання може супроводжуватися виразними симптомами, що не відносяться до стану легенів. Приміром, бериліоз може викликати збільшення лімфатичних вузлів (лімфаденопатія), висип на шкірі (дерматит), гепатоспленомегалію (одночасне збільшення печінки та селезінки). Прояв шкірних симптомів бериллиоза може викликати безпосередній контакт шкірного покриву з солями берилію, застосовуваними в деяких галузях промисловості.

  Діагностика

  Оскільки за характером клінічних проявів, особливо на ранніх стадіях розвитку захворювання, бериліоз дуже схожий з іншими гранульоматозним захворюваннями легенів (зокрема, саркоїдоз), підставою для постановки діагнозу є безпосередній аналіз симптомів і фізичного стану, деякі специфічні дослідження і, в обов’язковому порядку, з’ясування факту контактів з берилієм. Для первинного визначення бериллиоза застосовується рентгенологічне дослідження, яке дозволяє виявити наявність гранулематозних утворень в легенях. Для визначення точної причини утворення гранульом та виключення можливості інших гранулематозних захворювань легенів можуть знадобитися додаткові дослідження — в тому числі імунологічного характеру (наприклад, специфічний тест проліферації лімфоцитів з берилієм для виключення можливості саркоїдозу).

  Лікування

  Оскільки бериліоз, як і деякі інші професійні захворювання, вивчений не до кінця, підставою для терапії є методи лікування інших гранулематозних захворювань — наприклад, в силу схожості клінічних проявів бериліозу і саркоїдозу обирані методи лікування для цих двох захворювань однакові. Основний метод лікування бериллиоза — курс кортикостероїдів, тривалість якого може становити до декількох тижнів. Початкова доза становить двадцять-сорок міліграмів преднізону перорально раз на день або через день. У тих рідкісних випадках, коли лікування кортикостероїдами не ефективно або викликає серйозні побічні ефекти, може застосовуватися метотрексат — цитотоксичний препарат, що пригнічує симптоми запального процесу і стимулюючий активність імунної системи організму.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.