Березовий сік — дає силу і красу

Наші предки пили березовий сік ще в ті часи, коли про користь соків ніхто всерйоз не замислювався. Просто підставляли туесок під надріз в корі і отримували смачний освіжаючий напій. Вважалося, що березовий сік надає силу, наділяє здоров’ям і витривалістю. З березового соку в старовину готували квас і брагу.

Як правильно збирати березовий сік

В кінці березня — початку квітня починається «березовий плач»: якщо поранити кору берези, то з неї починає виділятися сік. Російські люди традиційно збирали сік саме ранньою весною, пили його свіжим, прямо на місці збору, заготовляли про запас, готували з нього квас і меди.

У цей час (два-три тижні) в рослинних клітинах коренів берези починають вироблятися біологічно активні речовини, необхідні для решти частин дерева. У вигляді соку вони піднімаються вгору, до гілочок, сприяють дозріванню нирок і розпускання перші ніжні листочки. Такий сік раніше збирали тільки в березові туескі, які робили для цієї мети в селах з березової кори. У такій тарі сік довше зберігав свої властивості.

Давним-давно люди вже знали, що з березою в цей час потрібно звертатися обережно, інакше їй можна завдати непоправної шкоди. Вибирали дерево «середнього віку», зі стовбуром близько 25 см в окружності. На дереві робилася невелика насічка, у яку вставлявся жолобок і підвішувався туесок. Насічки зазвичай робилися з північного боку дерева, там витікання соку зазвичай відбувається більш активно. Найкраще сік виділяється днем, в 12 до 6 години вечора.

Можна отримувати сік і з гілочок. Для цього краще використовувати старі, частково висохлі гілки, відпилявши висохлу частину. До кінця гілки прив’язують банку або пляшку і збирають сік. Після того, як сік отриманий, «ранку» необхідно замазати воском або закрити мохом.

Що корисного міститься в березовому соку

Найцінніше в березовому соку — біологічно активні речовини, які стимулюють обмін речовин, що викликає прилив сил, енергії і підвищення імунітету. Тому березовий сік традиційно п’ють на місці його отримання. Вже через годину — дві він втрачає багато свої корисні властивості. Помічено, що найбільш корисним є сік беріз, які ростуть на узліссях, там, де береза добре освітлюється сонячними променями.

У березовому соці міститься до 4% цукрів (глюкози і фруктози) — прості цукри рослинного походження корисні тим, що дають сплеск енергії, так необхідної організму, ослабленого довгою зимою. Велика кількість макро-і мікроелементів, які беруть участь в обмінних процесах, сприяє прискоренню обміну речовин і зміцненню імунітету. У березовому соці містяться мінерали (калій, натрій, кальцій, магній, алюміній, марганець, залізо, кремній, титан, мідь, стронцій, барій, нікель, цирконій, фосфор), які беруть участь в обмінних процесах. Ферменти, органічні кислоти, фітонциди, дубильні речовини також сприяють оздоровленню організму.

Кому корисний березовий сік

Саме перший березовий сік, який з’являється в кінці березня — початку квітня вважається найкориснішим, він сприяє активізації обміну речовин, попередження утворення атеросклеротичних бляшок у кровоносних судинах і профілактиці онкологічних захворювань. Крім того, під впливом березового соку можуть розчинятися невеликі камені в сечовивідних і жовчовивідних шляхах, зарубцьовуються виразки шлунка та дванадцятипалої кишки.

Активізація обмінних процесів сприяє зняттю головних болів, дратівливою слабкості, дають бадьорість вдень і покращують сон вночі. Чим швидше здійснюються біохімічні процеси, з яких складається обмін речовин, тим швидше організм очищається від продуктів обміну, отрут і шлаків, тому березовий сік, безумовно, принесе користь при всіх алергічних, запальних, шкірних захворюваннях, недокрів’ї, хворобах суглобів і взагалі будь-яких хронічних захворюваннях і інтоксикаціях. Раніше березовим соком лікували туберкульоз легенів. Сьогодні березовий сік використовують для лікування сексуальних порушень, клімаксу та передменструального синдрому.

Застосовують березовий сік і зовнішньо — це прекрасний косметичний засіб, добре тонізуючий і дезинфікуючий шкіру. Його застосовують при вуграх, екземі і старіючої шкірі. Березовим соком миють обличчя і голову. Він покращує пружність шкіри, видаляє лупу і покращує ріст волосся.

Але всі ці властивості характерні тільки для свіжого березового соку, вже через кілька годин він втрачає дуже багато свої властивості. Консервований березовий сік в банках лікувальних властивостей практично не має — це просто приємний на смак напій, що містить цукру, мінеральні солі та мікроелементи.

Солодкий сироп з березового соку, а також спеціальні льодяники, приготовані на його основі, сприяють попередженню карієсу.

Як використовується

Найкращий спосіб використання березового соку — пити його безпосередньо на місці отримання по склянці тричі на день за 30-40 хвилин до їжі, щоб сік швидко засвоївся і всі його біологічно активні речовини відразу ж увійшли в обмінні процеси організму людини. Бажано пити такий сік з протягом всього часу «плачу берези», тобто протягом двох — трьох тижнів.

Іноді до березовому соку додають заздалегідь приготовлені настої трав — звіробою, м’яти, меліси та інших — це додає соку додаткові цілющі властивості.

Сік заготовляють і про запас, але при цьому він, звичайно, втрачає свої основні властивості. З нього готують смачний квас і мед (брагу).

Березовий сік — це природний засіб оздоровлення організму.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Народні поради. Додайте в закладки постійне посилання.