Березові бруньки і їх корисні властивості: як приймати

Береза — одне з найулюбленіших і оспіваних рослин в нашій країні. Березовим соком відновлювали сили билинні богатирі, береза втішала в горі і раділа разом з нами. У Росії березові гаї займають великі площі, поступаючись по розповсюдженню тільки сосновим та листяним лісам. Але крім усього іншого береза має ще й лікарськими властивостями.

Ботанічні особливості берези

Всього в світі налічується більше ста видів беріз, в нашій країні з них виростає більше половини (плакуча, пухнаста і так далі). Найбільш поширений вид берези на території Росії — плакуча (повисла, бородавчаста). Це дерево з сімейства березових висотою до 20 метрів, що має гладкий білий стовбур і обвисає гілки. Бородавчастої цю березу називають через велику кількість смолистих крапельок, що покривають молоді пагони навесні. Ранньою весною на березі з’являються бруньки, з яких у подальшому розпускаються молоді клейкі листочки трикутної або яйцевидної форми. Квітки у берези роздільностатеві, у вигляді сережок. Чоловічі сережки ростуть китицями на кінцях гілочок, а жіночі, більш дрібні, розташовані поодинці на бічних гілочках. Плоди — горішки. Бруньки берези набухають у березні, цвіте вона в квітні-травні, а плоди дозрівають у серпні-вересні.

Береза плакуча росте в лісовій та лісостеповій зонах європейської частини нашої країни, на Уралі, в Сибіру, в Казахстані, утворюючи чисті і змішані ліси.

Хімічний склад березових бруньок і збір лікарської сировини

Березові бруньки збирають навесні, в середині або в кінці березня, коли вони тільки набрякли, але листочки ще не з’явилися. Саме в цей час березові бруньки містять максимум корисних лікарських речовин. Нирки не відокремлюють від гілок, гілки акуратно зрізують і сушать на відкритому повітрі під навісом. Висушені пагінці очищають від нирок, нирки в паперових багатошарових мішках протягом ряду років.

У березових бруньках міститься ефірна олія (володіє дезинфікуючим властивостями), сапоніни (володіють сечогінними властивостями), фітонциди (вбивають збудників інфекції), органічні кислоти, флавоноїди (зменшують проникність капілярів), дубильні речовини (надають антибактеріальну, знеболюючу та судинозвужувальну дію) , вітамін С, смола, гіркоти.

Вплив березових бруньок на організм людини

Березові бруньки володіють сечогінними, жовчогінними, антибактеріальними, протизапальними, спазмолітичними (знімають спазм гладкої мускулатури внутрішніх органів), відхаркувальними, потогінні, ранозагоювальні, протипухлинними, кровоспинну і Протигельмітний властивостями.

Лікарські препарати на основі березових бруньок приймають:

 • при хворобах нирок і сечовивідних шляхів (поза загостренням) — як антибактеріальний і сечогінний засіб;
 • при хворобах жовчовивідних шляхів і жовчного міхура — як спазмолітичний та жовчогінний засіб;
 • при захворюваннях шлунково-кишкового тракту — як спазмолітичний і протизапальний засіб;
 • при набряках різного походження — як сечогінний засіб;
 • при захворюваннях дихальних шляхів — як потогінний (при високій температурі), відхаркувальний, протизапальний і антибактеріальний засіб;
 • зовнішньо при ранах, опіках, виразках і шкірних захворюваннях як ранозагоювальний, антибактеріальний і протизапальний засіб;
 • при туберкульозі легень — як протизапальну, антибактеріальну, відхаркувальну і кровоспинний засіб;
 • при злоякісних пухлинах у складі комплексного лікування як протипухлинний засіб;
 • при ентеробіозі (гельмінтозі, викликаному гостриками) — як протиглисний засіб;
 • зовнішньо при облисінні — сприяє росту волосся;
 • зовнішньо у вигляді компресів на область суглобів при їх запаленні;
 • зовнішньо у вигляді примочок при геморої — як протизапальний і кровоспинний засіб.
 • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Народні поради. Додайте в закладки постійне посилання.