Белладонна: отруйна, але корисна

Трав’яниста рослина беладона (красива жінка) отримало свою назву в середні століття, коли італійки використовували її як косметичний засіб, закопуючи в очі. Після цього зіниці розширювалися, очі ставали чорним, бездонними, таємничими і блискучими. Використовувалася вона і як отрута. Сьогодні цю траву використовують для отримання лікарських препаратів.

Ботанічна характеристика беладони

Белладонна або красавка — багаторічна трав’яниста рослина родини пасльонових. Найбільш поширені два види рослини — беладона звичайна і красавка кавказька. Обидва види схожі. Ця рослина висотою до двох метрів, має многоглавое кореневище з великими розгалуженими корінням. Стебла товсті, соковиті, листки чергові, щільні буро-зелені, подовжено-яйцевидної форми. Квітки розташовані поодинці, пониклі, на коротких квітконіжках. Чашечка квітки пятізубчатая, з п’ятьма буро-фіолетовими лопатями. Плід — двогніздова, блискуча, чорна, соковита многосеменная ягода завбільшки з вишню. Насіння округле, чорні, плоскі. Цвіте у червні — липні, плоди дозрівають у серпні — вересні.

Красавка звичайна росте на Україні, в Криму, в Молдавії, в Західній Європі. Красавка кавказька широко поширена в Краснодарському і Ставропольському краях, а також в різних районах Кавказу і в Ірані. У тропічній зоні виростає інший вид красавки, що відрізняється жовтими квітами.

Як лікарська рослина вирощується в нашій країні на плантаціях в Краснодарському краї. У народній медицині не застосовується через своїх отруйних властивостей.

Хімічний склад беладони

Діючим початком беладони є алкалоїди тропанового ряду, серед яких основним є гиосциамин. У процесі виділення з сировини гиосциамин частково перетворюється в атропін. У беладони містяться також і інші біологічно активні речовини: скополамін і його ізомер гіосцін, апоатропін і його ізомер белладонін та інші. Всі ці алкалоїди містяться у всіх частинах рослини, але найбільше їх в листках і коренях. В якості лікарської сировини використовують переважно листя беладони. Всі частини рослини отруйні.

Дія беладони на організм людини та її використання в медицині

Препарати беладони зменшують виділення секрету потових, слізних, слинних, шлункових, бронхіальних залоз, а також виділення травного секрету підшлункової залози. Вони зменшують спазм гладкої мускулатури шлунково-кишкового тракту, жовчовивідних шляхів і жовчного міхура.

На серці вони можуть впливати як позитивно (покращують провідність серцевих імпульсів від передсердя до шлуночка серця), так і негативно (викликають сильне серцебиття).

Белладонна максимально розширює зіниці — ця здатність використовується для огляду очного дна. Але при цьому порушується відтік внутрішньоочної рідини і підвищується внутрішньоочний тиск.

беладони легко отруїтися. Ознаками отруєння є сухість і печіння в роті і горлі, порушення ковтання і вимовляння звуків, охриплість голосу, сильне серцебиття, зіниці розширені, на світло не реагують, людина погано бачить поблизу. Підвищується температура тіла, з’являються задишка і синюшність шкірних покривів, виражені набряки на обличчі, в області передпліччя і гомілок. Можуть початися галюцинації (людина бачить, чує і відчуває те, чого насправді немає) і марення (він неправильно сприймає обстановку, події, поведінку оточуючих). Галюцинації характерні: дуже яскраві, кольорові, часто забарвлені в червоний колір (щури, чорти). При важких отруєннях порушується свідомість, збудження часто переходить в судоми. Якщо вчасно не надати допомогу такій людині, то він гине від зупинки серця і дихання.

Перше, що потрібно зробити при отруєнні беладони, — це промити шлунок і дати потерпілому кілька таблеток активованого вугілля. Потім слід викликати швидку допомогу, так як без медичної допомоги впоратися з таким отруєнням неможливо.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Народні поради. Додайте в закладки постійне посилання.