Базилік і його корисні властивості — священна трава Сходу

загрузка...

Круглі, часто — загострені листочки базиліка надають йому схожості з м’ятою, родичем якої він і є. Базилік у свіжому і сушеному вигляді є не тільки популярною приправою, але й дуже корисним для здоров’я рослиною.

Захист ДНК і антибактеріальні властивості

У базиліці міститься унікальна комбінація активних речовин — флавоноїдів, які забезпечують захист на клітинному рівні. Оріентін і віценін — два водорозчинних флавоноїду, здатних захищати не тільки структуру клітин, але і хромосоми, від радіації і пошкоджень, викликаних окисними процесами.

Базилік, крім того, має властивість запобігати зростання шкідливих для організму бактерій. Цією властивістю він зобов’язаний ефірним маслам, які містять естрагол, ліналоол, цинеол, евгенол, МІРЦ, і лімонен. Лабораторні експерименти показали здатність цих речовин обмежувати або зупиняти ріст багатьох бактерій, в тому числі золотистого стафілокока, кишкової палички та синьогнійної палички.

Масла, витягнуті з базиліка, здатні інгібувати ріст деяких видів патогенних бактерій, які резистентні до деяких широко використовуваних антибіотиків.

Промивання продуктів однопроцентним розчином ефірної олії базиліка значно кількість шигели — виду бактерій, які є тригерами діареї і можуть викликати серйозні порушення в роботі кишечника. Вчені розглядають можливість застосування екстракту базиліка для консервування продуктів харчування і рекомендують додавати свіжий або сушений базилік в різні страви — не тільки для того, щоб надати їм чудовий аромат, але і щоб забезпечити собі додатковий захист від шкідливих бактерій.

Протизапальні властивості

евгенол — один з компонентів ефірної олії базиліка, став об’єктом ретельного дослідження, оскільки ця речовина має властивість блокувати один з ферментів організму — циклооксигеназу. Дія багатьох безрецептурних протизапальних препаратів, включаючи аспірин, ібупрофен і парацетамол, засноване на інгібуванні активності того ж ферменти. (Хоча слід зазначити, що у випадку з парацетамол цей ефект викликає деякі суперечності — принаймні, він інгібує циклооксигеназу в меншій мірі, ніж аспірин і ібупрофен).

Завдяки такому ефекту евгенолу базилік можна віднести до продуктів харчування, що володіє протизапальними властивостями. Він може бути корисний людям з такими порушеннями, як ревматоїдний артрит і запальні захворювання кишечника.

Інші властивості

Базилік — багате джерело вітаміну А (завдяки каротиноїдам, які в організмі переробляються в вітамін А). Бета-каротин, з якого організм також витягує вітамін А, є більш сильним антиоксидантом, ніж сам вітамін А. Він не тільки захищає від дії вільних радикалів клітини епітелію, але й запобігає окисленню вільними радикалами холестерину в кровотоку. Тільки після окислення холестерин починає накопичуватися на стінках судин, стимулюючи розвиток атеросклерозу, які, в свою чергу, може призвести до серцевого нападу або інсульту.

Вільні радикали можуть викликати і багато інших захворювань, у тому числі астму, остеоартрит і ревматоїдний артрит. Бета-каротин, що міститься в базиліці, уповільнює розвиток цих порушень і захищає клітини від подальшого пошкодження.

Магній, який також входить до складу базиліка, захищає від серцево-судинних захворювань, покращуючи приплив крові до серцевого м’яза і знижуючи ризик збоїв серцевого ритму.

Крім того, базилік багатий залізом, кальцієм, калієм і вітаміном С.

Вміст поживних речовин в базиліці

(в дух чайних ложках або 3 г базиліка)

Живильна речовина

Кількість

Відсоток від рекомендованої добової норми

Вітамін К

48.01 мкг

60%

Залізо

1.28 мг

7.1%

Кальцій

63.40 мг

6.3%

Вітамін А

218.24 МЕ

5.6%

Дієтична клітковина

1.20 г

4.8%

Марганець

0.08 мг

4%

Магній

12.68 мг

3.2%

Вітамін С

1.84 мг

3.1%

Калій

103 мг

2.9

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Народні поради. Додайте в закладки постійне посилання.