Базальна температура при вагітності: просто, але ефективно

Незважаючи на величезний арсенал клініко- лаборторних методів, що застосовуються в акушерстві та гінекології, метод вимірювання і контролю базальної температури досі не втратив свого значення. Вимірювання базальної температури при вагітності дозволяє підтвердити або спростувати сам факт вагітності, визначити загрозу переривання ще до появи клінічної картини і скарг, проконтролювати ефективність лікування. Широка поширеність даного методу пояснюється його простотою, доступністю і достатньою інформативністю. Особливо зручно застосовувати вимірювання базальної температури в маленьких лікарнях і клініках, які не мають у своєму розпорядженні сучасним діагностичним обладнанням.

Що таке базальна температура?

Базальна (основна, постійна) температура — це температура тіла, яка має більш-менш постійну величину, незалежно від зовнішніх умов. За різними даними, базальну температуру вимірюють у прямій кишці, у піхві або в роті. Деякі автори схиляються до думки, що все ж краще вимірювати базальну температуру в прямій кишці. Показники базальної температури регулюються статевими гормонами і змінюються залежно від підвищення або зниження їх рівня. Так, температурний графік протягом усього менструального циклу в нормі виглядає як двофазна крива. У першу половину циклу, під впливом естрогенів, базальна температура знаходиться нижче межі 37 градусів, під час овуляції вона різко знижується, а потім в лютеїнову фазу під дією прогестерону базальна температура піднімається до 37,2-37,6 градусів.

Базальна температура при вагітності

Виходячи з перерахованого, стає зрозумілим, що базальна температура під час вагітності буде знаходитися вище рівня 37 градусів, що пов’язано з триваючою виробленням прогестерону. Тобто, нормально протікає вагітність характеризується підвищеними показниками базальної температури. У разі її зниження (менше 37) необхідно терміново звернутися до лікаря для подальшого обстеження та призначення лікування загрози переривання вагітності.

Але при постійному контролі базальної температури під час вагітності може спостерігатися її одноразове різке зниження (36, 8-36,6 градусів), що не є ознакою загрози переривання. Це пов’язано з так званим імплантаційним западіння. Імплантаційне западіння пояснюється двома факторами. По-перше, після запліднення яйцеклітини знижується рівень прогестерону, що виробляється жовтим тілом менструації, а жовте тіло вагітності ще не почало функціонувати і продукувати прогестерон в повну силу. По-друге, після зачаття і відбулася вагітності відбувається викид естрогену, які, в свою чергу, знижують показники базальної температури.

Слід зазначити, що базальна температура інформативна лише до 16 (чотирьох місяців) тижнів вагітності, поки не сформувалася плацента. Далі гормони, що виробляються плацентою, пригнічують синтез прогестерону в жовтому тілі.

Кому показано вимір базальної температури під час вагітності?

Існує ряд свідчень, коли необхідно контролювати температуру при вагітності:

 • загроза переривання вагітності;
 • дані УЗД без наявності зовнішніх ознак загрози переривання;
 • жінкам, які мають в анамнезі самовільні викидні та завмерлу вагітність;
 • контроль ефективності лікування загрози переривання.
 • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.