Базальна температура перед місячними — важлива підказка

загрузка...

Метод вимірювання базальної температури використовується лікарями -гінекологами вже давно. Ще в позаминулому столітті вчені звернули увагу на коливання температури в різні фази менструального циклу. І тільки пізніше дослідники знайшли цьому пояснення: на температуру тіла впливають статеві гормони, рівень яких змінюється від фази до фази. Немаловажне значення має базальна температура перед місячними, або у другу фазу менструального циклу. За її показниками можна визначити не тільки гінекологічну патологію, але й можливу вагітність. У зв’язку з цим, метод вимірювання базальної температури не втратив своєї актуальності і в наш час.

Суть методу вимірювання базальної температури

Базальна температура — це температура, яка вимірюється в ротовій порожнині, у піхві або в прямій кишці. Більшість лікарів схиляється до думки, що найбільш прийнятним варіантом є вимір ректальної температури (в прямій кишці). Вимірювання температури в пахвовій западині не дає достовірних результатів, оскільки на температурну криву в даному випадку впливає безліч факторів (перевтома, переохолодження, стрес і багато інших).

Метод вимірювання базальної температури заснований на зміну її значень в залежності від фаз менструального циклу. Біологічний ефект статевих гормонів, зокрема прогестерону, забезпечує підвищення базальної температури в лютеїнову фазу циклу (так звана гіпертермічна крива). Це пов’язано з активним впливом прогестерону на центр терморегуляції, розташований в гіпоталамусі.

Метод вимірювання базальної температури застосовується в наступних випадках:

 • безпліддя протягом року;
 • гормональні порушення;
 • визначення сприятливих днів для зачаття;
 • оберігання від вагітності (при регулярному менструальному циклі);
 • визначення можливих запальних процесів малого таза;
 • визначення можливої менструації.
 • Норма базальної температури перед місячними

  Нормальний графік базальної температури представлений у вигляді двох фазної кривої. У першу (фолікулярну) фазу базальна температура знаходитися нижче межі 37 градусів (36,4-36,7). Перед овуляцією, приблизно за один день відбувається її падіння, потім температура різко підвищується (на 0,4-0,6 градусів) і тримається на цьому рівні всю другу або лютеїнову фазу циклу, приблизно дванадцять — шістнадцять днів. Напередодні менструації відбувається незначне її зниження (приблизно за три дні), а під час місячних вона підніметься не вище 37 градусів. Нормальна базальна температура в другій фазі циклу повинна триматися на позначках 37,2-37,4 градусів. Але найважливіше — це не показники, а різниця температур між фолікулярної і лютеїнової фаз циклу (в нормі повинна бути не менше 0,4 градусів).

  Відхилення базальної температури від норми в другій фазі циклу

  Вирізняють такі варіанти патологічних графіків базальної температури:

 • Прогестероновая недостатність
 • Прогестероновая недостатність (недостатність другої фази циклу) характеризується повільним (більше трьох днів) підйомом температури, а її різниця з першою фазою менструального циклу складає менше 0,4 градусів. Крім того, можливе або вкорочення другої фази (десять днів і менше), або підйом температури тримається не більше семи днів.

 • Ендометрит
 • Запалення матки характеризується незначним зниженням температури перед менструацією, а під час місячних її показники вище 37 градусів.

 • Запалення придатків
 • При запаленні придатків базальна температура підвищується в фолікулярну фазу до 37 градусів протягом декількох днів, а потім знову знижується. У другу фазу менструального циклу відзначаються більш високі показники температури в порівнянні з попередніми графіками. Також температура під час місячних значно перевищує позначку 37 градусів.

 • Можлива вагітність
 • Про вагітність побічно свідчить наступний ознака: якщо базальна температура тримається вище 37 градусів більше чотирнадцяти днів у другу фазу, менструація не наступає, падіння температури відсутня.

  У разі мізерних, нехарактерних виділень у дні менструації і наявності показників базальної температури 37 градусів, варто запідозрити загрозу переривання.

  Ганна Созінова

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.