Батьківські стилі поведінки — ключ до формування зрілої відповідальної особистості

Метод виховання «Зроби так, як я сказав» більше не ефективний. Ви коли-небудь проводили тести з визначення найбільш підходящих методів виховання дітей у вашій родині? Або ж ви використовуєте методи виховання, вживані до вас у дитинстві? Можливо, ви говорили собі: «Ніколи не буду виховувати дітей так, як це робили мої батьки!» Або «Мої батьки били мене, і нічого зі мною не сталося, тому і я буду використовувати цей прийом». Обидва цих варіанти — рефлекторна реакція, яка не має ніякого відношення до принципів правильного виховання дітей.

Можливо, вас навіть не зацікавлять питання виховання дітей до тих пір, поки у вас з ними не виникнуть проблеми. Раптово, в один прекрасний день, виявляється, що ваші методи виховання більше неефективні. Гарне виховання дітей — необов’язково природний процес, а бути хорошим батьком — необов’язково легко. Існує багато навичок, які допоможуть вам стати хорошим батьком або матір’ю. Щоб досягти досконалості, вам доведеться спочатку знайти відповідний і, головне, дієвий метод, а потім застосовувати його на практиці.

Освіченість батьків у сфері виховання стає необхідною в наш час.

Якого результату очікувати від застосування позитивних методів виховання?

 • Відпадає потреба в прочуханки, тайм-аутах і «домашній арешт»;
 • замість стратегії нагороди і покарання використовується заохочення хорошої поведінки;
 • застосовуються ефективні методи усунення нападів гніву;
 • батьки знаходять свій метод виховання, який би було легко застосовувати і, який би дав позитивний результат;
 • допомагають батькам оволодіти методами виховання, які були б ефективними на всіх етапах дорослішання дитини;
 • допомагають виростити з дітей відповідальних дорослих, які б знайшли своє місце в світі.
 • Існують три основні категорії методів виховання. Більшість батьків користуються одним з них, хоча є й змішані методи виховання.

  Метод розпоряджень (вказівок)

  Це авторитарний метод виховання. Авторитарні батьки вважають не обов’язковим пояснювати свої правила або причини поведінки дітям. Головним аргументом для них є те, що їхні діти роблять щось не за правилами і повинні понести за це покарання. Найчастіше покарання бувають дуже строгими. Якщо ж діти питають батьків про умови виконання того чи іншого завдання, то вони почують одна відповідь: «Тому що я так сказав (а)». Батьки, які застосовують даний метод, хочуть все тримати під контролем. Вони виховують дітей за правилами, яких ті повинні дотримуватися. Діти при цьому позбавлені волі. Дисципліна проявляється за допомогою методу нагороди і покарання і ніяк інакше. Діти швидко вчаться слухати батьків заради отримання нагороди, найчастіше вони просто бояться своїх батьків. Діти або живуть з цим і вчаться думати про себе, або повстають проти авторитарних методів своїх батьків.

  Метод поступок

  Цей метод полягає в повній вседозволеності. Батьки, які застосовують цей метод, можливо, бояться, що діти не будуть їх любити або ж просто бути для дітей друзями, тому вони не встановлюють їм умов і меж. Такі батьки дають дітям свободу дій і прищеплюють їм ніякої відповідальності. У міру дорослішання дітей такі батьки розуміють, що не можуть впоратися з їх поганою поведінкою. Діти таких батьків безвідповідальні, мають проблеми у взаєминах і вважають світ занадто складним для себе. Нечесно виховувати дітей, не встановлюючи рамок, або постійно їх змінюючи. Діти не бажають свободи без обмежень.

  Метод вибору

  Це демократичний метод виховання. Часи «роби так, як я сказав, і не задавай питань» закінчені. Це означає, що батьки і діти рівні — не у відношенні життєвого досвіду і освіченості, а в суті. З раннього віку батьки чітко формують для себе очікуваний результат виховання і встановлюють рамки для його досягнення. Дітям надається вибір, щоб навчити їх приймати його наслідки і показати значимість прийнятих ними рішень. Надання права вибору врівноважує почуття свободи і відповідальності. Діти, які контролюють своє життя і самостійно приймають рішення, добре працюють в майбутньому і поважають себе. Батьки заохочують дітей і визнають їх хорошу поведінку. Вони використовують методи дисципліни, за допомогою яких діти вчаться, а не чекають нагороди чи покарання.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.