Барбарис і його корисні властивості — посилює секрецію жовчі

Барбарис — лікарська рослина, яке здавна застосовувалося народними цілителями як жовчогінний засіб. Знайшло воно широке застосування й у сучасній медицині як засіб, що сприяє кращій секреції жовчі, полегшенню її проходження по жовчовивідних шляхах і виділенню в дванадцятипалу кишку.

Рослина барбарис і його хімічний склад

Є кілька видів барбарису, в Росії найбільш поширений барбарис звичайний — колючий чагарник з повзучими одревесневающим кореневищами з сімейства барбарисових висотою до двох метрів. Стовбури барбарису покриті сірою крій. Листя довжиною близько 4 см, тонкі, яйцевидної форми, чергові, на коротких черешках. На подовжених гілочках замість листя розвиваються колючки. Квітки жовті, з шістьма пелюстками, помаранчевими серединками, товкачем і безліччю тичинок, збираються у великі кисті. Плід представляє собою подовжену червону ягоду до 1,5 см завдовжки, кислого смаку.

Цвіте барбарис в травні — червні, плоди дозрівають у серпні — жовтні.

Дикорастущий барбарис зустрічається в середній смузі Росії, на Кавказі, в Криму. Крім того, він широко культивується як декоративна рослина. Для медичних цілей використовують листя барбарису.

Зрілі свіжі плоди барбарису вживають в їжу, сушені мелені або стовчені — використовують як приправу для різних страв, молоде листя — замість щавлю.

Як лікарську сировину використовують плоди барбарису, верхній шар коренів, кору і листя.

Листя барбарису заготовляють у період цвітіння і перед ним (травень-червень), кору — в період відділення соку (квітень-травень), коріння — ранньою весною чи пізньою осінню, залишаючи в землі значний відрізок кореня. З коренів обтрушують землю (мити не можна, так як при цьому вимиваються корисні речовини), видаляють омертвілі частини, рубають на невеликі шматки і сушать в тіні на протязі або в сушарці при температурі близько 50 ° С, розклавши рівним шаром і періодично перемішуючи. Зберігають корені барбарису в полотняних мішечках.

У плодах барбарису знайдені яблучна, лимонна, винна і інші органічні кислоти, цукру, аскорбінова кислота.

У коренях барбарису міститься алкалоїд берберин. Алкалоїди — це складні азотисті органічні речовини, що утворюють при з’єднанні з кислотами добре розчинні у воді солі. У великих дозах алкалоїди є отрутами, у малих — лікарськими засобами. Крім берберіна в коренях барбарису містяться алкалоїди пальмітін, Леонтін, колумбамін, ятроріцін, берберрубін і оксіакантін.

Лікарські властивості барбарису

Лікарські препарати, приготовані на основі барбарису, сприяють посиленню секреції жовчі і її виділенню в кишечник, викликають скорочення гладкої мускулатури матки і звуження кровоносних судин, підвищують згортання крові, тонізують організм.

Препарати барбарису застосовують як жовчогінний засіб при захворюваннях печінки і жовчовивідних шляхів, не ускладнених жовтяницею. Застосування лікарських препаратів на основі барбарису призводить до зменшення або зникнення болю в області печінки, нормалізації стільця і температури у хворих з неускладненими формами холециститу (запалення жовчного міхура). При цьому збільшується кількість виділеної жовчі, зменшується її щільність і в’язкість, знімаються застійні явища в жовчному міхурі. При гепатитах (запаленні печінки) печінка зменшується в розмірах, поліпшується її функціональний стан, знижується кількість лейкоцитів у жовчі, а значить, менше стають запальні явища. Але якщо гепатит переходить у цироз (при цирозі печінкову тканину заміщає сполучна), то препарати барбарису стають неефективними.

Відвар кореня барбарису допомагає також при пневмонії, кашлі, лихоманці, знижує температуру тіла, втамовує спрагу.

Сік з плодів барбарису використовують як цінне вітамінне засіб, він збуджує апетит, знижує артеріальний тиск, зміцнює серцевий м’яз, покращує кровообіг.

В акушерсько-гінекологічній практиці настойку барбарису призначають у складі комплексної терапії при кровотечах в післяпологовому періоді, при кровотечах, пов’язаних із запальними процесами в області матки, при ендометріозі (розростанні слизової оболонки матки в іншої тканини, наприклад, в м’язовій).

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Народні поради. Додайте в закладки постійне посилання.