Баралгін — протипоказання: потрібно знати

Баралгін застосовується в основному в тих випадках, коли хворому потрібна екстрена допомога. Тривало він зазвичай не призначається, оскільки має достатньо багато протипоказань та побічних ефектів. Тим не менше, коли потрібно швидко зняти біль і спазм гладкої мускулатури, баралгін може бути життєво необхідним.

Побічні ефекти баралгіну — на що слід звернути увагу

Одним з найбільш важких побічних ефектів баралгіну — це алергічні реакції, які можуть виявлятися і у вигляді звичайної кропив’янки (але вона також може бути небезпечною, оскільки переходить у набряк Квінке), і у вигляді анафілактичного шоку. Симптоми починається анафілактичного шоку — різка слабкість, запаморочення, холодний піт, оніміння і похолодання кінцівок, посилене серцебиття. Після цього хворий зазвичай втрачає свідомість і якщо йому вчасно не буде надана адекватна допомога, то він може загинути. Алергічні реакції зустрічаються навіть після тривалого застосування баралгіну.

Важкі ускладнення можуть виникнути з боку крові: в ній може різко зменшитися число зернистих лейкоцитів (гранулоцитів). Гранулоцити відповідають за імунітет, і якщо число їх різко знижується (іноді вони зникають зовсім і такий стан називається агранулоцитозом), імунітет падає і хворий стає абсолютно беззахисний перед будь-якою інфекцією. Це дуже небезпечний стан, який може призвести до загибелі хворого. Ознаками агранулоцитозу можуть бути постійні запальні процеси в носоглотці, сечовивідної системи, статевих органах, що супроводжуються підвищеною температурою. Іншим ускладненням з боку крові може бути зменшення числа тромбоцитів — це викличе підвищену кровоточивість і крововиливу в області шкіри і слизових оболонок.

Не менш небезпечним побічним ефектом баралгина є різке зниження артеріального тиску при застосуванні його у високих дозах або при швидкому введенні розчину. Це може призвести до розвитку колапсу і втрати свідомості. Іноді такий побічний ефект баралгина виникає на фоні високої температури у пацієнта.

Баралгін може надавати токсичний вплив на нирки і печінку, викликаючи порушення їх функції. На тлі його прийому іноді з’являються сухість шкіри і слизових оболонок, нечіткість зору, порушення сечовипускання. На місці ін’єкції баралгина часто з’являється хворобливість.

Протипоказання для призначення баралгіну — їх потрібно знати!

Перш за все, баралгін не можна застосовувати в тому випадку, якщо до якогось його компоненту виявлена алергія. Це дуже небезпечно і загрожує загибеллю хворого.

Іншим протипоказанням є низьке або «скачуть» артеріальний тиск. Під впливом високих доз анальгіну і спазмолітиків артеріальний тиск може знизитися до загрозливих цифр і в хворого почнеться колапс.

Протипоказаний баралгін при деяких видах порушення обміну речовин, наприклад, при недоліку ферменту глюкозо-6-фосфатдегідрогенази. Важкі, з порушенням функції, захворювання печінки, нирок і органів кровообігу також перешкоджають призначенню баралгіну.

З особливою обережністю баралгін застосовують при болях у животі. Виражений знеболюючий ефект цього препарату здатний зіграти поганий жарт: зняти біль і залишити запальний процес, який буде протікати приховано і може призвести до тяжких ускладнень через невчасно наданої хірургічної допомоги. Тому при болях в животі приймати баралгін самостійно категорично заборонено. Але його може призначити лікар, якщо буде впевнений у своєму діагнозі.

Не можна вводити баралгін при підвищений внутрішньоочний тиск, розростанні тканини передміхурової залози, що викликає порушення сечовипускання, стійкому звуженні (стенозі) окремих ділянок шлунка та кишечнику, деяких вроджених дефектах розвитку кишечника.

При годуванні дитини грудьми баралгін протипоказаний, оскільки він потрапляє в жіноче молоко, тому при необхідності застосування баралгина мати повинна тимчасово припинити грудне вигодовування. Під час вагітності цей препарат не можна застосовувати в перші 12 тижнів і починаючи з двадцять четвертої тижні до пологів. У період з 12 по 24 тиждень (у другому триместрі) баралгін застосовують, але суворо за показаннями і за призначенням лікаря. При цьому було встановлено, що негативного впливу на плід він не надає.

Дітям баралгін в таблетках дозволяється приймати тільки після 5 років. У розчині в екстрених випадках його можна вводити після трьох місяців.

Баралгін — це ефективний препарат для зняття болю, але підходить він не всім. Тому призначати баралгін повинен лікар у вигляді коротких курсів.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.