Баралгін і вагітність: не варто ризикувати

Баралгін проходить через плацентарний бар’єр, але не чинить тератогенної (не викликає вроджених дефектів) і мутагенного (спадкових захворювань) впливу на плід. Тим не менш, при вагітності цей препарат застосовують з обережністю і тільки на певних термінах.

Застосування баралгіну в першому триместрі вагітності

У першому триместрі вагітності (тобто в перші 12 тижнів) краще взагалі не застосовувати ніяких лікарських препаратів і баралгін не є винятком. Справа в тому, що в цей період відбувається закладка внутрішніх органів дитини і будь-які ліки, навіть найлегше, може порушити цей процес. Порушення закладки якогось певного органу призведе до дефекту його розвитку. Зазвичай порушується будова органу, закладка якого відбувається в момент прийому якогось речовини, що має на нього негативний вплив.

Тому акушери-гінекологи рекомендують потерпіти і постаратися обійтися в першому триместрі вагітності без ліків. А при головному болю іноді добре допомагає масаж комірцевої зони (задньої поверхні шиї) і прогулянки на свіжому повітрі.

Застосування баралгіну в другому триместрі вагітності — не варто зловживати

Після дванадцятого тижня вагітності поступово «приступає до своїх обов’язків» плацента, через яку багато токсичні речовини і ліки не проходять. До того ж вважається, що в 12 тижнів вагітності закладка внутрішніх органів плоду закінчується, і далі органи будуть просто розвиватися. Тому в другому триместрі (з 12 по 24 тиждень) деякі, життєво необхідні жінці лікарські препарати застосовувати дозволяється, але суворо за показаннями і за призначенням лікаря.

У цей період, якщо починається сильний головний біль, можна прийняти таблетку баралгина за попереднім погодженням з лікарем. Але тут потрібно враховувати те, що головний біль під час вагітності може виникати не тільки за рахунок спазму судин головного мозку, але і за рахунок їх різкого розширення за типом мігрені. Баралгін добре знімає спазми, але при розширенні кровоносних судин не тільки не допоможе, але й посилить головний біль. Тому варто звернутися до лікаря і з’ясувати причини головного болю.

Застосування баралгіну в третьому триместрі вагітності — знову не можна!

У третьому триместрі вагітності у жінки можуть початися різні ускладнення з боку серцево-судинної системи. Позначається велике навантаження на серце, а також недосконалість розвитку дрібних кровоносних судин. Через це після 24-го тижня вагітності може початися гестоз (токсикоз другої половини вагітності). Починається він з набряків, потім з’являються ознаки порушення роботи нирок, високий артеріальний тиск і, нарешті, можуть постраждати будь-які внутрішні органи і в першу чергу головний мозок. Якщо вагітна жінка в цей період буде приймати баралгін, то він може надати токсичний вплив на нирки і посилити перебіг гестозу.

Іншою небезпекою в цей період є зниження імунітету, яке може проявлятися простудними захворюваннями, різними інфекційно-запальними захворюваннями сечостатевих органів. Баралгін, який пригнічує синтез зернистих лейкоцитів (гранулоцитів) може призвести до розвитку агранулоцитозу — важкого стану, головною ознакою якого є повна беззахисність перед будь-якою інфекцією.

Але, все ж, самим головним доказом на користь того, що баралгін не варто приймати в третьому триместрі вагітності, є те, що він пригнічує утворення тромбоцитів — кров’яних пластинок, від яких залежить згортання крові. У період, коли організм готується до пологів, зниження кількості тромбоцитів може призвести до загрози кровотечі в пологах.

І все ж у деяких випадках акушери-гінекологи призначають вагітним жінкам баралгін, якщо в цьому є життєва необхідність. Робиться це звичайно в умовах стаціонару під наглядом лікаря.

Кому баралгін застосовувати не можна — протипоказання

Баралгін вагітним жінкам не можна застосовувати в тому випадку, якщо у неї є підвищена чутливість до компонентів цього препарату. Не можна його застосовувати також при важких захворюваннях печінки, нирок і серцево-судинної системи з порушенням функції цих органів.

Особливо небезпечний баралгін в тому випадку, якщо у вагітної жінки знижений артеріальний тиск — баралгін знизить його ще більше, що призведе до колапсу і втрати свідомості. У деяких жінок буває «скачуть» артеріальний тиск — то підвищений, то знижений, їм також не варто приймати баралгін.

Баралгін під час вагітності може призначити жінці тільки акушер-гінеколог або терапевт жіночої консультації.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.