Баланопостит — потрібно знайти причину

Баланопостит може викликатися різними причинами, тому, перш ніж приступати до його лікування, потрібно з’ясувати ці причини. Зробити це можна тільки за допомогою лабораторного обстеження та огляду лікаря. Призначене лікування буде залежати від встановленого діагнозу.

Як і чому починається баланопостит

Баланопостит являє собою запальний процес в області голівки статевого члена і внутрішнього листка крайньої плоті. Захворювання може початися з механічного або хімічного подразнення шкіри головки статевого члена. Це може виникнути при високій концентрації солей у сечі (піску), промиванні сечівника або сечового міхура різними лікарськими розчинами, прийомі великих доз-яких речовин (у тому числі медикаментозних засобів), які, виділяючись з сечею, надають подразнюючу дію на шкіру головки статевого члена. Але найчастішою причиною баланопостита є інфекція (статеві інфекції або неспецифічна інфекція, яка потрапляє в роздратовані тканини статевого члена з інших органів і тканин).

В залежності від викликали захворювання причин, баланопостит протікає по-різному, у вигляді просто запального процесу, з вираженим роздратуванням і ерозіями, з гнойничками, язвочками і навіть з гангреною тканин. Іноді на тлі баланопостита відбувається швидке зморщування головки статевого члена і крайньої плоті, в інших же випадках тканини цієї області, навпаки, розростаються. Незважаючи на такі відмінності, в перебігу захворювання є і загальні ознаки.

Основні симптоми баланопостита будь-якого походження

Шкіра на голівці статевого члена дуже чутлива, тому при найменших ознаках запалення або подразнення в цій області з’являються печіння та свербіж. При цьому на внутрішній поверхні крайньої плоті (між нею і головкою статевого члена) видно почервоніння, набряклість і виділення запальної рідини (якщо рідина має гнійний характер, то з’являється неприємний гнильний запах). У результаті запалення і постійного мокнення може відшаровуватися поверхневий шар шкіри, від чого на поверхні виникають ерозії і навіть виразки. Можуть збільшуватися лімфатичні вузли. Реагує на запалення і весь організм — може підвищуватися температура, з’являються слабкість, розбитість, головний біль.

В результаті запального процесу в області крайньої плоті утворюється спочатку набряк тканини, а потім розростається сполучна тканина, яка не володіє еластичними властивостями, і голівка статевого лена перестає відкриватися — такий стан називається фімозом. Фімоз у будь-який момент може призвести до того, що голівка статевого члена ущемити крайньою плоттю — це стан, який вимагає екстреної медичної допомоги, інакше почнеться відмирання тканин в області утиску.

Особливості перебігу різних видів баланопостита

Найчастіше баланопостит протікає у вигляді подразнення і набряку тканин головки статевого члена і крайньої плоті — це так званий простий баланопостит, що виникає під впливом механічного або хімічного подразнення або який-небудь інфекції. Найчастішою причиною простого баланопостита є кандидоз (молочниця) статевих органів.

При деяких видах інфекційно-запальних процесів (викликаних, наприклад, окремими збудниками інфекції, розвиваються без доступу повітря в поєднанні з іншими мікроорганізмами) на запаленій шкірі з’являються спочатку значні ділянки некрозу, а потім великі ерозії — це досить рідкісна форма баланопостита — ерозивний круговідного баланопостит. У деяких випадках ерозивний процес переходить у виразковий і гангренозний. У результаті в крайньої плоті може утворитися отвір і навіть відбутися повне відмирання тканин головки. Загальний стан при такому процесі може бути дуже важким.

При гнійних процесах може розвиватися гнійничкових-виразковий баланопостит з появою в області крайньої плоті і голівки статевого члена великої кількості гнійників з жовтими голівками, які після розтину перетворюються в глибокі виразки, на місці яких після одужання формуються рубці, викликають фімозі і парафімозі.

Іноді баланопостит протікає з різким зблідненням тканин, сморщиванием голівки статевого члена і крайньої плоті і сильним свербінням. Шкіра в цій області губить свою еластичність, на ній з’являються тріщини, які заростають з утворенням сполучної тканини і ще більшою втратою еластичності. Така форма баланопостіта зазвичай виникає на тлі гормональних порушень або порушень обміну речовин (наприклад, при цукровому діабеті).

Діагностика та лікування баланопостита

Діагностика баланопоститу полягає в лабораторному дослідженні виділень з області запалення. При посіві їх на поживні середовища встановлюється збудник інфекції та його чутливість до різних антибактеріальних засобів.

При важких формах баланопостита призначається загальне лікування — антибіотики, загальнозміцнюючі і імуностимулюючі засоби.

При будь-якій формі захворювання призначається місцеве лікування: обробка крайньої плоті і голівки статевого члена розчинами антисептиків. В залежності від причини захворювання місцево призначають антибактеріальні, протигрибкові засоби. Якщо встановлено порушення гормонального фону або обміну речовин, то проводиться відповідне лікування.

Баланопостит потрібно лікувати вчасно і правильно, інакше ускладнень не уникнути.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.