Бактеріальний вагіноз — порушення балансу в організмі

Зниження імунітету — це одна з ознак нашого часу. Порушена екологія, неякісні продукти харчування і хронічні стреси призводять до того, що втрачається рівновага між організмом людини і навколишнім середовищем — наш організм вже не може якісно захищати себе від зовнішніх впливів і хвороботворні мікроорганізми починають безперешкодно розмножуватися, викликаючи ті чи інші захворювання.

Бактеріальний вагіноз — це захворювання?

Бактеріальний вагіноз — це поки ще не захворювання, а порушення балансу між корисними і шкідливими мікроорганізмами, що живуть на слизовій оболонці піхви жінки. При цьому зменшується кількість корисних мікроорганізмів, які сприяють очищенню піхви й збільшується кількість так званих умовно-патогенних мікроорганізмів, які в певних умовах можуть викликати захворювання. Бактеріальний вагіноз називають ще дисбактеріозом піхви. Найчастіше він викликав розмноженням таких мікроорганізмів, як гарднерелл, тому бактеріальний вагіноз і гарднерельоз є синонімами. Гарднерели мешкають на слизовій оболонці піхви і в нормі, але починають активно розмножуватися через нестачу молочної кислоти, що виділяється корисними лактобактеріями.

Чому може початися бактеріальний вагіноз

Бактеріальний вагіноз може початися при таких загальних змінах в організмі, як порушення гормонального фону (в період статевого дозрівання, при вагітності і т.д.), порушення імунітету, кишковий дисбактеріоз (порушення балансу між корисними і шкідливими мікроорганізмами в кишечнику), будь-які гострі і хронічні захворювання, особливо, що супроводжуються прийомом антибіотиків (часто безконтрольним). Бактеріальний вагіноз може бути наслідком лікування протипухлинними, гормональними, протигрибковими препаратами, застосування променевої терапії.

Крім того, бактеріальний вагіноз може бути викликаний і місцевими впливами на слизову оболонку піхви частими піхвовими спринцюваннями, при яких вимивається нормальна мікрофлора піхви (особливо при спринцюванні хлорсодержащими антисептиками, наприклад, мірамістином). Небезпечно в цьому відношенні застосування вагінальних таблеток і свічок широкого спектру дії (наприклад, бетадіна), протизаплідних засобів, що містять антисептики (свічки Патентекс Овал), використання презервативів зі сперміцидним змащенням, вагінальних тампонів, внутрішньоматкових спіралей.

загрозливих контингентів є жінки, які мають безліч статевих партнерів, так як кожна людина має свою індивідуальну (в тому числі і умовно-патогенну) мікрофлору статевих органів.

За якими ознаками можна запідозрити, що у вас бактеріальний вагіноз

Бактеріальний вагіноз може починатися поступово і протікати без яких-небудь ознак, його можна виявити тільки шляхом спеціальних діагностичних досліджень. Але частіше він проявляється в тому, що починаються виділення з піхви з неприємним, «рибним» запахом. Іноді з’являються також печіння і сверблячка в області піхви. При зверненні до гінеколога не виявляється жодних ознак запалення.

Так чи варто лікувати такий стан? Бактеріальний вагіноз обов’язково потрібно виявляти і лікувати, так як умовно-патогенна мікрофлора (наприклад, гарднерели) в будь-який момент може викликати запальний процес і тоді це вже буде не вагіноз, а вагініт або кольпіт, який буде поширюватися далі на внутрішні статеві органи жінки. Крім того, якщо у партнера знижений імунітет, такі мікроорганізми можуть викликати у нього уретрит, простатит і так далі. При бактеріальному вагінозі може також порушитися процес запліднення яйцеклітини, так як лужна середу не може перешкоджати запліднення яйцеклітини збитковими сперматозоїдами.

Особливо небезпечний бактеріальний вагіноз під час вагітності, викликаючи запальні захворювання жіночих статевих органів, передчасні пологи і ускладнення у ще не народженого малюка.

Як встановити діагноз бактеріального вагінозу

На дослідження беруться виділення з піхви, при цьому мікроскопічними (під мікроскопом в забарвленому мазку) і мікробіологічними (посів виділень на поживні середовища) методами виявляються маркери бактеріального вагінозу (мікроорганізми, які обов’язково присутні при вагінозі, наприклад, гарднерели). Прводиться також складна оцінка стану за результатами клінічних та лабораторних досліджень за допомогою спеціальних методик.

Лікування бактеріального вагінозу

Лікування бактеріального вагінозу повинно завжди починатися з загального впливу на організм — відновлення імунітету. Краще це зробити після консультації імунолога і спеціального аналізу крові (імунограми), за результатами якого і призначається лікування.

Обов’язково призначаються препарати, що сприяють затримці росту умовно-патогенних мікроорганізмів, відновленню нормальної мікрофлори піхви, стимулюючі місцевий імунітет.

Пам’ятайте, що будь-яке безконтрольне застосування антисептиків (в тому числі антибіотиків) може призвести до бактеріального вагінозу, позбутися якого буде дуже непросто.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.