Багатоводдя — лікуємо причину, а не наслідок

Незважаючи на те, що ми живемо в ХХI столітті, коли медицина зробила крок далеко вперед, жінку під час вагітності та пологів завжди підстерігають небезпеки. Для того, щоб ситуація не вийшла з-під контролю і жінка змогла благополучно народити здорову дитину, вона повинна перебувати під постійним лікарським контролем — ця непорушна істина відома в усіх цивілізованих країнах.

Що таке багатоводдя та його причини

Багатоводдя — це хворобливий стан, при якому в амніону (навколоплідному мішку, в якому укладені плід і навколоплідної рідини) знаходиться надлишкова кількість навколоплідних вод (понад 1,5 літрів). Багатоводдя зустрічається в 0,3 — 0,6% випадках пологів.

Причини багатоводдя вивчені недостатньо. Припускають, що багатоводдя може розвинутися у вагітних жінок, які страждають на цукровий діабет, захворювання нирок, серцево-судинним та іншими захворюваннями, після перенесених інфекційних хвороб, а також внаслідок несумісності крові матері і плоду по резус-фактору. Багатоводдя розвивається при порушенні секреторної і всмоктуючої здатності амніону зазвичай в середині або в другій половині вагітності.

Перебіг вагітності та вплив багатоводдя на плід

багатоводдя може бути гострим і хронічним. При гострому багатоводді кількість навколоплідних вод наростає швидко, іноді протягом декількох днів. У вагітної з’являються загальна слабість, неспокій, задишка, утруднення дихання, почастішання пульсу, хворобливі відчуття в животі, набряки. При гострому багатоводді вагітність, як правило, переривається передчасно, а плід часто гине або народжується з вадами розвитку.

При хронічному багатоводдя кількість навколоплідних вод збільшується поступово. Задишка, порушення серцевої діяльності та інші ознаки виражені нерізко або можуть бути відсутні. При хронічному багатоводдя протягом вагітності залежить від ступеня вираженості хворобливих змін: вагітність може перерватися передчасно або плід доношувати до терміну своєчасних пологів. Іноді плід народжується з вадами розвитку.

Многоводие нерідко розвивається при однояйцеві двійні, при цьому в амніону одного з плодів відзначається надмірна кількість навколоплідних вод, в амніону іншого плоду — маловоддя, другий плід при цьому розвинений слабше.

На підставі чого ставиться діагноз багатоводдя

Діагноз ставиться на підставі даних дослідження матки: збільшення розмірів матки не відповідає термінам вагітності, матка втрачає звичайну тестоватую консистенцію, стає еластичною і напруженою. При промацуванні вона має округлу або бочкоподібні форму (у нормі форма овоідная). Плід рухливий, часто змінює своє положення, промацування його окремих частин утруднено. При легкому ступені багатоводдя можна визначити рухливу голівку плоду, при сильно вираженому багатоводдя частини плоду прощупуються зовсім.

Діагноз підтверджується ультразвуковим дослідженням, в тому числі допплерометрії (для оцінки характеру і швидкості кровотоку в судинах), проводиться також дополн6ітельное дослідження стану плода — кардіотокографія (КТГ) для того, щоб з’ясувати, як багатоводдя впливає на його розвиток. Крім того, при обстеженні завжди стаораются виявити причину багатоводдя — це дуже важливо для лікування.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.