Багатоплідна вагітність: подвійне щастя

У порівнянні з тваринами у людини багатоплідна вагітність розвивається набагато рідше. Її частота коливається від 0,4% до 1,6% всіх випадків вагітності. Проте останнім часом відзначається тенденція до зростання числа багатоплідних вагітностей. Багатоплідна вагітність — це не тільки радість майбутніх батьків, але й висока ймовірність розвитку ускладнень перебігу вагітності та пологів. Тому багатоплідної вагітність відносять до межових станів і до високої групи ризику. Високий відсоток народження близнюків відзначається в країнах Африки, в той час як в Японії, Китаї багатоплідна вагітність зустрічається рідше.

Причини і виникнення багатоплідної вагітності

Про багатоплідної вагітності говорять, коли в матці одночасно розвивається два і більше плодів. Діти, народжені внаслідок багатоплідної вагітності, називаються близнюками. Найчастіше утворюються двійні. Виділяють дизиготних (разнояйцевие) і монозиготні (однояйцеві) двійні. Дизиготних двійня утворюється в результаті запліднення двох і більше яйцеклітин, а близнюки схожі один на одного не більше ніж брати чи сестри, народжені в різний час. Однояйцевих двійня розвивається з однієї яйцеклітини, заплідненої одним сперматозоїдом, а діти ідентичні по набору хромосом і зовнішньому вигляду (так звані «клони» один одного).

Механізм утворення різнояйцевих близнюків:

Головною причиною утворення дизиготних багатоплідної вагітності є найсильніша гормональна стимуляція яєчників. Підвищений рівень фолікулостимулюючого гормону (ФСГ), який синтезується в гіпофізі, впливає на яєчники і може призводити до:

 • одночасного дозрівання декількох яйцеклітин протягом одного менструального циклу (з подальшим їх заплідненням) в одному або обох яєчниках;
 • дозріванню декількох яйцеклітин в одному фолікулі і їх заплідненням;
 • зачаття двох і більше ембріонів з декількох дозрілих яйцеклітин, запліднених сперматозоїдами різних чоловіків.
 • Механізм утворення однояйцевих близнюків:

  Частота однояйцевій багатоплідної вагітності становить 1/3 від всіх двійнят. Монозиготних двійня може формуватися двома шляхами: або запліднюється многоядерная яйцеклітина декількома сперматозоїдами, або в процесі розвитку ембріона відбувається його поділ. Ділення заплідненої яйцеклітини відбувається в терміни від двох до п’ятнадцяти днів після зачаття. Поділ зиготи в перші три дні після запліднення призводить до формування двох окремих ембріонів, які мають два хоріона (майбутні плаценти) і два амніона (водні бульбашки). Така двійня називається монозиготних біхоріональной і біамніотіческая. Ділення ембріона в період від 4-го до 8-го дня після зачаття приводить до утворення двох ембріонів з окремими амніотичну порожнину (монохоріональная біамніотіческая двійня). У разі поділу заплідненої яйцеклітини на 9-ий — 10-ий день після зачаття формуються два ембріона з одного плацентою і загальним плодовим міхуром (монохоріональная моноамніотіческая двійня). При більш пізньому поділі ембріона (на 14 -15 день) поділ не відбувається до кінця, і плоди будуть зрощені між собою (так утворюються сіамські близнюки).

  Причини утворення багатоплідної вагітності:

 • пізня імплантація і дефіцит кисню;
 • порушення обміну речовин середовища;
 • вплив токсичних та інших шкідливих чинників;
 • широке використання гормональної контрацепції;
 • спадковість (наявність двійнят у найближчих родичів);
 • аномалії розвитку матки (дворога матка, внутрішньоматкова перегородка);
 • розвиток технологій допоміжної репродукції (ЕКЗ і стимуляція яєчників гормонами).
 • Перебіг багатоплідної вагітності і пологів

  Багатоплідна вагітність часто протікає з різними ускладненнями. Це обумовлено збільшеною в кілька разів навантаженням на організм жінки і більш високим рівнем гормонів вагітності. Так, перший триместр вагітності супроводжується вираженим токсикозом і / або нестримною блювотою. У другому і третьому триместрі збільшується навантаження на серцево-судинну систему, а збільшена матка підтискає внутрішні органи (серце, легені, кишечник і сечовий міхур), що супроводжується задишкою, швидкою втомлюваністю, прискореним серцебиттям і сечовипусканням, розладом кишечника (запори, діарея). Відзначається більш ранній розвиток і тяжкий перебіг гестозу, в результаті посиленого кровотворення виснажуються запаси заліза в організмі, що призводить до розвитку залізодефіцитної анемії. Велика плацента або наявність декілька плацент мають схильність до предлежанию, а, отже, до кровотечі. Високий ризик передчасного відшарування плаценти в результаті перерастянутой матки. Нерідко спостерігається внутрішньоутробна гіпоксія плодів, так фетоплацентарний комплекс не справляється зі своїми функціями. Це призводить до внутрішньоутробної затримки розвитку.

  Пологи при багатоплідній вагітності часто починаються передчасно і / або з дородовий излитие вод. Перебіг пологів супроводжується слабкістю пологової діяльності (перерозтягнення матки), у післяпологовому періоді високий ризик кровотеч. Нерідко багатоплідної вагітність родоразрешают кесаревим розтином. Оперативне розродження проводять при тазовому або поперечному положенні першого плоду, наростаючою внутрішньоутробної гіпоксії і слабкості родових сил.

  Ганна Созінова

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.