Ахіллово сухожилля — наскільки воно вразливе?

Ахіллово сухожилля сполучає м’яз гомілки з кісткою; завдяки нього пальці ніг під час ходьби можуть підніматися і відштовхуватися від землі. Ахіллове сухожилля є самим товстим і міцним сухожиллям в організмі людини.

При ходьбі ахіллове сухожилля може витримувати навантаження, по силі в 3,9 разу перевершує тиск ваги тіла людини, при бігу — в 7,7 разів. Довжина ахіллового сухожилля становить приблизно 15 см. Перша письмова згадка про ахіллове сухожилля відноситься до 1693 — тоді ж воно отримало свою назву, по імені персонажа відомого грецького міфу.

Захворювання ахіллового сухожилля

Одним з найбільш поширених захворювань ахіллесова сухожилля є тендопатія. Строго кажучи, до неї відносяться два порушення:

 • Тендинит, або запалення сухожилля;
 • Тендіноз — мікроскопічні розриви тканини сухожилля, зазвичай є результатом перенапруження. Терміни тендиніт і тендіноз часто використовують як взаємозамінні, але фахівці, я правило, називають тендинитом безболісні захворювання ахіллового сухожилля, в той час як одним з характерних симптомів тендіноза є біль.
 • Розрив ахіллового сухожилля, повний або частковий, також є поширеною проблемою. Частковий розрив сухожилля іноді не викликає ніяких симптомів. При повному розриві виникає сильний біль і різка втрата рухливості стопи і гомілки.
 • Хоча і здається, що проблеми з ахілловим сухожиллям виникають раптово, як правило, вони є результатом численних непомітних ушкоджень, які відбуваються протягом тривалого часу.

  Причини проблем з ахілловим сухожиллям

  Найбільш часто ахіллове сухожилля страждає від перенапруги і / або повторюваних рухів — під час роботи або занять спортом. Наприклад, швидкий біг, раптові зупинки та стрибки при заняттях спортом можуть стати причиною мікропошкоджень ахіллового сухожилля. Мікропошкодження сухожилля також можуть з’явитися в результаті зміни тривалості, інтенсивності та / або частоти тренувань. Якщо ви не в формі, недостатньо розігрілися перед тренуванням, або носите незручну спортивне взуття, це також може привести до пошкодження ахіллового сухожилля. Люди середнього віку стикаються з цією проблемою особливо часто.

  Найбільш небезпечними для ахіллового сухожилля є такі види спорту, як баскетбол, теніс (в тому числі настільний), бадмінтон, футбол. Розрив сухожилля особливо вірогідний, якщо воно ослаблене постійними перевантаженнями і / або запальними процесами.

  Симптоми пошкодження

  Основними симптомами пошкодження ахіллового сухожилля є біль і набряклість в області гомілки. Іноді біль з’являється тільки при ходьбі або при бігу. При розриві сухожилля біль буває настільки сильною, що людина не може наступити на ногу, сухожилля якої пошкоджено.

  Лікування

  При незначних проблемах з ахілловим сухожиллям, як правило, рекомендується тимчасове обмеження активності і виконання вправ на розтяжку. Біль і дискомфорт можна зменшити за допомогою безрецептурних лікарських засобів. Навіть при незначних пошкодженнях повне відновлення ахіллового сухожилля може зайняти кілька тижнів і навіть місяців.

  У разі більш серйозних ушкоджень, наприклад, при розриві сухожилля, для лікування можуть бути використані хірургічні методи та / або фіксуючі пристрої.

  Запобігання ушкоджень

  Щоб захистити ахіллове сухожилля від пошкоджень, необхідно підтримувати гарну фізичну форму, і кожен раз протягом п’яти-десяти хвилин розігріватися перед тренуванням. Зручне спортивне взуття також допомагає зменшити навантаження на ахіллове сухожилля. Якщо ви сумніваєтеся, яке саме взуття є найбільш зручною для ваших тренувань, проконсультуйтеся з тренером або лікарем.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.