Авітаміноз — коли не вистачає вітамінів

загрузка...

Всі вітаміни, за винятком вітаміну D, організм самостійно синтезувати не здатний і може отримувати їх тільки з їжею. Саме тому адекватну кількість вітамінів в раціоні дуже важливо, а дефіцит їх — авітаміноз — може призвести до досить неприємних наслідків для здоров’я і навіть викликати ряд захворювань.

Що таке авітаміноз

Фактично авітаміноз — це будь-яке захворювання, спровоковане хронічним або тривалим дефіцитом будь-якого вітаміну або порушенням нормального процесу травлення, в результаті якого організм не здатний розщеплювати продукти харчування і нормально засвоювати вітаміни. Найчастіше причиною авітамінозу стає неправильне харчування — занадто малий вміст в раціоні продуктів, багатих вітамінами (наприклад, овочів і фруктів, вживання яких людиною часто зменшується в зимовий період). Втім, потенційно спровокувати авітаміноз можуть і порушення обміну речовин, особливо у маленьких дітей і людей похилого віку.

Наслідки

 • Дефіцит вітаміну А: брак в раціоні молока і молочних продуктів може спровокувати дефіцит вітаміну А, наслідки якого найчастіше проявляються підвищеною сухістю шкіри і волосся, ламкістю нігтів. Втім, авітаміноз може привести і до більш неприємних наслідків — наприклад, викликати нічну сліпоту. А брак бета-каротину (про-вітаміну А), який міститься в моркві і зелених овочах, підвищує ризик розвитку деяких видів раку.
 • Дефіцит вітамінів групи B: авітаміноз, викликаний нестачею вітамінів B1, B2, B3 і B6, може призвести до погіршення здоров’я шкіри (свербіння, лущення, сухості шкіри), порушень травлення (зокрема, діареї та втрати апетиту), викликати судоми . А дефіцит вітаміну B12, явище досить рідкісне і спостерігається, в основному, у людей, що дотримуються строгих правил вегетаріанства і людей похилого віку, може призвести до анемії і пошкоджень нервової системи.
 • Дефіцит вітаміну С: одне із самих неприємних наслідків авітамінозу, викликаного нестачею вітаміну С — цинга, хвороба ясен, для якої характерні кровоточивість, запалення ясен і поступове руйнування зубів. Одне з найбільш вивчених наслідків авітамінозу, цинга, «хвороба моряків», була відома ще в тринадцятому столітті. Щоб уникнути порушення синтезу колагену, викликаного авітамінозом, необхідно вживати не менше сорока міліграмів вітаміну С (аскорбінової кислоти) в день.
 • Дефіцит вітаміну D: вітамін D — єдиний вітамін, який синтезується в організмі людини під впливом ультрафіолету, тому авітаміноз, викликаний нестачею вітаміну D — явище досить рідкісне. Дефіцит вітаміну D, що міститься, в тому числі, в яєчному жовтку і молоці, може спровокувати остеопороз у дорослих і рахіт у дітей.
 • Дефіцит вітаміну Е: особливо небезпечний авітаміноз, викликаний нестачею вітаміну Е, для вагітних жінок — в цьому випадку дефіцит вітамінів може спровокувати передчасні пологи, недорозвиненість і занадто мала вага новонародженого, уроджені вади нервової системи.
 • Як запобігти

  Відповідь на це питання, здавалося б, дуже проста — щоб запобігти неприємним наслідкам авітамінозу, потрібно всього лише подбати про те, щоб у щоденному раціоні було достатньо різних вітамінів. Тим не менш, профілактика авітамінозу далеко не так проста, як здається — адже потреба організму в деяких вітамінах настільки висока, що вживати їх потрібно щодня, а в інших — незначна. Для профілактики авітамінозу щодня необхідно вживати тільки водорозчинні вітаміни — тобто вітамін С і вітаміни групи B. А жиророзчинні вітаміни — вітаміни А, E, K — потрібні організму в набагато меншій кількості. У деяких випадках, втім, одного тільки збалансованого раціону недостатньо, щоб задовольнити потребу організму в будь-яких вітамінах — для цього й існують різні мультивітамінні добавки. Зловживати вітамінами для того, щоб уникнути наслідків авітамінозу, також не варто — надлишок вітамінів (особливо жиророзчинних, які затримуються в організмі на більш довгий термін) може викликати отруєння.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.