Аутоімунний гіпотиреоз (тиреоїдит): як знешкодити?

Правильно, звичайно, аутоімунний тиреоїдит, але оскільки це захворювання часто ускладнюється зниженням функції щитовидної залози (гіпотиреоз), його часто називають аутоімунним гіпотиреозом. Це непросте захворювання, воно виникає при порушенні функцій імунітету.

Що таке автоімунний тиреоїдит

Аутоімунний тиреоїдит (тиреоїдит Хасімото, АТ) — це запалення щитовидної залози аутоімунної природи, коли в організмі людини утворюються лімфоцити, що виробляють антитіла до тканини щитовидної залози, пошкоджують цю тканину.

Захворювання зазвичай виникає у жінок в предменопаузе (віком від 45 до 50 років), але іноді хворіють і чоловіки, а також підлітки і навіть діти. Аутоімунний тиреоїдит — захворювання, вивчене ще не до кінця, але дослідження підтверджують, що воно має спадковий характер. Якщо спадковість обтяжена, то достатньо впливу додаткового несприятливого зовнішнього чинника, щоб запустити аутоімунний процес. Такими факторами є гострі вірусні інфекції та хронічні вогнища інфекції (каріозні зуби, хронічний тонзиліт, гайморит, отит). Іноді аутоімунний процес в щитовидній залозі починається на тлі тривалого безконтрольного прийому йодовмісних препаратів або радіаційного випромінювання.

Будь провокуючий фактор активує лімфоцити, які в свою чергу сприяють утворенню антитіл до тканини щитовидної залози. У результаті клітини щитовидної залози ушкоджуються, з них в навколишні тканини і кров потрапляють вже синтезовані в клітці гормони і частини клітин, які стають новими антигенами (чужорідними частками), для боротьби з якими виробляються нові антитіла.

Цей процес протікає тривало, циклами, що викликає то збільшення, то зниження рівня гормонів щитовидної залози. Але з часом тканину щитовидної залози атрофується, замінюється сполучною тканиною, що і призводить до зниження її функції, тобто до гіпотиреозу.

Ознаки аутоімунного тиреоїдиту

Захворювання зазвичай розвивається поступово, протягом ряду років, але іноді тече і досить швидко. Доклінічна (безсимптомна, латентна) стадія характеризується імунними зрушеннями і підвищенням титру антитіл до клітин щитовидної залози і інфільтрацією (просяканням) тканини лімфоцитами, які здатні продукувати антитіла. Функція щитовидної залози на цій стадії не порушена.

Атрофічна форма АТ (зі зменшенням обсягу) зустрічається частіше у осіб літнього віку і проявляється млявістю, слабкістю, сонливістю, зниженням слуху, сухістю шкіри, набряклістю особи, зміною тембру і захриплістю голосу і іншими чіткими ознаками гіпотиреозу.

При гіпертрофічній формі (із збільшенням об’єму залози) щитовидна залоза збільшена в об’ємі, хворі відчувають тиск і біль в області шиї, набряк слизової оболонки гортані. В залежності від функціонального стану виділяють форми з підвищеною (гіпертиреоїдних форма), зниженою (гіпотиреоїдних форма) і нормальної (еутиреоїдний форма) функцією щитовидної залози. Часто це просто фази одного і того ж процесу.

гіпертиреоїдних форма проявляється пітливістю, підвищенням температури, тремтінням рук і іншими ознаками підвищеної функції щитовидної залози. Через деякий час гіпертиреоз змінюється гіпотиреозом (млявістю, слабкістю), але прояви гіпертиреозу можуть періодично з’являтися знову. При еутиреоїдного формі щільна щитовидна залоза протягом багатьох років може бути ознакою аутоімунного тиреоїдиту.

Перебіг захворювання повільне, прогресуюче з виходом у гіпотиреоз.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.