Аутоімунні захворювання — коли організм атакує сам себе

аутоімунних називаються захворювання, що характеризуються збоєм в роботі імунної системи , через якого вона починає атакувати здорові тканини організму. Симптоми аутоімунних захворювань можуть бути дуже різними, залежно від типу захворювання.

Для підтвердження наявності у людини аутоімунного розладу зазвичай потрібно кілька аналізів крові. Аутоімунні захворювання лікують за допомогою препаратів, які пригнічують активність імунної системи.

Імунна система захищає організм від того, що вона сприймає як чужорідні або небезпечні субстанції. До них відносяться мікроорганізми, паразити (наприклад, хробаків), ракові клітини, і навіть пересаджені органи і тканини. Речовини, які можуть стимулювати імунну реакцію, називаються антигени. Антигени можуть міститися в клітках або на поверхні клітин (наприклад, бактерій, вірусів або ракових клітин). Деякі антигени, такі, як пилок або молекули їжі, існують самі по собі.

Навіть у клітин здорових тканин можуть бути антигени. У нормі імунна система реагує тільки на антигени чужорідних або небезпечних речовин, однак в результаті деяких порушень вона може почати виробляти антитіла до клітин нормальних тканин — аутоантитіла. Автоімунна реакція може призвести до запалення і пошкодження тканин. Іноді, втім, аутоантитіла виробляються в такому маленькому кількості, що аутоімунні захворювання не розвиваються.

Деякі аутоімунні захворювання

Аутоімунне захворювання

Тканини, до яких виробляються аутоантитіла

Наслідки

Аутоіммунна гемолітична анемія

Червоні кров’яні тільця

Анемія (зниження рівня еритроцитів у крові), підвищена стомлюваність, млявість, запаморочення. Можливе збільшення селезінки. Анемія може протікати в дуже важких формах і іноді призводить до смерті хворого.

бульозний пемфігоїд

Шкіра

Великі пухирі, оточені почервонілими, збудженими ділянками шкіри; шкірний свербіж. При правильному лікуванні прогноз сприятливий.

Синдром Гудпасчера

Легкі і нирки

Симптоми захворювання: задишка, відкашлювання мокроти з кров’ю, слабкість, набряки і свербіння. Прогноз сприятливий, якщо лікування розпочато до того, як відбулося серйозне пошкодження легенів і нирок.

Хвороба Грейвса

Щитовидна залоза

Збільшення і надмірна стимуляція щитовидної залози, що може призвести до підвищеного рівня гормонів щитовидної залози (гіпертиреоз). Серед симптомів захворювання: непереносимість високих температур, тремор, зменшення ваги, нервозність. Сприятливий прогноз при правильному лікуванні.

Хвороба Хасімото

Щитовидна залоза

Запалення і пошкодження щитовидної залози, результатом чого стає зниження рівня гормонів щитовидної залози (гіпотиреоз). Серед симптомів: збільшення ваги, груба шкіра, непереносимість холоду, сонливість. Для полегшення стан хворого часто потрібне лікування протягом всього життя.

Розсіяний склероз

Головний і спинний мозок

Пошкодження оболонки уражених нервових клітин. У результаті клітини не можуть нормально передавати сигнали. Симптоми захворювання: слабкість, незвичайні відчуття, порушення зору, запаморочення, м’язові спазми. Симптоми можуть час від часу зникати і повертатися.

Міастенія

Нервово-м’язові з’єднання

М’язи, особливо очні, слабшають і швидко втомлюються; інтенсивність прояву симптомів, а також прогресія захворювання істотно варіюється у різних пацієнтів. Симптоми можна контролювати за допомогою спеціальних препаратів

Пухирчатка

Шкіра

Поява великих пухирів на шкірі. Порушення може бути загрозливим життя.

Перніціозна анемія

Клітини внутрішньої оболонки стінки шлунка

Пошкодження клітин оболонки шлунка, характерне для цього аутоімунного розладу, утрудняє абсорбцію вітаміну В12, необхідного для дозрівання клітин крові і підтримки нервових клітин. Результатом цього стає анемія, а також слабкість і втрата чутливості, викликані пошкодженням нервових тканин. Без лікування розлад може призвести до пошкодження спинного мозку; підвищується ризик розвитку раку шлунка. При своєчасному лікуванні, однак, прогноз сприятливий.

Ревматоїдний артрит

Суглоби та інші тканини, наприклад, тканини легенів, нервів, шкіри і серця

Ревматоїдний артрит може викликати різні симптоми, в тому числі жар, слабкість, болі в суглобах, оніміння суглобів та / або їх деформація, втрата чутливості, біль у грудях, набряки.

Вовчанка

Суглоби, нирки, шкіра, легені, серце, головний мозок і клітини крові

Захворювання викликає такі симптоми, як підвищена стомлюваність, задишка, свербіж, біль у серці, висип. Більшість пацієнтів з цим порушенням продовжують активне життя, незважаючи не періодичні загострення.

Діабет першого типу

Бета-клітини підшлункової залози (які виробляють інсулін)

Серед симптомів: сильна спрага, часте сечовипускання, посилений апетит, а також різні довгострокові ускладнення. Щоб контролювати стан пацієнта, необхідно лікування інсуліном на протязі всього життя.

Васкуліт

Кровоносні судини

Васкуліт може вражати кровоносні судини в одній або декількох частинах тіла. Прогноз залежить від типу васкуліту і ступеня пошкодження тканин, яке він викликав.

Аутоімунні реакції можуть бути спровоковані декількома способами:

 • Субстанція, яка в нормі присутній тільки в певній частині організму, потрапляє в кровотік. Наприклад, удар в око може викликати попадання внутрішньоочної рідини в кров; імунна система розпізнає внутрішньоочну рідину як чужорідну і атакує її.
 • Нормальні для організму речовини змінюються, наприклад, вірусами, лікарськими препаратами, сонячним світлом або радіацією. Ці змінені речовини імунна система може прийняти за чужорідні субстанції.
 • В організм проникають чужорідні речовини, що мають велику схожість з природними речовинами організму. Імунна система може помилково атакувати не тільки перші, але й другі. Наприклад, антигени бактерій, що викликають гострий фарингіт, схожі на клітини тканин серця. У рідкісних випадках у результаті гострого фарингіту імунна система починає атакувати серце людини (ця реакція розвивається при ревматичній лихоманці).
 • Клітини, контролюючі вироблення антитіл — наприклад, В-лімфоцити (різновид білих кров’яних тілець) — можуть функціонувати неправильно і виробляти аномальні антитіла, спрямовані проти здорових клітин організму.
 • Схильність до розвитку аутоімунних захворювань може передаватися у спадок. У людей, що мають таку схильність, будь-який вірус може викликати такий розлад. Гормональні чинники також можуть впливати на розвиток захворювання цього типу — не випадково аутоімунні порушення найбільш часто зустрічаються у жінок.
 • Лікування

  Для лікування аутоімунних розладів використовуються препарати, що пригнічують активність імунної системи. Однак багато хто з цих медикаментів порушують здатність організму боротися з хворобами.

  імуносупресантами, наприклад, азатіоприн, хлорамбуцил, циклофосфамід, циклоспорин, мофетилу і метотрексат, часто необхідно приймати протягом тривалого часу. Під час такої терапії зростає ризик розвитку багатьох захворювань, у тому числі — раку.

  Кортикостероїди не тільки пригнічують імунну систему, але й зменшують запалення. Курс прийому кортикостероїдів повинен бути як можна більш коротким — при тривалому застосуванні вони викликають безліч побічних ефектів.

  етанерцепта, инфликсимаб і адалімубаб блокують активність фактора некрозу пухлини, речовини, що може викликати запалення в організмі. Ці препарати дуже ефективні в лікуванні ревматоїдного артриту, але вони можуть завдати шкоди, якщо використовувати їх для лікування деяких інших аутоіммунних захворювань, наприклад, розсіяного склерозу.

  Іноді для лікування аутоімунних захворювань використовується плазмаферез: з крові видаляють аномальні антитіла потім, після чого кров переливають людині назад.

  Деякі аутоімунні захворювання протягом якогось часу проходять також несподівано, як і починаються. Однак у більшості випадків вони є хронічними і часто вимагають лікування протягом всього життя.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.