Аутизм у підлітків: усвідомлення того, що відбувається

Дитині з аутизмом непросто в будь-якому віці, але підліткові роки — це особливо складний період. Аутизм — це захворювання, внаслідок якого людині складно брати участь у процесі спілкування з оточуючими і справлятися з різними соціальними ситуаціями. Поряд з цим, у дітей, страждаючих від аутизму, спостерігається схильність до стереотипних повторюваним діям, а також складності в плані емоційного контролю.

Підліткові роки — це період максимально активного спілкування за все наше життя. Це час, коли діти пізнають самих себе і дорослішають. Це неймовірно «соціальне» час, коли те, що ви говорите і як ви себе ведете, має велике значення для однолітків. І це — той час, коли підлітки-аутисти виявляються в найбільш стресових ситуаціях за все своє недовге життя.

Як і іншим підліткам, їм потрібна допомога, щоб впоратися зі своєю зростаючою чуттєвістю. У деяких людей після досягнення підліткового віку стан поліпшується. У інших же прояви хвороби можуть посилюватися внаслідок напруги і замішання, пов’язаного з цим непростим життєвим періодом.

І саме в цьому віці багато підлітків-аутисти усвідомлюють, наскільки сильно вони відрізняються від своїх однолітків. Вони починають розуміти, що у них мало друзів або ж їх зовсім немає, і що вони не ходять на побачення і не планують свою кар’єру. Для деяких усвідомлення цього стає стимулом до розвитку своїх комунікативних навичок та адаптації в суспільстві, інші ще більше замикаються в собі.

Існують різні форми аутизму. Багато людей впевнені в тому, що образ аутиста, створений Дастіном Хоффманом у фільмі «Людина дощу», характерний для всіх людей, які страждають від цієї хвороби. Деякі люди з аутизмом дійсно нагадують героя Дастіна Хоффмана, але не менше людей, і, можливо, навіть більше, виявляють високофункціональний аутизм. Цю форму захворювання не завжди можна виявити з боку. Часто, навколишні, незнайомі з хворим, навіть і подумати не можуть про те, що у нього аутизм.

Яке життя полростка-аутиста?

Це складне питання. Перш за все, це залежить від тяжкості хвороби. Підлітки з функціональної формою аутизму навчаються у звичайних класах і навіть у класах для відмінників, беруть участь у житті школи і, незважаючи на деякі труднощі в спілкуванні, практично не відрізняються від своїх однолітків. З іншого боку, життя підлітків з яскраво вираженими проявами аутизму набагато складніше. Багатьом з них потрібно навчання в спеціальних школах, а також індивідуальний комплекс лікувальних заходів. Більшість підлітків з тяжкою формою аутизму не в змозі піклуватися про себе самостійно і задовольняти основні потреби без сторонньої допомоги.

Так як при аутизмі виникають складнощі з комунікацією, у більшості дітей-аутистів немає можливості дізнатися, як прийнято поводитися в суспільстві. Тому цього їх потрібно навчати. Нездатність вписатися в рамки певних соціальних ситуацій травмує психіку дитини і приводить його до відмови від участі в таких ситуаціях. Це може стосуватися ігор з однолітками, школи або роботи. Виховання дитини-аутиста, особливо у випадку, якщо він страждає від важкої форми захворювання, — це важке завдання.

Прояви аутизму у підлітків

Симптоми аутизму у підлітків розрізняються. Але є кілька ознак, які допомагають визначити, що перед вами підліток-аутист. Це дозволяє зрозуміти його поведінку і вести себе відповідно. Багато підлітків з аутизмом краще проводити час на самоті і не показують прагнення заводити друзів. Деякі з них говорять про те, що вони відчувають «сенсорну перевантаження». Через загостреної чутливості звуки здаються гучними й страшними, а світло здається надто яскравим.

Головною ознакою аутизму у підлітків є порушення соціального розвитку. Їм складно взаємодіяти з оточуючими, іноді вони неправильно зчитувати соціальні сигнали. Частина мозку, відповідальна за розпізнавання і прояв людських емоцій, недостатньо розвинена, тому посмішка або нахмурені брови для підлітка-аутиста не мають тієї емоційного відтінку, як для здорової дитини.

Форми поведінки підлітків-аутистів

Деякі підлітки, які страждають від цього захворювання, поводяться дуже тихо і відсторонено. Вони не розуміють, чому важливо встановлювати з оточуючими зоровий контакт, і не роблять цього. Крім того, їм складно будувати мова. Зате вони можуть спілкуватися за допомогою жестів. Інші підлітки-аутисти гіперактивні. Вони не розуміють, як в суспільстві прийнято виражати розлад і розчарування, і можуть проявити агресію і роздратування. Деякі з них важко переносять будь-які зміни і негативно реагують на відхилення від встановленого розпорядку.

Для важких форм хвороби характерні одержимість якимись об’єктами або ідеями, а також схильність до стереотипних повторюваним діям. Під схвильованому стані вони часто роблять різні рухи, такі як помахи руками або розгойдування тіла.

Прояв розуміння по відношенню до підлітків-аутистам

Підлітки з аутизмом можуть навчитися правилам поведінки в суспільстві. Багато хто з них докладають великі зусилля, щоб навчитися інтерпретувати емоції і реагувати відповідно до ситуації. У таких підлітків теж є почуття. Складніше за все навчити їх висловлювати ці емоції таким чином, щоб оточуючі розуміли їх. Але багато підлітків, які страждають від аутизму, розвивають у собі вміння висловлювати свої думки і почуття і справлятися зі складними для них ситуаціями протягом багатьох років. Чим раніше починається лікування хвороби, тим більших успіхів в області соціальної взаємодії вони можуть домогтися. Дуже важливо проявляти розуміння до підлітків-аутистам, які обмежені рамками своїх можливостей. Також необхідно заохочувати їх і хвалити за позитивні результати розвитку. При спілкуванні з такими підлітками також потрібно проявляти терпіння і доброзичливість.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.