Атиповий аутизм: виявляється не відразу

Атиповий аутизм — це форма аутизму, яка може не проявлятися на протязі багатьох років. Деякі діти, які страждають від цієї більш м’якої форми аутизму, не виявляють усіх основних симптомів захворювання. У цьому випадку діагноз ставиться з великим запізненням. У людей з цією формою захворювання також виявляються деякі порушення, в цілому з розвиток знаходиться на більш високому рівні, ніж у тих, кому поставили в якості діагнозу класичний аутизм.

Атиповий аутизм — це інша назва первазивним розлади розвитку (PDD). Незважаючи на те, що є безліч симптомів, які у різних людей зустрічаються в різних комбінаціях, для даного захворювання характерно кілька спільних ознак.

Характеристики атипового аутизму

 • Порушення в області соціальної взаємодії
 • Такого роду симптоми можуть мати різний ступінь тяжкості і різний характер. У деяких хворих повністю відсутній інтерес до взаємодії з суспільством, інші прагнуть до спілкування, але не знають, як ефективно побудувати процес комунікації.

 • Порушення мовних навичок
 • У дітей з атиповим аутизмом виникають складнощі при оволодінні мовою і розумінні мови інших людей. Їх словниковий запас дуже малий і не відповідає їхньому віку. Всі слова писемного та усного мовлення вони трактують лише в їх прямому значенні. Крім того, у них відсутнє почуття співпереживання і здатність розуміти почуття і думки інших людей.

 • Невміння виражати емоції
 • Таким людям надзвичайно складно розуміти невербальні сигнали, тому оточуючим вони здаються байдужими і беземоційно.

 • непіддатливість, негнучкість мислення, дратівливість
 • Діти з атиповим аутизмом не терплять ніяких змін або відхилень від звичного розпорядку. Будь-яке порушення встановленого режиму викликає сплеск емоцій. Крім того, їх дратує яскраве світло і гучні звуки.

  Симптоми

  При атиповому аутизмі мають місце порушення в трьох основних сферах: соціальна комунікація, розвиток мовних навичок і відсутність уяви та творчого мислення. Також можуть бути присутніми сенсорні порушення, які ведуть до нездатності обробляти, а отже, реагувати на інформацію, що надходить. Деякі хворі віддають перевагу дивним квітам і схильні до непоясненої стереотипії.

  Симптоми можуть бути найрізноманітнішими і проявляються у кожного хворого в абсолютно новій комбінації:

 • Порушені навички спілкування, що може виражатися, наприклад, в нездатності підтримувати зоровий контакт.
 • Відсутній прагнення або спостерігаються складності при зав’язуванні дружніх стосунків.
 • Складнощі, що стосуються збільшення словникового запасу, або втрата раніше набутих мовних навичок.
 • Труднощі в спілкуванні з оточуючими.
 • Слабкі мовні навички
 • Нездатність брати участь в рольових іграх, відсутність уяви.
 • Буквальне сприйняття мови і нерозуміння різних смислових відтінків слів.
 • Труднощі в розумінні невербальної мови.
 • Нерозуміння емоцій інших людей, недоречність реакції або удавана беземоційність.
 • Прихильність до чіткому дотриманню розпорядку та рутинному способу життя.
 • Самостімулірующее поведінку, наприклад, помахи руками або розгойдування взад і вперед.
 • Дивні ігри, наприклад, вони можуть годинами підкидати небудь предмет або закріплювати що-небудь, наприклад, плитку для підлоги.
 • Складнощі при обробці інформації органів чуття і нестандартна реакція на незвичайні запахи, звуки, смаки, образи, текстури або кольору.
 • Комбінації симптомів у люде з даним захворюванням можуть бути самими різними. Одна людина хоче завести друзів, але відчуває труднощі при спілкуванні та недоречно реагує на різні соціальні ситуації. Інша людина розуміє, як потрібно будувати процес спілкування, але воліє перебувати на самоті і має обмежене коло інтересів, особливо в тих областях, які вимагають взаімодествіі з оточуючими.

  Важкість проявів атопічного аутизму буває різною. В одних рівень розвитку достатньо високий, у інших є серйозні порушення в області розвитку мовних навичкою, в також в плані соціальної комунікації. Якщо захворювання носить м’яку форму, то і батьки, і лікарі протягом багатьох років можуть навіть не підозрювати про його існування.

  Лікування

  Що таке атиповий аутизм, як його діагностують і лікують? Діагностика включає спостереження за дитиною і перевірку його здібностей. Велика частина інформації надходить від батьків або опікунів. Якщо лікар підозрює наявність у дитини аутизму, але симптоми захворювання не відповідають усім критеріям розладів аутичного спектру, дитині можуть поставити діагноз «атиповий аутизм».

  На цьому етапі виникає безліч нових питань. Для дітей з даною формою захворювання не існує спеціальної системи лікування. Лікарі зазвичай обмежуються лікуванням симптомів. А методів лікування самого захворювання в даний час не існує. Лікування симптомів залежить від ступеня тяжкості та форми захворювання. При ефективному усуненні проявів атопічного аутизму стан пацієнтів поліпшується.

  У деяких випадках найкращим методом лікування дитини з атиповим аутизмом є індивідуальна терапія, яка займає значну частину дня. З іншого боку, деяким дітям потрібно менше взаємодії з оточуючими, що сприяє зменшенню симптомів. Першорядну важливість має той фактор, щоб людина, що працює з дитиною, добре розумів, що потрібно кожному пацієнту і досконало володів різними методиками лікування. Іноді лікування відбувається методом проб і помилок, коли лікар пробує різні методики до тих пір, поки у дитини не з’являться поліпшення. І навіть у випадку, коли симптоми хвороби у дитини виражені не надто сильно, необхідно продовжувати лікування протягом досить тривалого терміну, поки не настане помітне поліпшення.

  Різниця між аутизмом і атиповим аутизмом

  Людина, що страждає від класичного аутизму, воліє компанії самотність і не схильний до спілкування або зав’язування дружби. З іншого боку, людина з атиповим аутизмом прагне до спілкування, але відчуває труднощі в області вербальної комунікації з людьми.

  Діти-аутисти замість вербальної комунікації можуть використовувати мову жестів. У дітей з атиповим аутизмом спостерігаються труднощі при засвоєнні і розумінні мови жестів.

  Атиповий аутизм — це захворювання, для лікування якого поки не винайдено ніяких ефективних засобів або методів. На сьогоднішній день існує лише можливість симптоматичної терапії, спрямованої на усунення одного симптому за іншим. Деякі пацієнти найкраще реагують на індивідуальну терапію, в той час як інші виявляють поліпшення при заняттях у групі. Вибір методу лікування вимагає індивідуального підходу залежно від потреб пацієнта.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.