Атеросклероз — хронічне захворювання артерій

Атеросклероз — ущільнення і звуження артерій — з повною підставою вважається небезпечним захворюванням. Це прогресивне порушення поступово блокує артерії, підвищуючи ризик порушення кровотоку.

Атеросклероз є поширеною причиною інфарктів, інсультів, і захворювань периферичних судин — іншими словами, різних захворювань серцево-судинної системи. Серцево-судинні захворювання є найпоширенішою причиною смерті людей у всьому світі.

Причини атеросклерозу

перше, потрібно згадати анатомію: артерії — це кровоносні судини, по яких кров виходить з серця, а потім надходить у різні органи. Зсередини вони покриті тонким шаром клітин, який називається ендотелій. Одне із завдань ендотелію полягає в тому, щоб зберігати артерії еластичними і гладкими, завдяки чому кров може текти нормально.

Атеросклероз починає розвиватися, коли через підвищеного кров’яного тиску, куріння і чи високого рівня холестерину відбувається пошкодження ендотелію, і починається формування бляшки холестерину.

Спочатку так званий поганий холестерин, або LDL-холестерин, проходить через ушкоджений ендотелій і проникає в стінки артерії.

Білі кров’яні тільця починають переробляти LDL-холестерин. Через багато років безладне скупчення холестерину і клітин перетворюється в бляшку на стінці артерії.

Бляшка складається з ліпідів, або холестерину, різних клітин і сторонніх частинок, проникаючих в організм. У міру розвитку атеросклерозу бляшка стає все більше. Досить велика холестеринова бляшка може повністю заблокувати артерію.

Атеросклероз може розвиватися дуже довго, але зазвичай його симптоми з’являються лише у людей середнього або старшого віку. Коли артерія значно звужується, кровотік в ній погіршується або виявляється повністю перекритим, і пацієнт відчуває більш-менш сильний біль.

Існує кілька сценаріїв розвитку атеросклерозу:

 • холестеринові бляшки може залишатися прикріпленою до стінки артерії. Там вона досягає певного розміру і її зростання зупиняється. Оскільки така бляшка не блокує кровоток, вона не викликає яких-небудь симптомів, і людина може не здогадуватися про її існування.
 • холестеринові бляшки може рости повільно і постійно, поки не викличе значне порушення кровотоку. Біль і відчуття тиск (в грудях або в нозі, в залежності від місця утворення бляшки) — найпоширеніший симптом цього порушення.
 • Найгірший сценарій: холестеринова бляшка відриває від стінки артерії, перекриває кровотік і в артерії утворюються згустки крові. Якщо це відбувається в головному мозку, розвивається інсульт; відрив бляшки холестерину в серці призводить до серцевого нападу.
 • Атеросклероз викликає три основних види серцевосудинних захворювань:

 • Ішемічна хвороба серця: нерухома холестеринова бляшка в артеріях серця викликає стенокардію (її основним симптомом є біль у грудях при фізичному навантаженні). Раптовий розрив бляшки і утворення згустку крові викликає загибель клітин серцевого м’яза. Це серцевий напад, або інфаркт міокарда.
 • Цереброваскулярні захворювання: холестеринові бляшки в артеріях мозку можуть призвести до інсульту, з можливістю незворотного пошкодження тканин головного мозку. Тимчасове блокування артерії може викликати транзиторну ішемічну атаку; вона часто є передвісником інсульту, але не викликає пошкодження тканин головного мозку.
 • Захворювання периферичних артерій: як правило, це звуження артерій в ногах, викликане бляшки холестеринів. Захворювання периферичних артерій викликають порушення кровообігу. Через це людина може відчувати біль після прогулянок та інших фізичних навантажень, у тому числі — незначних. Погане загоєння ран є іншою ознакою цього порушення. У важких випадках захворювання периферичних артерій можуть призвести до ампутації.
 • У кого може розвинутися атеросклероз

  В дійсності, було б простіше відповісти на запитання, у кого він не може розвинутися?

  Атеросклероз починає розвиватися рано. Так, розкриття молодих американських солдатів, убитих в Кореї і В’єтнамі показало, що майже у трьох чвертей з них були ранні форми атеросклерозу.

  У ході дослідження, проведеного в 2001 році за участю 262 людей, які вважали себе в цілому здоровими:

 • У 51,9% з них була та чи інша форма атеросклерозу
 • Атеросклероз спостерігався у 85% людей старше 50 років
 • У 17% підлітків був виявлений атеросклероз
 • Ні в кого з учасників дослідження не було зовнішніх симптомів атеросклерозу, і лише у небагатьох були виявлені значні порушення в структурі стінок артерій.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.