Астенічний синдром — коли думати зовсім не хочеться

загрузка...

Цей синдром багато випробували на собі, видужуючи після важких захворювань, наприклад, після грипу або ангіни. У таких випадках астенія довго не тримається — одна-два тижні і людина повністю в нормі. Але буває і так, що астенічний синдром тримається довго і буквально вимотує як самої людини, так і оточуючих його людей.

Що таке астенічний синдром

Астенічний синдром — це стан, що виявляється підвищеною стомлюваністю і истощаемостью, ослабленням або втратою здатності до тривалого фізичного і розумової напруги.

Астенічний синдром може бути наслідком тривалого емоційного чи інтелектуального перенапруження, а також багатьох психічних захворювань. Часто астенія виникає після гострих інфекційних і неінфекційних захворювань, інтоксикацій (наприклад, отруєнь), а також черепно-мозкових травм.

Астенічний синдром може виникати в початковому періоді деяких захворювань головного мозку при гіпертонічній хворобі, атеросклерозі, енцефаліті. Астенічні розлади властиві також початкового періоду шизофренії.

Виникає це захворювання частіше у людей зі слабким або неврівноваженим типом вищої нервової діяльності, але може розвиватися і в осіб з сильним, збудливим і гальмівним типом вищої нервової діяльності. Виникнення астенії пов’язують з виснаженням нервових елементів через надмірне витрати енергії, недостатнього харчування, порушення внутрішньоклітинного обміну, отруєння токсинами внутрішнього (токсичних продуктів обміну, що з’являються при різних захворюваннях) або зовнішнього (отруєння різними отрутами, які надійшли в організм ззовні) походження.

В цілому астенію можна розглядати як пристосувальну реакцію, що супроводжується зниженням швидкості обмінних процесів і зменшенням інтенсивності діяльності різних органів і систем з подальшою можливістю відновлення порушених процесів.

Ознаки астенічного синдрому

При астенії у хворих спостерігається дратівлива слабкість, що виражається підвищеною збудливістю, легко мінливим настроєм, запальністю, яка посилюється в другій половині дня і до вечора. Настрій весь час знижений, хворі примхливі, слізливий, постійно висловлюють оточуючим своє незадоволення.

Для астенічного синдрому характерна також непереносимість яскравого світла, гучних звуків, різких запахів. Нерідко спостерігаються головні болі, розлад сну у вигляді підвищеної сонливості або наполегливої безсоння, порушення з боку вегетативної нервової системи (вона іннервує кровоносні судини й внутрішні органи). Хворі, які страждають астенією, залежні від погоди. При падінні атмосферного тиску в них може підвищуватися стомлюваність і посилюватися дратівлива слабкість.

При астенічному синдромі, розвиненому внаслідок органічних (зі зміною структури головного мозку) захворювань головного мозку страждає пам’ять, порушується в основному запам’ятовування поточних подій.

Астенічні розлади, як правило, розвиваються поволі, інтенсивність їх наростає поступово. Іноді першими проявами захворювання є підвищена стомлюваність і дратівливість, що поєднуються з нетерплячістю і постійним прагненням до діяльності, навіть в обстановці, що привертають до відпочинку — «втома, не шукає спокою».

Прояви астенії залежать від причин її викликали:

 • астенія після різних гострих захворювань нерідко приймає характер стану емоційної слабкості та підвищеної чутливості; це поєднується з непереносимістю емоційної напруги;
 • після перенесеної черепно-мозкової травми астенічні розлади виражаються, дратівливою слабістю, напливом думок, головними болями і вираженими вегетативними порушеннями (перепадами артеріального тиску, нападами сильного серцебиття, припливами крові до обличчя, болям у серці і так далі), в такому випадку говорять про астено-вегетативному синдромі;
 • в початковому періоді гіпертонічної хвороби астенія приймає характер «втоми, не шукає спокою»;
 • при атеросклерозі астенія проявляється різко вираженою стомлюваністю, дратівливою слабістю, сльозливість, поганим настроєм;
 • при шизофренії астенія проявляється переважанням психічної истощаемости і нерозмірністю останньої зі ступенем розумової напруги, зниженою активністю.
 • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.