Аспірація у дітей — потребує невідкладної допомоги

Аспірація (потрапляння сторонніх речовин у дихальні шляхи ) у дітей зустрічається набагато частіше, ніж у дорослих. Дорослі повинні мати особливу настороженість щодо цього: не дозволяти маленьким дітям грати з дрібними предметами, не дозволяти балуватися під час прийому їжі і так далі.

Причини і наслідки аспірацій у дітей під час пологів

аспірації речовин в дихальні шляхи погрожують дітям вже в момент народження. Так, в дихальну систему дитини під час пологів можуть потрапляти навколоплідні води або слиз з родових шляхів. Частіше це трапляється при передчасному початку дихальних рухів, які можуть виникати при хронічної або гострої кисневої недостатності у плода (гіпоксії плоду).

Причиною гіпоксії плоду найчастіше є фетоплацентарна недостатність, яка розвивається на тлі різних захворювань матері, токсикозів вагітності, при порушенні прохідності кровоносних судин плаценти і пуповини через тромбів, при передчасному відходженні вод, що затяглися сутичках, перекрут пуповини, передчасне відшарування плаценти і так далі. Аспірації у плода проявляються зміною частоти і ритму серцебиття.

Наслідком таких аспірацій бувають, як правило, запальні процеси дихальних шляхів, наприклад, аспіраційні запалення легенів (пневмонії).

Причини і наслідки аспірацій у новонароджених дітей

У новонароджених дітей часто бувають аспірації молоком матері або молочною сумішшю. Виникає це зазвичай при відрижці, якщо зригувати досить великий обсяг молока. Тому новонародженої дитини рекомендують укладати на бочок, повертаючи у бік і головку.

Можлива також аспірація молока під час годування грудьми, якщо груди матері закриває носові отвори дитини. У такому випадку молоко з порожнини рота при вдиху може потрапити в дихальну систему. Те ж саме відбувається і якщо дитина під час годування занадто закидає назад голівку (це сприяє невеликому розкриттю голосової щілини, через яку молоко з порожнини рота потрапляє в бронхи), тобто якщо мати його неправильно прикладає до грудей.

У недоношених або просто ослаблених новонароджених аспірація молока може статися внаслідок порушення ковтального рефлексу або відсутності координації між смоктанням і ковтанням з одного боку і диханням з іншого.

Аспірація блювотних мас і слизу може виникати у новонароджених з аномаліями розвитку шлунково-кишкового тракту, якщо, наприклад, порушено проходження молока через стравохід при його звуженні. Таке ж положення виникає при різних перинатальних ураженнях центральної нервової системи у дитини, які розвиваються при різкому недоліку кисню під час пологів (асфіксії, що виникла, наприклад, при обвитим шийки плоду пуповиною), родової травми, тяжких захворюваннях плоду (наприклад, при внутрішньоутробної інфекції) .

Причини і наслідки аспірацій у дітей старше року

У дітей старше року аспірації найчастіше виникають при недостатньо уважному догляді. При цьому природна цікавість маленької дитини змушує його брати в рот будь-які предмети — це його спосіб пізнавання навколишнього середовища. Якщо предмет дуже маленький, то дитина може його або проковтнути, або зробити вдих через рот і предмет разом з повітрям потрапить у дихальні шляхи. Може статися і аспірація твердих шматочків їжі під час годування.

При аспірації щільних харчових речовин або інших твердих предметів може бути перекритий просвіт трахеї або головного бронха і наступити різке утруднення вдиху, що супроводжується сильним кашлем. Дитина при цьому швидко синіє й задихається. Якщо кашель не допомагає видалити предмет з бронха і дитині не виявляється негайна допомога, то він може задихнутися.

При закупорці бронхів невеликого діаметру може відбутися ателектаз легені. Тканина легенів складається з маленьких мішечків (альвеол) на кінці самих дрібних бронхів, які, то наповнюються повітрям (при вдиху), то здуваються (при видиху). При ателектазі альвеоли не розправляються під час вдиху. Може розвинутися і аспіраційна пневмонія.

Лікування

При попаданні в дихальні шляхи рідини її слід негайно відсмоктати за допомогою спеціальної апаратури (електровідсмоктувача). Якщо електровідсмоктувача під рукою немає, то відсмоктати рідину можна за допомогою гумового катетера.

Якщо ж у дихальні шляхи дитини потрапив твердий предмет, то видалити його можна буде тільки за допомогою бронхоскопії — лікувальної маніпуляції, яка здійснюється за допомогою спеціальної оптичної апаратури.

Аспірація у дітей найчастіше виникає при неуважності дорослих. При правильному догляді за дітьми більшості випадків аспірації можна було б уникнути.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.