Аспірація порожнини матки — цілі можуть бути різними

загрузка...

Аспірація порожнини матки — це досить поширена мала гінекологічна операція. Залежно від мети проведення аспірації порожнини матки вона може проводитися під місцевим знеболенням або під загальним наркозом і не вимагає розширення каналу шийки матки.

Діагностична аспірація порожнини матки

Діагностична аспірація порожнини матки проводиться з метою уточнення діагнозу при надмірному розростанні (гіперплазії) слизової оболонки порожнини матки, поліпах порожнини матки і при підозрі на злоякісну пухлину. Проводять діагностичну аспірацію порожнини матки та з метою контролю під час лікування гормонами.

Перед проведенням діагностичної аспірації порожнини матки проводиться обстеження жінки з метою виявлення протипоказань для даної операції. Здається кров на сифіліс, ВІЛ-інфекцію, гепатити, мазок на мікрофлору піхви, проводиться ультразвукове дослідження.

Протипоказаннями для даного діагностичного дослідження є: будь-які гострі захворювання, загострення хронічних захворювань та інфекційно-запальні процеси в області піхви і шийки матки.

Діагностична аспірація порожнини матки проводиться під місцевим знеболенням в амбулаторних умовах. Її роблять без розширення каналу шийки матки, за допомогою спеціального одноразового наконечника діаметром 4,5 мм або за допомогою зонда Пайпеля. Зонд Пайпеля являє собою гнучкий пластиковий циліндр. Його вводять в порожнину матки, а при витяганні в порожнині створюється негативний тиск і в нього втягується вміст порожнини матки і слизова оболонка. Вміст віддається на дослідження в гістологічну лабораторію. Операція не надто болюча і при застосуванні місцевого знеболювання дуже добре переноситься усіма жінками.

Сьогодні аспірація порожнини матки проводиться набагато частіше, ніж діагностичне вишкрібання порожнини матки, так як вона менш травматична і рідше дає такі ускладнення, як запальні процеси. Тим не менш, ускладнення рідко, але бувають. Це поранення стінки матки (в тому числі з травмуванням кровоносних судин), які проявляється у вигляді болю в животі, що віддають вгору, до шиї і ключиці. Якщо є внутрішня кровотеча, то знижується артеріальний тиск, можуть з’являтися нудота, запаморочення, кровотеча або кров’янисті виділення зі статевих шляхів.

Іншим ускладненням цієї операції може бути гострий запальний процес в порожнині матки, що розвивається через кілька годин або днів після операції. У цьому випадку у жінки може з’явитися загальне нездужання, висока температура, сильні болі внизу живота.

Всі ускладнення цілком переборні в умовах сучасної клініки, жінці просто потрібно вчасно звернутися до лікаря.

Лікувальна аспірація порожнини матки

Лікувальна аспірація порожнини матки проводиться у складі комплексного лікування ендометриту (запалення внутрішньої оболонки порожнини матки — ендометрія). При гнійному ендометриті в порожнині матки може скупчуватися велика кількість запальної рідини гнійного характеру і шматочки відмерлої слизової оболонки. Все це значно уповільнює процес одужання.

Раніше порожнину матки очищалася за допомогою вискоблювання порожнини матки, але це досить травматична операція, тому сьогодні порожнину матки найчастіше очищається за допомогою аспірації. Така процедура більш травматична і болюча, ніж діагностична аспірація, тому її проводять лише в умовах стаціонару і під загальним наркозом.

Аспірація порожнини матки з метою переривання вагітності (міні-аборт)

Аспірація порожнини матки з метою переривання вагітності проводиться на ранніх термінах (до п’яти тижнів вагітності). Під час операції плодове яйце видаляється спеціальним наконечником, приєднаним до вакуумного відсмоктування. Ця операція набагато менш травматична, ніж вискоблювання. Так як порожнину матки мало травмується, знижується ризик запальних захворювань, кровотеч і ушкоджень стінки матки.

Перед операцією жінка проходить повне обстеження з метою виявлення протипоказань. Протипоказаннями для міні-аборту є запальні процеси в області жіночих статевих органів, будь гнійники, гострі захворювання, загострення хронічних захворювань, термін менше шести місяців після попереднього аборту, термін вагітності більше трьох тижнів.

Міні-аборт роблять в амбулаторних умовах під місцевою анестезією. Канал шийки матки не розширюється, туди просто вводиться тонкий катетер, за допомогою якого в порожнині матки створюється негативний тиск, що відділяє не надто глибоко впроваджене плодове яйце від стінки матки.

Аспірація порожнини матки — одна з найпоширеніших сьогодні малих гінекологічних операцій.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.