Аспірація: головне — не розгубитися

Аспірація в дихальні шляхи рідин або твердих предметів завжди відбувається несподівано. Особливо часто такі ситуації виникають у маленьких дітей, які можуть захлинутися материнським молоком при відрижці і навіть при годуванні. І тут головне — не розгубитися, вчасно надати всю необхідну допомогу.

Що таке аспірація і чому вона виникає

аспірації найчастіше називають проникнення в дихальні шляхи при вдиху рідких або твердих речовин (залишків їжі, слини, запальної рідини, шматочків тканини, крові, штучних зубів та інших предметів).

Термін «аспірація» вживається і для позначення процедури відсмоктування вмісту з різних порожнин, яку проводять за допомогою різних аспіратор. У діагностичних цілях за допомогою аспіратора отримують матеріал з різних органів для мікроскопічного дослідження (аспіраційна біопсія). Аспірація повітря може проводитись у спеціальні прилади для його аналізу.

До факторів, що призводять до аспірації чужорідного матеріалу в дихальні шляхи, відносять зниження захисних рефлексів глотки і гортані, спостережуване при загальній слабкості, ураженні центральної нервової системи. Мають також значення обсяг вентиляції легень і властивості вдихається маси.

Аспірація блювотних мас спостерігається при порушенні свідомості, викликаному сп’янінням, комою, при загальному наркозі. Аспірація крові відбувається при кровотечі з судин бронхо-легеневої системи, наприклад при туберкульозі легень, рясному кровотечі із стравоходу або шлунка. Причиною аспірації сторонніх предметів в більшості випадків є несподіваний глибокий вдих. Аскариди можуть бути аспірувати з порожнини рота в гортань під час сну, особливо, у дітей.

Наслідки аспірації залежать від тяжкості основного захворювання, а також від величини, консистенції, кількості, глибини проникнення, токсичності та інфікованості аспіріруемого матеріалу. Аспірація великих предметів або великої кількості рідкої маси призводить до задухи.

Більш дрібні сторонні тіла в залежності від речовини, з якої вони складаються, і місцерозташування в дихальній системі відкашлюється або розсмоктуються, або ж викликають пошкодження і запальний процес в бронхо-легеневої системи — аспіраційну пневмонію.

Аспірація у дітей

Проникнення в дихальні шляхи чужорідного матеріалу у дітей спостерігається частіше, ніж у дорослих. Плід може аспірувати навколоплідні води і слиз з родових шляхів під час пологів в результаті передчасних дихальних рухів на грунті кисневої недостатності. Причиною кисневої недостатності можуть бути захворювання матері (вади серця, токсикози вагітності), порушення матково-плацентарного кровообігу при ускладнених пологах (передчасне відходження вод, слабкість родової діяльності, перекручення або притиснення пуповини). Аспірація у плода супроводжується змінами ритму і частоти серцебиття.

У новонароджених може виникати аспірація молока з порожнини рота при вдиху під час годування, якщо носові ходи дитини закриваються грудьми матері. Те ж саме відбувається при неправильному положенні дитини, коли під час годування не повністю закривається голосова щілина: при закинутою назад голівці в момент ковтання утруднюється щільне закриття надгортанником входу в гортань. У недоношених, ослаблених і хворих новонароджених, особливо, при ураженні центральної нервової системи, аспірація молока спостерігається через відсутність ковтального рефлексу або порушення координування рефлексів смоктання і ковтання з диханням.

Аспірація блювотних мас і слизу може бути у новонароджених і грудних дітей при вадах розвитку шлунково-кишкового тракту (недорозвинення або звуження стравоходу), при асфіксії і пологової травми, при важких захворюваннях з токсикозом, побутових отруєннях.

При недостатньо уважному догляді за дитиною можлива асфіксія шматочків їжі і дрібних чужорідних тіл.

При асфіксії щільних харчових мас або предметів може закупоритися просвіт трахеї або головного бронха і наступити різке утруднення вдиху, що супроводжується кашлем, а потім і ціаноз (посиніння) шкірних покривів і слизових оболонок. При закупорці дрібних бронхів відбувається розвиток ателектазу (спадання легень), пневмонії.

Лікування аспірації

При аспірації рідини з метою якнайшвидшого відновлення дихання необхідно негайно її відсмоктати за допомогою електровідсмоктувача, гумового балона або катетера. Для видалення більш щільних предметів необхідна бронхоскопія, яка проводиться за допомогою оптичного апарату бронхоскопа. При цьому чужорідне тіло захоплюється спеціальним інструментом, керованим лікарем, який бачить весь процес на екрані монітора.

При ядуха (асфіксії) хворому потрібна реанімація, яка полягає в негайному усуненні викликали її причин, зокрема у видаленні чужорідного тіла із дихальних шляхів.

Долікарська допомога при попаданні чужорідного тіла в дихальні шляхи:

 • негайно викликати швидку допомогу;
 • заспокоїти постраждалого, укласти його обличчям вниз зі свешенной вниз головою і попросити не стримувати кашель;
 • якщо потерпілий немовля, то його потрібно покласти животом на передпліччі лівої руки, передпліччя злегка опустити вниз, підтримуючи дитини за підборіддя і спинку, і долонею правої руки поплескати його між лопаток у напрямку до голівки; після цього перевірити наявність стороннього тіла в роті і видалити його.
 • При аспірації головне — це не розгубитися.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.