Аспаркам — застосування: якщо серце «пошаливает»

Аспаркам є лікарським препаратом, який широко застосовується при лікуванні різних захворювань. Передозування таблеток аспаркама зазвичай безпечна, а ось його внутрішньовенне введення повинне проводитися з великою обережністю і тільки за призначенням лікаря.

При яких захворюваннях і станах призначається аспаркам

До складу аспаркама входять солі калію і магнію, які життєво необхідні для правильної роботи клітин серцевого м’яза (міокарда). Тому аспаркам призначається при багатьох серцевих захворюваннях.

Насамперед, показанням для призначення аспаркама є різні порушення серцевого ритму — аспаркам має протиаритмічні дією. Аспаркам також здатний позитивно впливати на обмінні процеси в клітинах міокарда, тому його варто застосують в тому випадку, коли ці процеси порушуються — при ішемічній хворобі серця (стенокардії, інфаркті міокарда), серцевої недостатності (тобто порушенні скорочувальної здатності міокарда), міокардіодистрофія (порушенні обміну речовин в клітинах міокарда) і так далі.

Застосовують аспаркам і в разі, якщо в крові міститься недостатня кількість калію або магнію. Це трапляється при різних захворюваннях і станах, що супроводжуються втратою рідини (проносі, блювоті, зневодненні при перегріванні і так далі), при прийомі проносних і сечогінних засобів, які виводять калій (фуросемід) і так далі.

Але особливо часто аспаркам застосовується разом з серцевими глікозидами — препаратами, які призначають на тривалий час і іноді у великих дозах. Серцеві глікозиди уповільнюють серцевий ритм і можуть викликати аритмії, аспаркам попереджає ці ускладнення.

Коли приймати аспаркам не рекомендується

Аспаркам не можна приймати при серцевих блокадах — порушеннях серцевої провідності, так як він сприяє уповільненню передачі нервових імпульсів по провідній системі серця.

Іншим протипоказанням для застосування аспаркама є одночасне застосування лікарських препаратів, які сприяють накопиченню (заощадженню) калію в організмі. Такими властивостями володіють, наприклад, деякі сечогінні препарати (триамтерен, верошпирон і так далі).

З великою обережністю і тільки за призначенням лікаря аспаркам можна застосовувати при порушеннях функції нирок — це сприяє накопиченню калію в організмі, а це дуже небезпечно.

Не рекомендується призначення аспаркама також при вираженій м’язової слабкості — вона може посилитися. Безумовно, аспаркам не можна застосовувати і в тому випадку, якщо на нього була алергічна реакція (при індивідуальній непереносимості).

Ускладнення при прийомі

Таблетки аспаркама зазвичай не викликають значних ускладнень (побічних ефектів), їх призначають часто, при багатьох серцевих захворюваннях і вони добре переносяться. Іноді виникають незначні нудота, (блювота дуже рідко), рідкий стілець, неприємні відчуття і легка болючість в животі. Але це швидко минає.

Небезпечно внутрішньовенне введення аспаркама, особливо, швидке, яке може привести до передозування. Ознаки передозування: спрага, почервоніння і набряклість обличчя, зниження артеріального тиску, порушення дихання, судоми і кома. Вивести з цього стану можна тільки якщо ввести антагоністи калію — розчини, що містять солі натрію і кальцію.

При одночасному застосуванні з антиаритмічними засобами посилюється здатність знижувати провідність і збудливість серцевого м’яза. При одночасному прийомі аспаркама і деяких лікарських препаратів (бета-адреноблокаторів, циклоспорину, інгібіторів АПФ, нестероїдних протизапальних препаратів, калійзберігаючих сечогінних, замінників кухонної солі, що містять калій) підвищують ризик розвитку гіперкаліємії — підвищеного вмісту в крові калію.

Як правильно застосовувати

Аспаркам в таблетках з метою лікування дорослим призначається по одній-дві таблетки (доза підбирається індивідуально) три рази на день протягом не менше трьох тижнів (зазвичай довше). Профілактична доза становить одну таблетку три рази в день — приймається курсами по місяцю і довше. Дітям і вагітним жінкам дозування препарату і тривалість курсу лікування підбирається індивідуально.

Внутрішньовенно аспаркам (у кожній ампулі міститься 5 або 10 мл препарату) вводять струминно або краплинно, але в будь-якому випадку дуже повільно (можливе передозування!) з розведенням його 5% розчином глюкози. Дозування підбирається індивідуально залежно від стану хворого. Струминно аспаркам вводиться зі швидкістю 5 мл в хвилину, краплинно — 25 крапель на хвилину. Використовувати можна тільки прозорі розчини і відразу ж після розкриття ампули. У розчин аспаркама не можна додавати будь-які інші лікарські розчини.

Аспаркам в таблетках можна приймати тривалий час без побоювання передозування, а ось внутрішньовенне введення повинно здійснюватися тільки за призначенням лікаря.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.