Аспаркам при вагітності — тільки за призначенням лікаря

Під час вагітності можуть бути такі стани, коли жінці буде потрібно додаткове введення калію. Але, як і будь-які інші лікарські препарати, їх можна буде приймати лише за призначенням лікаря. Особливо важливо дотримувати це правило в першому триместрі вагітності.

Призначення аспаркама на початку вагітності

Аспаркам — це джерело іонів калію, необхідного всім клітинам нашого тіла, але особливо його потребує серцевий м’яз (міокард), яка працює без зупинки все життя. Калій розташовується в основному усередині клітин серцевого м’яза, а інший мінерал — натрій — поза клітини, в міжклітинному просторі. Рівновага між калієм і натрієм сприяє тому, що в клітці підтримується постійний осмотичний тиск. Але якщо людина втрачає багато рідини, то разом з ним він втрачає калій і натрій, в результаті осмотичний тиск у клітинах міокарда порушується, що позначається на його роботі.

У першому і на початку другого триместру вагітності у жінок часто розвиваються ранні токсикози вагітності, які проявляються нудотою, блюванням, значним слинотечею. У результаті жінка може втрачати багато рідини, а разом з нею і калію. Знижений вміст калію в крові називається гіпокаліємією. Цей стан проявляється як втома, слабкість, сонливість, апатія, сухість шкіри, зниження шкірної чутливості. З’являється здуття живота, посилення блювоти (блювання підтримується вже гіпокаліємією), зниження артеріального тиску, тахікардія.

У таких випадках лікувальні заходи зазвичай спрямовані на відновлення дефіциту калію. Жінці призначається аспаркам в таблетках в залежності від вираженості явища раннього токсикозу вагітності по одну-дві таблетки три-чотири рази на день протягом не менше трьох тижнів.

Якщо ранній токсикоз вагітності протікає дуже важко і жінка втрачає багато рідини, то її направляють на лікування в стаціонар, де аспаркам вводиться вже внутрішньовенно — краплинно або струминно. Внутрішньовенне введення аспаркама небезпечно тим, що при швидкому введенні може викликати передозування, тому розчин аспаркама з 5% глюкозою вводять струминно зі швидкістю 5 мл в хвилину, а краплинно — 25 крапель на хвилину.

Підвищений вміст калію в крові називається гіперкаліємією — це стан навіть більш небезпечно, ніж гіпокаліємія. Гіперкаліємія проявляється сонливістю, сплутаністю свідомості, болі в м’язах рук, ніг і живота. Характерні болі в мові. З’являються парези і паралічі (знерухомлення м’язів), в тому числі кишечника, знижується артеріальний тиск, серце скорочується рідше, ніж належить (брадикардія), може наступити зупинка серця. Для компенсації гіперкаліємії вводять зазвичай розчини з солями натрію і кальцію — вони є антагоністами калію.

При судомні посмикування м’язів кінцівок

У другому і в третьому триместрах вагітності організму жінки часто починає бракувати мінералів, які йдуть на побудову органів і тканин плоду. При нестачі таких мінералів, як калій, магній і кальцій у жінки можуть розвиватися судомні посмикування скелетних м’язів. Найчастіше такі судомні посмикування виникають в області литкових м’язів і супроводжуються різкою хворобливістю. Судоми часто починаються вночі під час сну і дуже лякають жінок.

Для того щоб зняти такі судоми, достатньо встати на ноги і трохи походити. При судомах досліджується кров на вміст у ній мінеральних речовин. Якщо причиною судом є гіпокаліємія, то всередину призначається аспаркам по одну-дві таблетки три рази на день протягом не менше трьох тижнів.

При токсикозах другої половини вагітності

Токсикози другої половини вагітності (гестози) є наслідком порушення кровообігу в самих дрібних кровоносних судинах (капілярах). Порушення кровообігу в капілярах призводить до застою в них крові та випотіванню рідини із судин у міжклітинний простір, тобто до формування набряків. Спочатку набряки бувають непомітними, їх так і називають «прихованими набряками». Такі набряки виявляються шляхом щотижневого зважування жінки. Потім набряки стають явними, якщо їх не лікувати, то настає друга стадія гестозу — підвищення артеріального тиску і зміни в нирках, які проявляються появою білка в сечі. При відсутності адекватного лікування може наступити ураження головного мозку — остання стадія захворювання (прееклампсія та еклампсія), яка супроводжується високим артеріальним тиском, сильним головним болем, судомами і комою.

Лікування гестозов починають як можна раніше, вже в стадії прихованих набряків. Призначається спочатку дієта без солі, а якщо це не допомагає, то сечогінні препарати. При цьому разом з рідиною організм втрачає велику кількість калію. Тому сечогінні засоби призначаються або калійзберігаючі, або разом з сечогінними призначаються препарати калію, наприклад, аспаркам. Доза аспаркама в цьому випадку підбирається індивідуально.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.