Аспаркам — інструкція: на допомогу серцю

Аспаркам — це лікарський препарат, який містить іони калію і магнію, що відновлюють нормальну роботу серця. При цьому основною діючою речовиною є калій, тоді як магній сприяє проникненню калію в клітини. Але і магній «не сидить без діла»: він бере участь у багатьох біохімічних реакціях.

Механізм дії

Аспаркам (калію аспарагінату + магнію аспарагінату) — це вітчизняний препарат, що відновлює вміст калію у серцевому м’язі. Випускається аспаркам в таблетках і в розчині для ін’єкцій в ампулах. Різними фармацевтичними компаніями поізводятся наступні аналоги аспаркама: аспангін, аспаркад, аспаркам-L, аспаркам-АКОС, аспаркам-Рос, аспаркам-УБФ, аспаркам-Фармак, аспаркам-Ферейн, калію і магнію аспарагінату, калію-магнію-аспарагинат, КМА Берлін- Хемі, паматон, панангін.

Іони калію знаходяться в основному усередині клітин тканин, в тому числі всередині клітин м’яза серця (міокарда) Поза клітин в міжклітинному просторі знаходиться в основному натрій. Рухливе взаємодія між ними називається калій-натрієвих насосом — саме цей механізм підтримує осмотичний тиск всередині клітин. Але для того, щоб калій-натрієвий насос працював, потрібна енергія.

Аспаркам містить солі калію, які поповнюють запас внутрішньоклітинного калію і солі магнію, які беруть участь у багатьох ферментних реакціях і є постачальником енергії, необхідної для роботи калій-натрієвого насоса. Крім того, магній бере участь у контролюванні балансу внутрішньоклітинного калію, так як аспарагинат магнію сприяє переносу іонів калію і магнію через мембрану усередину клітин. Усередині клітин іони калію і магнію беруть участь у процесі обміну речовин.

Особливо необхідний калій для роботи серцевого м’яза. Він уповільнює проведення збудження в м’язових волокнах міокарда і знижує його збудливість, тобто надає протиаритмічними дію (нормалізує серцевий ритм). Особливо показано застосування аспаркама в тому випадку, коли хворі постійно одержують великі дози серцевих глікозидів — це попереджає ускладнення (в основному порушення ритму) від передозування серцевих глікозидів.

Основне застосування аспаркам знайшов при порушеннях серцевого ритму.

Показання та протипоказання

Аспаркам призначають у наступних випадках:

 • при зниженні вмісту калію в крові (гіпокаліємія) на фоні прийому сечогінних засобів, які сприяють його виведенню з організму (наприклад, фуросеміду);
 • при зниженні в крові калію і магнію різного походження;
 • для поліпшення обміну речовин у міокарді при різних серцевих захворюваннях — ішемічної хвороби серця, аритміях різного походження (в тому числі викликаних прийомом серцевих глікозидів), серцевої недостатності (коли серцевий м’яз не справляється зі своєю роботою).
 • Протипоказаннями для прийому аспаркама є:

 • тяжкі захворювання нирок з порушеннями їх функції — це може викликати затримку калію в організмі, що дуже небезпечно;
 • підвищений вміст калію і магнію в крові, викликане різними причинами;
 • зневоднення організму і важкі порушення обміну речовин, що призводять до зміни кислотності тканин;
 • порушення провідності (серцеві блокади) — калій затримує провідність нервових імпульсів по м’язовим волокнам міокарда (пригнічує серцевий автоматизм);
 • тяжка міастенія — м’язова слабкість;
 • підвищена чутливість до компонентів препарату.
 • При вагітності та годуванні дитини грудьми аспаркам призначають з обережністю і тільки за показаннями.

  Побічні ефекти

  Аспаркам — це препарат, який у терапевтичних дозах зазвичай добре переноситься, але можливі і такі побічні ефекти:

 • з боку шлунково-кишкового тракту — нудота, блювота, пронос, болі в животі, здуття живота, сухість у роті;
 • з боку органів кровообігу — порушення провідності в серцевому м’язі (серцеві блокади), іноді при внутрішньовенному введенні — парадоксальна реакція у вигляді посилень порушення серцевого ритму, зниження артеріального тиску;
 • з боку центральної нервової системи — запаморочення;
 • м’язова слабкість, відчуття втоми;
 • при внутрішньовенному введенні — утворення тромбів і запалення стінок вен.
 • Передозування аспаркама небезпечна тільки при його внутрішньовенному введенні. При цьому з’являються різко виражена сухість у роті, почервоніння обличчя, м’язова слабкість, втома, парези, судомна готовність, порушення дихання, зниження артеріального тиску, парадоксальна реакція у вигляді порушення ритму серця, кома.

  Лікування поводится в стаціонарі шляхом введення розчинів з антагоністами калію — солями натрію і кальцію. У важких випадках для очищення крові використовується апарат штучної нирки.

  Аспаркам — це препарат, який тривалий час з успіхом застосовується при лікуванні серцевих захворювань.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.