Аспаркам дітям — профілактика і лікування гіпокаліємії

Аспаркам призначається дітям в якості лікування в тому випадку, якщо в крові у них знижується кількість калію — такий стан називається гіпокаліємією. Призначають його і для профілактики гіпокаліємії в тому випадку, коли дитина з якоїсь причини втрачає багато рідини.

Що таке гіпокаліємія і чому вона може розвиватися у дітей

Гіпокаліємія — це знижена порівняно з нормою концентрація калію в крові. При цьому концентрація калію знижується і в клітинах, головним чином, в клітинах м’язової тканини. Особливо небезпечно зниження калію в клітинах м’язових волокон серцевого м’яза (міокарда).

Гіпокаліємія у дітей може спостерігатися при проносах і блювоті будь-якого походження (особливо, якщо це пов’язано з інтоксикацією), при вроджених порушеннях прохідності шлунково-кишкового тракту, при деяких захворюваннях печінки, нирок, надниркових залоз, при лікуванні деякими лікарськими препаратами (глюкокортикоїдними і сечогінними препаратами). Досить часто сечогінні засоби (наприклад, діакарб) призначаються дитячими неврологами при різних перинатальних ураженнях нервової системи, які супроводжуються підвищенням внутрішньочерепного тиску.

Гіпокаліємія у дітей іноді розвивається у зв’язку з введенням великих кількостей глюкозо-сольових розчинів, позбавлених калію, при введенні дитині, відстають у вазі, великої кількості білка і глюкози (відкладення глікогену, з якого виходить глюкоза, і синтез білка в клітинах відбувається за участю калію).

Як проявляється гіпокаліємія у дітей

При зниженні калію в крові у дитини з’являються сонливість, млявість, апатія. Особливо помітна м’язова слабкість. Грудні діти погано смокчуть груди, шкіра у них стає сухою, живіт здувається від великої кількості газів, з’являється зригування, перехідне в блювоту. Зниження артеріального тиску ще більше підсилює млявість, з’являється тахікардія (посилене серцебиття) і порушення серцевого ритму (аритмії).

Як діє аспаркам на дитину

Аспаркам — це лікарський препарат, до складу якого входять солі калію і магнію. При цьому магній переносить (транспортує) калій в клітини. Калій відновлює нормальний ритм серця і підтримує нормальну серцеву діяльність. Магній крім транспортної функції є ще і постачальником енергії, яка допомагає клітині здійснювати свою діяльність.

У яких випадках дітям призначається аспаркам

Гіпокаліємія завжди ускладнює перебіг основного захворювання, тому вона вимагає невідкладних лікувальних заходів. Основним джерелом калію при лікуванні гіпокаліємії у дітей є аспаркам і його аналоги (наприклад, панангін). При не різко вираженої гипокалиемии аспаркам призначають всередину у вигляді пігулок. Доза аспаркама призначається індивідуально в залежності від стану дитини.

При важкій гіпокаліємії аспаркам у виняткових випадках вводиться внутрішньовенно — струминно або краплинно, дуже повільно. Аспаркам при цьому розводять 5% глюкозою. При швидкому введенні аспаркама можливе передозування препарату. Передозування аспаркама може викликати швидкий розвиток симптомів гіперкаліємії: дитина стає сонливою, свідомість порушується. При вираженій гіперкаліємії можливі мляві паралічі гладкої мускулатури внутрішніх органів, головним чином кишечника, що посилює метеоризм, викликає запори і кишкові кольки. Якщо такій дитині вчасно не буде надана допомога, то він може загинути.

Для профілактики гіпокаліємії аспаркам часто призначається разом з лікарськими препаратами, які його виводять. Наприклад, дитячі неврологи для зниження внутрішньочерепного тиску і попередження набряку головного мозку часто призначають грудним дітям з неврологічними проблемами діакарб — сечогінний засіб, який виводить калій. Призначають цей препарат тривалими переривчастими курсами по спеціальній схемі і завжди разом з ним призначають аспаркам, який відновлює водно-сольовий обмін.

Аспаркам дітям призначають і в тому випадку, якщо у них розвиваються аритмії. Частіше аритмії виникають в дошкільному та шкільному віці на тлі міокардитів. Міокардит — це запалення серцевого м’яза (міокарда), яке розвивається через деякий час після перенесених вірусних або бактеріальних інфекцій і проявляється млявістю, втомою, болями в серці, можуть виникати і порушення серцевого ритму. Аспаркам в цьому випадку призначається в таблетках за індивідуальною схемою.

Не можна призначати аспаркам дітям при важких захворюваннях нирок з порушенням їх функції (в цьому випадку він може накопичуватися в організмі і викликати гіперкаліємію), при серцевих блокадах (вони можуть розвиватися на тлі міокардитів) і при індивідуальній непереносимості компонентів препарату.

Аспаркам — це лікарський препарат, який призначається дітям, починаючи з періоду новонародженості.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.