Аскариди у дітей — без яскраво виражених ознак

Існує багато видів глистів, які вражають як дорослих, так і дітей. Один з найпоширеніших гельмінтозів — аскаридоз. При зараженні глистами дитина починає погано спати, скрипіти уві сні зубами, у нього знижується апетит, з’являється нудота, болі в животі, рідкий стілець і інші характерні ознаки, за якими можна запідозрити наявність у нього глистів.

Що таке аскаридоз і як їм можна захворіти

Аскаридоз — це захворювання, яке викликається круглими глистами (нематодами) — аскаридами. Аскарида являє собою крупного паразита довжиною до 40 см (самки довше самців), що живе в тонкому кишечнику людини. У аскарид немає органів прикріплення, вони просуваються назустріч їжі і таким чином утримуються в кишечнику.

Щодня самка аскариди виділяє кілька сотні тисяч яєць, які виділяються разом з калом хворого і забруднюють навколишнє середовище. Для того щоб стати джерелом зараження, запліднене яйце повинно «дозріти» в грунті протягом декількох тижнів.

Яйця зберігають свою життєздатність протягом кількох років. Вони мають овальну форму, великі, стійкі у зовнішньому середовищі, так як захищені п’ятьма оболонками. Знищити яйця аскарид можуть тільки спирт, гаряча вода, бензин, ефір і прямі сонячні промені.

Дуже часто аскаридами заражаються діти, які грають на землі, в піску, а потім беруть руки в рот. Заразитися можна також через погано вимиті овочі та фрукти. Переносять яйця аскарид і комахи (мухи, таргани). При проковтуванні яйця аскарид потрапляють в тонкий кишечник, де з них утворюються личинки. Личинки впроваджуються спочатку в слизову оболонку кишки, потім в стінки кровоносних судин і потрапляють в потік крові, разом з яким переносяться в легені. По дихальних шляхах вони потрапляють в порожнину рота, знов проковтують і потрапляють все в той же тонкий кишечник, де вже спокійно дозрівають до зрілих особин. Таке «подорож» по організму людини називається міграційної фазою розвитку аскарид, його термін становить близько 10 днів. А час від моменту зараження (проковтування яєць) до розвитку в кишечнику зрілих аскарид становить близько 1,5 місяців. Одна аскарида живе приблизно рік — півтора.

Ознаки аскаридозу у дітей

У період міграції аскарид в легені у дитини може з’явитися сухий кашель, біль у грудях, нездужання, слабкість і невеликий підйом температури. На шкірі в цей момент може з’явитися сверблячі висип, а в крові часто виявляється підвищений вміст еозинофілів — лейкоцитів, які відповідають за алергізації організму. Потім все це проходить.

Надалі аскаридоз у дітей найчастіше протікає без яких-небудь виражених ознак. Можуть з’являтися зниження апетиту (а іноді, навпаки, підвищений апетит), невизначені неприємні відчуття в області живота, головні болі. Але іноді ознаки аскаридозу носять і більш виражений характер: дитина погано спить, скрипить зубами по ночах, на ураження шлунково-кишкового тракту вказують порушення апетиту, невизначені болі в животі (зазвичай з області пупка), нудота, блювання, періодично виникаючі проноси.

У калі хворих аскариди зустрічаються рідко, так як вони живуть у верхніх відділах кишечнику і рухаються вгору. З калом аскариди можуть виділятися тільки при виражених проносах і підвищеної рухової активності кишечника. У крові дітей, хворих аскаридозі, майже завжди міститься підвищена кількість еозинофілів, низький гемоглобін (ознаки залізодефіцитної анемії), кілька прискорена ШОЕ.

Ускладнення

Коли глистів в тонкому кишечнику стає багато, вони можуть викликати кишкову непрохідність з різкими болями в животі, блювотою. У блювотних масах в цей момент можуть з’являтися аскариди. Якщо дитині в цей момент не буде надана допомога, то аскариди можуть прорвати стінку кишечника і викликати перитоніт — важке захворювання, яке характеризується запаленням серозної оболонки, що вистилає зсередини черевну порожнину.

Аскариди можуть потрапляти в жовчні протоки, викликаючи їх закупорку, ознакою якої є жовтяниця. Якщо глисти потрапляють в червоподібний відросток, то це викликає приступ апендициту з різкими болями в животі. При блювоті аскариди можуть потрапляти в дихальні шляхи, що викличе приступ задухи.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.