Аштанга-йога — очищення розуму через вісім кроків

Аштанга означає «вісім основ» на санскриті, то є вісім основ (або рівнів) йоги, описаних в давньоіндійському тексті «Йога-сутри». Також її називають аштанга-віньяса йога. Аштанга як метод практики асан інтерпретований Т.Крішнамачарьей і Шрі К. Паттабгі Джойсом на основі древнього тексту «Йога корунта», що описує унікальну систему хатха-йоги, розвинену Вамана Ріші.

Хто такий Паттабгі Джойс?

Паттабгі Джойс (1915-2009) почав свої заняття з Крішнамачарьі в Мисора (Індія) у віці дванадцяти років. Він став провідним практиком і вчителем аштанга-йоги, яка являє собою послідовності поз, пов’язаних між собою комплексами рухів — Віньяса.

У 1958 році Паттабгі Джойс опублікував свій трактат по аштанга йоги, «Йога мала». Аштанга включає шість різних послідовностей, які кожен учень освоює зі своєю швидкістю. Метод аштанга підкреслює важливість щоденної практики віньяса з використанням дихання пранаяма, банд і дрішті.

Про послідовностях поз аштанга-йоги

Перша з початкових послідовностей, Йога Чікітса, описана в «Йога мала». Йога Чікітса, що означає «лікування йогою», переналаштовує хребет, очищає організм, сприяє розвитку сили, гнучкості та витривалості. Виконання послідовності з сімдесяти п’яти поз займає півтори-дві години, починається привітання сонцю (сурья намаскар А і сурья намаскар Б), потім виконуються пози стоячи, пози сидячи, перевернуті пози, потім розслаблення.

Наступна послідовність називається Наді Шодан, що означає «очищення нервової системи». Ці заняття очищають і додають сил нервовій системі і енергетичних каналах тіла. До вивчення цієї послідовність переходять тільки після повного освоєння першої. У ній схожий порядок поз (вітання сонцю, пози стоячи, пози сидячи і так далі), але вводяться нові пози і варіації.

Чотири просунуті послідовності називаються Штхіра Бхага, що перекладається як «божественне рівновагу». Паттабгі Джойс спочатку створив дві інтенсивних послідовності, але потім розділив їх на чотири, щоб учням було простіше їх освоювати. У цих послідовностях використовуються складні стійки на руках і їх освоюють тільки дуже просунуті учні.

Заняття аштанга-йогою

Багато шкіл йоги пропонують занять аштанга-йогою, де вчитель веде заняття і наставляє учнів, зазвичай в першій і другій послідовностях. Клас аштанга називають Шалаєв, зазвичай заняття проходять щодня, за винятком місячних днів. (В аштанга-йогу вітає щоденна практика, за винятком днів повного місяця і молодика. Паттабгі Джойс вважав, що ці дні небезпечні для занять, так як підвищується ймовірність травм).

Після того, як учні добре засвоїли порядок поз, вони можуть продовжувати заняття самостійно, в стилі Мисора. Тобто учень займається самостійно, в індивідуальному темпі, але в суспільстві інших учнів і в присутності вчителя, який може дати пораду, якщо це необхідно. Крім того, аштанга чудово підходить для занять вдома, після того, як ви освоїте послідовність поз.

Чи підходить вам аштанга-йога?

Аштанга-йога дуже популярна. Це енергійний, атлетичний стиль. Ця практика підходить для тих, хто любить порядок і незалежність.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Краса й особиста гігієна. Додайте в закладки постійне посилання.