Артроз — коли суглоб втрачає свої функції

Артроз — це хронічне дегенеративне захворювання суглобів. Воно пов’язане з невідповідністю між зносом і виробленням клітин кісткової тканини. Як правило, артроз супроводжується серйозними пошкодженнями хрящів у суглобах, що поступово призводить до погіршення рухливості суглобів. У кожному суглобі хрящі покривають кінці кісток, щоб полегшити рух і звести до мінімуму тертя. Зношування хрящів починається з невеликих тріщин, які стають все більш глибокими, поки, нарешті, в них не утворюються дірки.

Симптоми артрозу

 • Біль
 • Це дуже хворобливий стан. Біль стає тим сильніше, чим більше зношується хрящ; коли кістки починають тертися один об одного, біль стає дуже сильною. Вона підсилюється при навантаженнях на ушкоджені суглоби й слабшає, коли вона знаходяться в стані спокою.

 • Порушення рухливості
 • При артрозі суглоби можуть втрачати звичну рухливість. На початкових етапах розвитку захворювання оніміння суглобів буває особливо сильним вранці, а потім проходить. З часом рухливість суглобів все більше погіршується.

 • Запалення
 • Знос хряща може призвести до запалення шкіри в області уражених суглобів. Запалення може заподіювати особливо сильний біль ночами.

  Типи артрозу

 • Артроз шийних хребців
 • Це порушення характеризується ушкодженням хрящів між шийними хребцями; воно найбільш поширене у людей старше 40 років. Один із симптомів артрозу шийних хребців — біль в основі шиї. Шия стає менш рухомий, повертати голову все важче; біль може віддаватися в плечі і руки. У деяких пацієнтів хвороба протікає безсимптомно. Найбільш схильні до цього захворювання жінки, що займаються сидячою роботою.

  Лікування артрозу шийних хребців залежить від ступеня тяжкості захворювання. При легких формах пацієнтам призначаються спеціальні препарати, а також рекомендується більше відпочивати і займатися спортом. Щоб зняти біль, можна приймати нестероїдні протизапальні препарати, такі як ібупрофен або аспірин. У деяких випадках лікар виписує більш сильні знеболюючі.

 • Артроз фасеточних суглобів, або фасеточний синдром
 • Це захворювання найбільш часто зустрічається у літніх людей. Іноді артроз фасеточних суглобів розвивається в результаті травми.

  Симптомами цього стану можуть бути головні болі, болі в спині і шиї, погіршення гнучкості хребта. Для лікування м’яких форм захворювання використовують медикаментозну терапію та корекцію постави. У більш серйозних випадках рекомендуються спеціальні вправи і, іноді, певні зміни способу життя.

 • Коксартроз
 • Коксартроз характеризується порушенням рухливості тазостегнового суглоба. Основним симптомом є біль у стегні або в обох стегнах. Рухливість тазостегнового суглоба поступово погіршується. Нерідко пацієнти з коксартрозом частково втрачають здатність справлятися зі своїми щоденними справами.

  Для лікування коксартрозу зазвичай потрібне хірургічне втручання. У деяких випадках необхідна заміна тазостегнового суглоба.

 • Артроз поперекового відділу хребта
 • При артрозі цього типу відбувається поступове пошкодження хрящів між поперековими хребцями. Основною причиною цього порушення є погана постава або неправильне положення тіла під час роботи. Пацієнт, який страждає артрозом поперекового відділу хребта, як правило, відчуває болі в спині, особливо — в попереку; вони посилюються при русі і фізичних навантаженнях.

  Артроз поперекового відділу хребта лікують за допомогою спеціальних скоб, які забезпечують тимчасову нерухомість м’язів спини і поперекових суглобів, а також допомагають зберігати правильну поставу.

  Зменшити навантаження на поперек також можна за допомогою підтримуючого пояса. Всупереч поширеному уявленню, він не викликає ослаблення м’язів в цій області.

 • Артроз плечового суглоба
 • Це порушення зустрічається у людей середнього віку і може призвести до розвитку остеоартриту. Основними причинами артрозу плечового суглоба є пошкодження в результаті падінь або сильного навантаження на плечі, руки і спину. Артроз плечового суглоба характеризується болем у плечах, яка посилюється при фізичних навантаженнях. Це захворювання лікують за допомогою фізіотерапії і пролотерапіі.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.