Артроскопія колінного суглоба — покаже зміни в кістках

Перша артроскопія колінного суглоба була проведена в 1918 році японським лікарем Такагі на трупі за допомогою цистоскопу — спеціального приладу для огляду внутрішньої поверхні сечового міхура. Через деякий час він же винайшов перший артроскоп і досліджував колінний суглоб у хворої людини.

Види артроскопії

Артроскопія — це ендоскопічний метод дослідження порожнини суглоба за допомогою оптичного приладу — артроскопа. Цей метод діагностики застосовують для уточнення характеру процесу, що відбувається в колінному суглобі (діагностична артроскопія). В деякому разі діагностичну артроскопію призначають в процесі лікування для уточнення його ефективності. За допомогою артроскопа можна взяти шматочок тканини колінного суглоба для лабораторного дослідження або сфотографувати окремі тканини суглоба для того, щоб потім детально їх розглянути.

Існує і лікувальна артроскопія — в цьому випадку за допомогою артроскопа проводяться невеликі операції та маніпуляції на колінному суглобі (наприклад, промивання колінного суглоба, видалення уламків меніска). Для цього в ендоскопічний набір входить ряд спеціальних інструментів.

Апаратура для артроскопії колінного суглоба

Будь ендоскоп — артроскоп, цистоскоп (апарат для дослідження сечового міхура), кольпоскоп (апарат для дослідження піхви і шийки матки), гастроскоп (апарат для дослідження шлунка) — це оптичний апарат, в основі якого лежить система лінз, поміщених в трубку , яка з’єднується зі світловим кабелем. У деяких апаратах (наприклад, в гастроскопії) ця трубка еластична, в артроскопії вона жорстка металева.

Освітлення надходить в колінний суглоб через спеціальну волоконну оптику, а зображення з порожнини суглоба передається на монітор. Лікар, який робить артроскопію, дуже добре бачить на екрані все кістково-суглобові поверхні, його меніски й зв’язування. Це дозволяє іноді в процесі діагностичного дослідження не тільки знайти місце травми або змінені тканини, але й ліквідувати невеликі пошкодження, тобто провести одночасно лікувальну артроскопію.

Сьогодні випускаються артроскопії з волоконної оптикою, за допомогою яких колінний суглоб можна досліджувати під різними кутами з більшим чи меншим полем зору. Це дозволяє розглянути суглоб більш докладно і в різних ракурсах.

Діагностична артроскопія колінного суглоба дозволяє лікарю своїми очима побачити стан синовіальної оболонки, наявність або відсутність дефектів хряща, розриви менісків або хрестоподібних зв’язок.

Методика артроскопії колінного суглоба

артроскопії роблять тільки в спеціальній операційної із застосуванням знеболення (загального або місцевого). Через невеликий розріз шкіри (до 0,5 см) в колінному суглобі (він згинається під кутом 90?) Інструментом проколюють суглобову капсулу, потім розгинають суглоб і вводять артроскоп. Досліджувану порожнину заповнюють стерильним розчином (це розправляє порожнину суглоба) і розглядають на екрані монітора його структуру.

При артроскопії колінного суглоба можна побачити зміни суглобових поверхонь кісток, повні або часткові розриви зв’язок і менісків при травмах, зміни в суглобі при запальних захворюваннях і порушеннях обміну речовин.

У тому випадку, коли діагностична артроскопія виявила зміни в колінному суглобі, часто (якщо це можливо в даному конкретному випадку) в рамках лікувальної артроскопії проводиться та чи інша маніпуляція або невелика операція. Іноді зміни в колінному суглобі не дозволяють провести операцію за допомогою артроскопа, в такому випадку відразу ж (поки хворий перебуває під наркозом) проводиться звичайна хірургічна операція на колінному суглобі.

Невеликі розрізи, що залишилися після артроскопії, заживають дуже швидко, відновлення суглоба також проходить швидше, ніж при звичайній операції. Тому в міру можливості ортопеди-травматологи намагаються вдаватися до ендоскопічних операцій.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.