Артрит — різноманітність форм і ускладнень

Термін «артрит» використовується для позначення понад сто захворювань, пов’язаних із запаленнями та пошкодженнями суглобів. Він є головною причиною інвалідності у людей старше 55 років, що живуть у розвинених країнах. Найпоширенішою формою захворювання є остеоартрит, який найбільш часто розвивається у літніх людей. Деякі форми хвороби вражають людей в дуже молодому віці.

Причини

Суглоби знаходяться в тих місцях, де кістки з’єднуються одна з іншою. Зв’язки утримують кістки разом, а хрящі покривають поверхні кісток, щоб вони не терлися безпосередньо один про одного. Хрящі дозволяють суглобам працювати без перешкод і болю. Навколо суглоба знаходиться капсула — суглобова сумка, а всередині її — синовіальна рідина. Вона виробляється синовіальної оболонкою — внутрішньою оболонкою суглобової капсули, і живить зв’язки і хрящ.

При артриті відбуваються порушення в структурі суглобів. Які саме порушення, залежить від різновиду захворювання. Це відбувається через стоншування хряща, нестачі синовіальної рідини, аутоімунного розладу, інфекції, або комбінації цих та інших факторів.

Причиною розвитку запального процесу в суглобі може бути місцева або загальна інфекція, алергія (в тому числі алергія по відношенню до власних тканин або аутоаллергия), травма суглоба і так далі. До цих пір недостатньо ясні причини виникнення ревматоїдного артриту.

Факторами, що сприяють розвитку захворювання, є переохолодження і підвищені фізичні навантаження на суглоб.

Тканини суглобів, у тому числі синовіальна оболонка (оболонка, яка оточує суглоб) постачені численними кровоносними судинами і нервовими закінченнями, що дає їм можливість миттєво відповідати запаленням на будь-яке внутрішнє або зовнішнє вплив. При інфекційних артритах інфекція або потрапляє в суглоб з кров’ю і тоді розвивається важке, іноді гнійне ураження суглоба, або з кров’ю в суглоб потрапляють продукти життєдіяльності мікроорганізмів, в такому випадку процес протікає легше і звичайно зникає під впливом лікування. При травмі спочатку розвивається неінфекційний запальний процес, а потім вже в місце запалення може тим чи іншим шляхом потрапити інфекція, тоді запальний процес затягується.

Типи

Тут представлені деякі поширені типи артриту і причини їх появи:

 • Остеоартрит розвивається, коли хрящ втрачає свою еластичність. Чим твердіше стає хрящ, тим простіше його пошкодити. Хрящі, які виконують функцію амортизаторів, в деяких місцях поступово зношуються. При пошкодженні хряща зв’язки і сухожилля натягаються сильніше звичайного, викликаючи біль. Якщо, в кінці кінців, кістки почнуть тертися один об одного, біль може стати дуже сильною.
 • Ревматоїдний артрит — це запальна форма артриту. Імунна система атакує синовіальну оболонку, помилково прийнявши її за потенційно небезпечний чужорідний елемент, в результаті чого з’являються такі симптоми, як набряки і біль. Ревматоїдний артрит значно частіше зустрічає у жінок, ніж у чоловіків. Велика частина пацієнтів з цим захворюванням знаходяться у віці між 40 і 60 роками, але в окремих випадках він вражає дітей або людей дуже похилого віку.
 • Інфекційний артрит (септичний) — інфекція синовіальної рідини і сполучної тканини. Збудником в більшості випадків є бактерії, але інфекційний артрит також може бути викликаний грибками або вірусами. Найбільш схильні до цього захворювання люди, у яких вже є яка-небудь форма захворювання.
 • Ювенільний ревматоїдний артрит (ЮРА) — це артрит, який уражає осіб молодше 16 років. Виділяють три основні типи ЮРА:
 • ЮРА, що вражає деякі суглоби — найпоширеніша і м’яка форма захворювання. Артритом уражено до 4 суглобів.
 • ЮРА, що вражають багато суглоби — більш важка форма. Уражено значно більше суглобів, з часом симптоми погіршуються.
 • Системний ЮРА — найменш поширена форма. Біль у багатьох суглобах, симптоми можуть широко розповсюджуватися. Це найважча форма ЮРА.
 • Симптоми

  Симптоми залежать від того, артритом якого типу хворий пацієнт.

 • Остеоартрит. Симптоми розвиваються повільно. Біль у суглобах з’являється під час або після періодів активності і / або після періоду відсутності активності. Тиск на уражені суглоби викликає біль. Гнучкість суглобів, особливо вранці, погіршена. Пацієнту стає важко користуватися ураженими суглобами. Деякі пацієнти відчувають тертя в суглобах. Навколо уражених суглобів можуть з’явитися тверді на дотик вузлики і / або пухлини. Найчастіше остеоартрит вражає суглоби стегон, рук, колін і хребта.
 • Ревматоїдний артрит. Пухлини, запалення і погіршення рухливості суглобів. Найбільш часто вражені пальці рук, руки до плечей і ноги. Найважчі симптоми спостерігаються після пробудження — протягом приблизно 30 хвилин суглоби залишаються жорсткими, малорухомими. Дотику до шкіри над суглобами може бути неприємно. У деяких пацієнтів червоніє і опухає шкіра на руках. З’являються ревматоїдні вузлики на руках. Багато хворих на ревматоїдний артрит більшу частину часу відчувають втому, нерідко спостерігається безпричинне зниження ваги.
 • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.