Артеріальний тиск — небезпечні чи його коливання?

Артеріальний тиск — це тиск, який кров надає на стінки артерій. Поняття «кров’яний тиск» і «артеріальний тиск» часто використовують як синоніми. Артеріальний тиск вимірюється найчастіше, одне до поняття кров’яного тиску відносяться також капілярний, венозний і внутрішньосерцевої тиск.

Один з фундаментальних принципів фізики полягає в тому, що будь-які рідини, які містяться в посудині, чинять тиск на стінки цієї судини. Це називається гідростатичним тиском. Кров не — виключення з цього принципу, тому кров’яний тиск також є гідростатичним.

Коли лівий шлуночок серця викидає кров в аорту, тиск в артеріях піднімається. Максимальний тиск в артеріях називається систолічним тиском.

Далі ліві шлуночок розслаблюється і починає наповнюватися заново, а тиск падає. Мінімальний показник артеріального тиску під час розслаблення серцевого м’яза називається діастолічним тиском. При вимірюванні артеріального тиску за допомогою сфігмоманометра найбільше число в його показаннях — це систолічний тиск менший — діастолічний. Нормальне систолічний тиск — 120 міліметрів ртутного стовпа або менше, діастолічний тиск — міліметрів ртутного стовпа або менше.

Різниця між систолічним і діастолічним тиском є показником пульсового тиску, яке зазвичай коливається між 40 і 50 міліметрів ртутного стовпа. Середнє артеріальний тиск — це середній показник тиску за серцевий цикл.

сфігмоманометрів вимірює тиск у плечовій артерії, де воно трохи відрізняється від тиску в аорті та інших великих артеріях. У міру переміщення крові з аорти систолічний тиск підвищується, діастолічний знижується, і артеріальний тиск в цілому виявляється дещо вище, ніж в аорті. Це відбувається тому, що кров рухається під впливом градієнта тиску, який поступово слабшає, так що найнижчий тиск у венах, капілярах, венулах і артеріолах.

Фактори, що регулюють артеріальний тиск

Середнє артеріальний тиск регулюється змінами серцевого викиду і системного судинного опору.

 • Серцевий викид — це об’єм крові, яку серце викидає за одиницю часу. Цей показник залежить від ударного об’єму і частоти серцевих скорочень. Ударний об’єм, в свою чергу, визначається скоротністю лівого шлуночка (інотропов) і переднавантаження шлуночка. Преднагрузка шлуночка залежить від еластичності вен та об’єму крові. При зменшенні еластичності вен, що спостерігається, наприклад, при їх звуженні, підвищується центральний венозний тиск і, як наслідок, преднагрузка шлуночка.
 • Загальний обсяг крові регулюється функцією нирок. Обсяг крові може змінюватися з різних причин, наприклад, при зміні положення тіла. Великий вплив на частоту серцевих скорочень, інтропію, еластичність вен, функцію нирок і, як наслідок, артеріальний тиск, надають нейрогуморальні механізми.
 • Системне судинний опір зазвичай змінюється мало, проте на нього можуть вплинути деякі патологічні стани — наприклад, при тромбозі, коли судини можуть виявитися серйозно пошкоджені. Більш того, при гіпертензії іноді спостерігається зменшення кількості дрібних судин, що може значно змінити тиск.
 • Зміни просвіту судин також відмовляють величезний вплив на артеріальний тиск. При хронічній гіпертензії через ущільнення стінок судин цей показник може значно зменшитися.

  Нейрогуморальні механізми також змінюють артеріальний тиск, особливо при певних формах вторинної гіпертензії. Часто терапія, спрямована на зниження артеріального тиску, включає в себе придушення гуморальних механізмів.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.