Арт-терапія — радять психотерапевти

Можливо, вас здивує, що творчість може бути ефективним засобом для лікування психічних розладів. Що спільного у творчості та психотерапії? Для пацієнтів воно може бути засобом самовираження і подолання стресу; творчість допомагає покращити комунікативні навички та відкрити нові аспекти своєї особистості. У психології використання творчої діяльності для лікування різних психологічних порушень називається арт-терапією.

В арт-терапії психотерапевтичні техніки об’єднуються з творчим процесом, щоб в результаті поліпшити стан пацієнта. Ідея такого лікування у тому, що творчість допомагає людині вирішити багато конфлікти і проблеми, у тому числі і внутрішні, підвищити самооцінку, краще пізнати себе.

Коли зародилася арт-терапія?

Хоча люди тисячоліттями використовували мистецтво, щоб виражати свої емоції і передавати ідеї, а також лікувати розум, арт-терапію почали використовувати в офіційній медицині тільки в середині двадцятого століття. Лікарі помічали, що пацієнти з різними психічними розладами часто самовиражаються через малюнок і інші види творчості, і це наштовхнуло їх на думку включити творчість в терапевтичну стратегію. З тих пір арт-терапія стала одним з важливих напрямків в психології та психотерапії.

Коли використовується арт-терапія?

Арт-терапію можна використовувати для лікування широкого кола розладів, які підпадають під компетенцію не тільки психологів і психотерапевтів, але і психіатрів. Часто її використовують у поєднанні з такими техніками психотерапії, як групова терапія або когнітивно-поведінкова терапія. Ось лише кілька прикладів можливого використання арт-терапії:

Діти з порушеннями навченості

 • Дорослі, які відчувають сильний емоційний стрес
 • Діти, які відчувають поведінкові та соціальні проблеми в школі і вдома
 • Люди з психічними розладами
 • Люди з ушкодженнями мозку
 • Діти і дорослі, що пережили психотравмуючі події
 • Арт-терапію також застосовують для адаптації ракових хворих — як для тих, хто переніс важку операцію, так і для тих, хто проходить терапію, покликану на якийсь час зберегти прийнятну якість життя. Це допомагає їм повернути почуття власної ідентичності, переставши ідентифікувати себе з хворобою, що нерідко відбувається у хворих на пізніх стадіях раку.

  Як діє арт-терапія?

  Людям, страждаючим від депресії, підвищеної тривожності, домашнього насильства та інших проблем пропонується виражати себе — свої погляди, хвороба, світовідчуття — через малюнок, скульптуру, музику і так далі. Зовнішня відмінність сеансу арт-терапії від звичайного уроку до художньої школи полягає, насамперед, у тому, що пацієнтам у своїй творчості не потрібно слідувати певним правилам — думати про пропорції, законах перспективи, кольорових поєднаннях, світлі й тіні, і так далі . Їхнє основне завдання — висловити те, що відбувається всередині них, і це не можна зробити добре чи погано. Єдина оцінка за таке творчість — це терапевтичний ефект.

  Більш глибока і непомітна оку особливість арт-терапії в тому, що вона звільняє людину від необхідності виражати свої почуття словами, як при звичайній психотерапії. Малюнок і музика набагато менш конвенціональних, ніж слова, і більш гнучкі. Крім того, оскільки багато соціальних проблем людини виникають в результаті вербальної комунікації, часто буває корисніше висловити складності невербально, ніж знову вдаватися до слів, які вже викликали труднощі. Інакше кажучи, арт-терапія розкріпачує людини, дозволяючи йому більш гнучко і широко поглянути на себе самого і на навколишній світ. Звичайно, це лише один з її ефектів.

  Потім, залежно від підходу терапевта, використовуються різні методи аналізу результатів творчості. Аналіз у цьому випадку — дуже складна і тонка сфера, в якій не може бути безумовно вірних методів і точних відповідей. Процес аналізу по суті — це теж творчість, і він завжди унікальний, як унікальний кожен пацієнт.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.